Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Zmrok zapada coraz szybciej. Kierowcy za darmo mogą sprawdzić ustawienie reflektorów

W ramach rozpoczętej właśnie akcji „Twoje światła, nasze bezpieczeństwo”, mieszkańcy naszego regionu będą mogli za darmo sprawdzić ustawienie reflektorów w swoich pojazdach. Wyznaczone zostały trzy terminy.

W poniedziałek 21 października ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii „Twoje światła, nasze bezpieczeństwo”. Zaangażowały się w nią: Komenda Główna Policji, Instytut Transportu Samochodowego, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, komunikator dla kierowców Yanosik oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji.

Powodem działań jest fakt, iż z najnowszych badań Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że aż 98 proc. polskich kierowców doświadcza oślepiania przez inne samochody. Jednocześnie ponad 40 proc. ankietowanych uznaje oświetlenie swoich aut za zbyt słabe.

Szczególnie ważne jest to w okresie jesiennym. Kiedy noce są dłuższe, zła jakość i nieprawidłowe ustawienie świateł sprawia, że w nocy poza terenem zabudowanym aż 12-krotnie wzrasta ryzyko wypadku z udziałem pieszego.

Jak podkreśla podinsp. Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji, w 2018 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, na nieoświetlonych drogach odnotowano najwyższy wskaźnik osób zabitych w wypadkach. W co czwartym takim zdarzeniu ginie człowiek. Dla porównania w ciągu dnia, w co czternastym. Jednym z powodów takiego zjawiska ma być właśnie słaba widoczność. Dlatego też dobrze ustawione światła to podstawa.

Zbyt nisko padające światło może niedostatecznie oświetlić jezdnię, co w konsekwencji może doprowadzić do tego, że kierowca nie zauważy pieszego bądź przeszkody na drodze. Jeśli natomiast światła są ustawione za wysoko, to oślepiają innych uczestników ruchu. W trakcie akcji „Twoje światła, nasze bezpieczeństwo” policjanci podczas kontrolowania pojazdów będą zwracać uwagę na ustawienie reflektorów. Kierowcy będą także informowani, gdzie mogą sprawdzić oświetlenie w swoich pojazdach. Co ważne, będzie to można uczynić za darmo. Bezpłatne badania zadeklarowało około 200 stacji diagnostycznych w całym kraju, z czego kilkanaście w naszym regionie.

Są to stacje Speed Car przy ul. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, ul. Sosnowej w Puławach, ul. Polnej w Łęcznej, ul. Kolejowej w Chełmie, ul. Lubelskiej i Odrodzenia w Zamościu, Tomaszowskiej w Łaszczowie, Piaseckiej w Świdniku, Lubartowskiej w Lublinie oraz Kolonii Bochotnica koło Nałęczowa. Do tego dochodzą stacje Hanesco Speed Car przy ul. Nałęczowskiej w Lublinie, Auto Plus przy al. Spółdzielczości Pracy w Lublinie, a także Fast-Fix Speed Car przy ul. Długiej w Tereszpolu i ul. Wiejskiej w Biłgoraju.

Kierowcy będą mogli sprawdzić ustawienie świateł w swoich autach w dniach 26 października oraz 16 i 23 listopada w godzinach pracy poszczególnych stacji kontroli pojazdów. Użytkownicy aplikacji Yanosik otrzymają informację o pobliskich stacjach, które biorą udział w akcji.

(fot. pixabay)

7 komentarzy

  1. za tydzień lewacka jewropa zrobi tak że jeszcze wcześniej o godzinę trzeba będzie włączać światła
    ważne że zarobią na prądzie – ekologia się nie liczy !

  2. Co co mają”xenony” z Aliexpress wsadzone z zwykle reflektory i tak nie pojadą na żadne sprawdzenie…

  3. A wszystkie fabryczne ledy? Świecą super, kierowca widzi wszystko, ale ten z naprzeciwka przez chwilę nic. I to ma homologację? Wiem, bo mam

  4. W Bochotnicy koło Nałęczowa to już raczej nie jest Speed Car…na paragonie z badania technicznego są całkiem inne dane właściciela stacji kontroli pojazdów

  5. sprawdzcie w yanosik gdzie i kiedy jechać żeby sprawdzić swiatełka za friko