Piątek, 03 maja 202403/05/2024
690 680 960
690 680 960

Złoto jako bezpieczna przystań: dlaczego inwestorzy wybierają złote sztabki w czasach niepewności?

Złoto przez wielu ekonomistów uznawane jest za bezpieczną przystań w inwestowaniu. Takie miano królewski kruszec zyskał już wiele lat temu, gdzie to finansowi specjaliści zaobserwowali dynamiczny wzrost jego wartości w czasach gospodarczych i politycznych zawirowań. Ostatnie lata niepewności na rynku, w tym spadku siły nabywczej dolara potwierdziły te słowa – złoto niebawem umocni się ponad poziom 2100 USD za 1 uncję! Nikogo zatem nie dziwi fakt, iż inwestorzy chętnie stawiają właśnie na ten kruszec. Dlaczego jednak w czasach niepewności wybierają oni złote sztabki?

O złotych sztabkach złota słów kilka 

Złote sztabki to obecnie aktywa, które chętnie wybierane są przez inwestorów do dywersyfikacji portfeli inwestycyjnych czy po prostu budowania kapitału w czasach inflacji. Dostępne są one w sprzedaży przede wszystkim z akredytacją LBMA, w opakowaniach CertiPack oraz w najwyższej próbie czystości kruszcu tj. 999.9. Kupić je można także w wersji mniej lub bardziej wartościowych wyrobów – ceny najtańszych sztabek zaczynają się od kilkuset złotych, a sięgają nawet kilkuset tysięcy PLN. W ogólnodostępnej sprzedaży dla każdego znaleźć można m.in.: 

  • sztabki złota 2 g, 
  • sztabki złota 20 g, 
  • sztabki złota 50 g, 
  • sztabki złota 100 g, 
  • sztabki złota 250 g, 
  • sztabki złota 1000 g. 

Bezpieczny zakup złotych sztabek złota? Postaw na Mennicę Skarbową 

Każdy, kto chce bezpiecznie inwestować w sztabki złota, powinien nabywać je tylko u sprawdzonych, certyfikowanych i akredytowanych dostawców, którzy współpracują z producentami zrzeszonymi w prestiżowej organizacji LBMA. Przykładem jest Mennica Skarbowa – to tam znajdziesz autentyczne złoto również w sprzedaży online i z wysyłką w 24h! Podkreślić warto, że w przypadku zakupu złota w sztabkach, będzie ono opatrzone odpowiednimi dokumentami. Każdy produkt inwestycyjny tego typu posiada również ważne elementy identyfikacyjne naniesione na powierzchnię metalu szlachetnego. 

Powody, dla których inwestorzy chętnie inwestują w złoto w sztabkach 

Złoto inwestycyjne dostępne jest przede wszystkim w dwóch formach: złotych monet bulionowych oraz złotych sztabek. Wybór inwestorów pada częściej na sztabki. Dlaczego warto dzisiaj i w przyszłości stawiać właśnie na złoto? Oto kilka ważnych powodów! 

Wzrost wartości złota w ujęciu długoterminowym 

Wartość złota stale rośnie, a wiele ekonomicznych wykresów wskazuje na tendencję wzrostową. Jeszcze w 2015 roku za uncję trzeba było zapłacić około 1000 USD. Dziś wartość złota zbliża się do kolejnych rekordów i poziomu 2100 USD za uncję. Ekonomiści zgodzie twierdzą, że bariera ta nie tylko będzie przebita, ale także szybować będzie w ujęciu długoterminowym w górę. Inwestowanie w złote sztabki lokacyjne to zatem pewna inwestycja na długie lata! 

Złoto, czyli bezpieczna przystań w czasach kryzysu 

Złoto uznawane jest – m.in. przez azjatyckich ekonomistów i inwestorów – jako bezpieczna przystań w czasach kryzysu. Wartość kruszcu umacniała się na przestrzeni lat, bez wyraźnych spadków nawet w trakcie poważnych problemów na światowych giełdach. Ponadto złoto odwrotnie koreluje do dolara amerykańskie i innych walut – w czasie spadku ich wartości, cena złota rośnie. 

