Żołnierze 2 LBOT zakończyli letnią edycję szkolenia zintegrowanego (zdjęcia)

Lubelscy Terytorialsi zakończyli letnią edycję szkolenia zintegrowanego. W dniach 4-31 lipca br., w dwóch turach, intensywne szkolenia przeszło ponad 750 żołnierzy OT. Doskonalili zdolności bojowe, ćwiczyli współdziałanie z Wojskami Operacyjnymi, rozwijali nowe kompetencje w ramach reagowania kryzysowego oraz uczyli się współdziałania z innymi służbami ratowniczymi.

Tegoroczna, letnia edycja szkolenia zintegrowanego obfitowała w dynamiczne ćwiczenia na poligonie Nowa Dęba na Podkarpaciu oraz zajęcia w oparciu o bazę szkoleniową w stałych rejonach odpowiedzialności batalionów. Jednym z głównych założeń szkolenia było podtrzymanie zdolności bojowych żołnierzy OT i doskonalenie umiejętności w ramach pełnionych przez nich funkcji w pododziałach oraz wyrównywanie poziomu wyszkolenia.

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej doskonalili umiejętności planowania, rozpoznania, topografii, obserwacji w terenie leśnym, prowadzenia działań nieregularnych, podnosili także swoje umiejętności strzeleckie. Odbyli ćwiczenia z pokonywania przeszkody wodnej, taktyki w terenie zurbanizowanym, organizowania patroli w terenie miejskim.

Okazją do poszerzenia wiedzy i umejętności bojowych były ćwiczenia z pododdziałami 2 Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa. Terytorialsi z 25 batalionu lekkiej Piechoty zabezpieczali desant spadochronowy realizowany przez zwiadowców. Wspólnie prowadzono zadania rozpoznawcze i strzelania bojowe. Terytorialsi zapoznali się również ze sprzętem zwiadowców oraz zasadami i sposobami przerzutu wojsk drogą powietrzną.
Szczególny nacisk na tegorocznym szkoleniu zintegrowanym położony był również na ćwiczenia z reagowania kryzysowego i współdziałanie z innymi służbami ratowniczymi. W tym celu przeprowadzono kilka wspólnych szkoleń.

Terytorialsi pod okiem strażaków mieli okazję ćwiczyć udzielanie pomocy przedmedycznej i ewakuację osób z pojazdu przygniecionego drzewem. W innym ćwiczeniu, na zbiorniku wodnym w Nieliszu, wspólnie z ratownikami WOPR ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach na wodzie, prowadzenie poszukiwań, wydobywanie z wody osób oraz udzielanie pierwszej pomocy. Ciekawe szkolenie odbyło się również na Sitańcu, gdzie wspólnie z Policją, Strażą Pożarną i Pogotowiem Ratunkowym z powiatu zamojskiego, ćwiczono współdziałanie na wypadek wystąpienia masowego zdarzenia w komunikacji drogowej.

Kolejne szkolenie zintegrowane lubelskich Terytorialsów zaplanowane jest pod koniec września br.

(fot. LBOT)

Zobacz również

15 komentarzy

 1. No to teraz można ich wysłać do Afganistanu albo innego Iraku żeby bronili interesów Amerykanów 😉

 2. No sa idealnymi kandydatami jako miesko armatnie .stefanek oni by sie posrali ze strachu to chojracy Na poligonie w strzelaniu.slepakami a na realnej wojnie by sie zes…Ze strachu po 2 minutach

 3. Redakcjo po co dajecie możliwość komentowania pod tym artykułem? Wiem, aby takie zramolałe kacapy: stefanki i alexy mogły POmazgulić.

 4. A przecież WOTowcy mogli posiedzieć przed telewizorem, piwko wypić, sadła nabrać. Kto to słyszał, wykazywać jakąkolwiek aktywność

  • Aktywnością można się wykazać jeżdżąc na rowerze lub biegając, nie trzeba od razu robić z siebie przebierańca i pajaca udającego żołnierza. Beka z nich po całości 🤣🤣🤣

   • najlepsi żołnierze to byli kiedyś z obowiązkowego poboru… nauczyli ich w wojsku prasować, łózko zasłać, wyczyścić buty, czyścić broń z kurzu, poza tym robili z nich pośmiewisko i poniżali, coś jeszcze?

   • no ja na przykład robię rocznie około 7 tys. km na rowerze i około 3 biegnąc/chodząc, poza tym jeżdżę często na strzelnicę, chodzę na basen, dorabiam po godzinach (zawodowo pracuje od 7-15), jestem członkiem stowarzyszenia sportowego, mam żonę, rodzinę i znajomych a w dodatku jestem żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej i się tego nie wstydzę i pomogę każdemu komu dowódca rozkaże pomóc.
    P.S. Wolę pomóc rolnikowi jak go woda zaleje po powodzi niż strzelać do człowieka-okupanta lecz jeśli zajdzie taka potrzeba sowa roty będą moim drogowskazem.

 5. PO co nam WOT jak mamy w Berlinie Bundeswehrę?

 6. nie wiem ilu z tych komentujących i czytających artykuł wie jaką rocznicę obecnie obchodzimy w naszej ojczyźnie??
  jeśli nie to podpowiem że 76 lat temu miało miejsce zbrojne powstanie (mimo, że na blisko 50 tys. powstańców w pierwszych dniach powstania broń posiadał co czwarty z nich) w Warszawie.
  Warto byłoby odrobić lekcje z przeszłości – nie tylko tej jednej lekcji ale i innych i przestać się śmiać z ludzi takich jak żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i ich wesprzeć choćby tym, żeby zwrócić władzy rządzącej (czy. J.Kaczyński), ze sprawa posiadania broni palnej to nie jest sprawa marginalna a bardzo ważna!!
  I wypadało by, aby każdy żołnierz (WL, MW, SP, WS, WOT), który ma taką ochotę może mieć w domu broń, zgrywać się z nią, trenować a przede wszystkim broń będzie w gotowości w rozproszeniu w każdym miejscu o każdym czasie.

 7. Super! Lepszy poligon niż ideologia lgbt

 8. Ile poszło kasy na to?? miliony złotych czy dolarów??
  Lepiej żeby była prawdziwa armia niż weekendowi żołnierze bo jak wybuchnie,,W,,to założę się że oni pierwsi….. uciekną.
  Nie lepiej zrobić im prawdziwą 16-tke taką jak w z.s.w.gdzie rejony,itp…

 9. No wyobraź sobie ze w razie jakiej lipy przez duże „W” ci niedzielni żołnierze będą tworzyli kadry dowódcze formowanych oddziałów dla d… wołowych którzy wojsko znają z CoD-a i Medala. Módlcie się lebiegi żeby do tego nie doszło bo sami się us….. markacie ze strachu gdy oni będą za was karku nadstawiali, a jak się ktoś nie boi gdy do niego strzelają to od razu go do psychiatry bo normalny nie jest i wolał bym go za plecami nie mieć .

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7978zł -0.09%
  • GBP 5.2235zł -0.27%
  • EUR 4.5481zł -0.14%
  • CHF 4.1279zł 0.2%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja