Poniedziałek, 26 lutego 202426/02/2024
690 680 960
690 680 960

Zielony Budżet w Lublinie rozstrzygnięty. W dzielnicach powstaną miejsca odpoczynku i integracji mieszkańców

Mieszkańcy zgłosili 75 pomysłów na zielone „Miejsca dla Ciebie”, komisja wybrała do realizacji 12 z nich. W ramach Zielonego Budżetu utworzone zostaną przyjazne, ogólnodostępne, a przede wszystkim zielone przestrzenie.

Wyłonione zostały zwycięskie projekty w ramach V edycji Zielonego Budżetu w Lublinie. Tym razem, po raz pierwszy mieszkańcy mogli zgłaszać pomysły na konkretne formy zagospodarowania zieleni w swoim najbliższym otoczeniu. Chodziło o to, aby znaleźć pomysł na dotychczas niewykorzystane punkty na terenie miasta. Dzięki temu zamienią się one w przyjazne, ogólnodostępne, a przede wszystkim zielone przestrzenie. Mowa tu o nowych skwerach, parkach kieszonkowych, czy po prostu miejscach, gdzie można będzie usiąść i odpocząć w otoczeniu zieleni.

Na realizację zadań miasto przeznaczyło 2 mln zł. Mieszkańcy zgłosili łącznie 75 pomysłów, jednak tylko 36 przeszło pozytywnie weryfikację i trafiło do drugiego etapu. Zostały one sprawdzone przez zespół ekspertów, który analizując m.in. udział zieleni, dostępność i kontekst otoczenia czy funkcjonalność ostatecznie wybrał do realizacji 12 z nich.

Przy ul. Wyżynnej 16, na niewielkich zielonych skrawkach terenu przy DDK „Czuby Południowe” ustawione zostaną miejskie meble, obok których pojawią się atrakcyjne przez cały rok nasadzenia roślinne. W okolicach ul. Szczytowej 11 i 15 niewielka przestrzeń zostanie zamieniona na kieszonkowy mini skwer. W okolicy ul. Herbowej powstanie skwer dedykowany osobom starszym oraz z niepełnosprawnościami. W dwóch lokalizacjach w dzielnicy Dziesiąta mieszkańcy uzyskają mini skwery kieszeniowe.

Na Felinie, a dokładnie przy ul. Doświadczalnej ma powstać mini park, przy ul. Długiej 33a na Kośminku miejsce integracji mieszkańców najstarszej części dzielnicy, a przy ul. Cyprysowej na Ponikwodzie wyposażone w wygodne meble miejskie i nasadzenia zieleni miejsce wypoczynku, sprzyjające spotkaniom mieszkańców. Na Starym Mieście zrealizowany zostanie projekt dotyczący ukończenia przebudowy skweru bł. ks. Antoniego Zawistowskiego. Zielone miejsca integrujące mieszkańców wskazano też u zbiegu ul. Sławin i ul. Nałęczowskiej w dzielnicy Szerokie oraz przy ul. Judyma na Węglinie. Z kolei między ul. Krochmalną a Bystrzycą mają pojawić się nasadzenia roślinności.

(fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

16 komentarzy

  1. Krokusów nasadzić jak na Jasnych Błoniach w Szczecinie.

  2. Zielony budżet pierdu pierdu…!! A na Czechowie pn od lat nic się w tym kierunku nie robi. Mało tego od kiedy rejon obsługuje nowa firma odnśmieci „Koma” to wszystkie łuki na alejkach osiedlowych oraz wszystkie wjazdy zamieniły się w bagno !! I co ty na to leniwa administracji os. Paderewskiego !!??

Z kraju

Polityka i społeczeństwo