Olbrzymi popyt na złoto na rynkach azjatyckich 

Chiny i Indie to kraje, które zalicza się do jednych z największych konsumentów złota na świecie. Rosnący ogólnopaństwowy dobrobyt w tamtych regionach glonu oznacza, że zapotrzebowanie na kruszce z dużym prawdopodobieństwem będzie rosnąć.  Wysoki popyt w Azji przełoży się na wzrost cen złota na rynkach światowych, zwłaszcza że królewski metal szlachetny ma ograniczone światowe zapasy złóż naturalnych. Wedle przewidywań wyczerpane one zostaną już w 2100 roku. 

Zainteresowanie złotem przez Banki Centralne 

Inwestorzy bacznie śledzą poczynania Banków Centralnych, które zatrudniają wybitnych ekonomistów. Szybciej niż podmioty prywatne prognozują one światowe kryzysy czy okresy hossy na rynkach. Jeśli złotem zainteresowane są zatem Banki Centralne, jest to znak, że kruszec jest ważnych, stabilnym produktem inwestycyjnym. Podkreślić należy, że w ostatnich latach zwiększyły one swoje rezerwy o ponad 150%. Polska w zestawieniu światowym plasuje się na 15 miejscu – wedle NBP narodowe rezerwy złota wynoszą blisko 360 ton kruszcu. 

Wysoka płynność złotego kruszcu 

Płynność inwestycyjna złotego kruszcu jest olbrzymia niezależnie od tego, czy mowa o złotych sztabkach lokacyjnych, czy szczerozłotych monetach bulionowych. Takie produkty inwestycyjne z łatwością można sprzedać innym inwestorom prywatnym lub biznesowym, a także specjalnym skupom złota. Najlepsze z nich – przykładem jest skup Mennicy Skarbowej – oferują skup po rynkowej cenie kruszcu. Jest to bardzo opłacalne dla inwestorów. Wskazuje to też na pewność inwestycyjną złota, które można upłynnić w szybki sposób. 

Odporność złota na kryzysy gospodarcze i polityczne 

Jak już wspomniano, złoto odporne jest na kryzysy gospodarcze i polityczne. Mimo konfliktów zbrojnych, pandemii czy giełdowych krachów, jego wartość rośnie, a nic nie wskazuje na to, że w najbliższych latach tendencja ta się zmieni. Niektórzy patrzą w przyszłość optymistycznie, twierdząc, że złoto może w 2030 roku kosztować nawet 4800 dolarów amerykańskich za uncję (raportu In Gold We Trust firmy Incrementum). 

Zalety złotych sztabek złota 

Inwestowanie w fizyczne złoto przynosi inwestorom wiele korzyści. Oprócz dywersyfikacji portfela inwestycyjnego oraz ochrony kapitału w czasach inflacji raz jeszcze trzeba wspomnieć o wysokiej wartości kruszcu i łatwej jego zbywalności. Ponadto szczerozłote sztabki złota mają wartość dewizową, co pozwala na ich swobodne transportowanie między krajami. Kolejną zaletą jest brak nałożenia przy zakupie złota z mennic podatku VAT. Inwestorzy – w większości przypadków – nie muszą uiszczać zatem tzw. podatku Belki, podatku PCC czy podatku dochodowego

Inwestowanie w fizyczne złoto w sztabkach to także duży stopień bezpieczeństwa – inwestor w prosty sposób może kontrolować nagromadzone zapasy. Nie musi też obawiać się nagłej utraty wartości, jak w przypadku złota papierowego. ETF-y mają silne powiązania wartości z wynikami giełdowymi, są opodatkowane, a także obarczone ryzykiem związanym z możliwością spadku ceny po różnych zmianach prawnych. Inwestowanie w złoto papierowe wymaga również sporej wiedzy. Jej nie potrzeba w przypadku złotych sztabek, które pozwalają na proste lokowanie kapitału przez doświadczonych i początkujących inwestorów! 

Pamiętaj! Każde inwestowanie, nawet w tak stabilne produkty inwestycyjne, jak złoto i srebro, niesie ze sobą ryzyko. Jeśli nie masz pewności co do swoich planów i ich skuteczności, skorzystaj ze wsparcia doradców finansowych, ekspertów zajmujących się szeroko rozumianą ekonomią lub specjalistów zatrudnianych przez mennice.