690 680 960

Zgniły wyż popsuje pogodę w regionie. Wystąpią mgły i smog oraz opady mżawki

Od dłuższego czasu na obszarze Polski panuje złota polska jesień. Prognozy wskazują, że wtorek będzie ostatnim dniem ze słoneczną pogodą. Następne dni przyniosą zachmurzenie duże i całkowite oraz mgły, opady mżawki, ale także uciążliwy smog w większych aglomeracjach miejskich.

Wyże baryczne jesienią nie zawsze przynoszą złotą polską jesień. Modele numeryczne prognozują, że pogoda zacznie psuć się już w drugiej części nocy z wtorku na środę, gdy nad regionem pojawią się podinwersyjne chmury Stratus, miejscami Stratocumulus. Dodatkowo w wielu miejscach mogą rozwinąć się mgły ograniczające widoczność nawet do 100 m. Zalecamy zachować ostrożność na drogach.

Mała prędkość wiatru, silne osiadanie powietrza sprzyjać ma gromadzeniu się zanieczyszczeń w najniższej części planetarnej warstwy granicznej, zwłaszcza w większych aglomeracjach miejskich, które potocznie nazywane są smogiem. Temperatura w regionie wyniesie od 10°C do 12°C w nocy z wtorku na środę.

Szczególnie nieprzyjemna aura ma panować w środę. Przez cały dzień utrzymywać mają się w regionie chmury typu Stratus oraz Stratocumulus, skutecznie odcinające promienie słoneczne. Pod warstwą inwersyjną gromadzić mogą się zanieczyszczenia, co przy słabym wietrze pogarszać ma jakość powietrza. Temperatura powietrza wyniesie od 9°C do 12°C. Do godzin południowych, lokalnie na obszarze województwa lubelskiego utrzymywać mają się mgły i zamglenia, ograniczające widoczność nawet do kilkuset metrów.

Temperatura wyniesie od 10°C do 12°C. Noc ze środy na czwartek minie pod znakiem zachmurzenia dużego i całkowitego chmurami piętra niskiego. Lokalnie możliwe są silne mgły oraz zamglenia, lecz powinno być ich mniej niż z wtorku na środę. Prędkość wiatru powinna być większa niż w ciągu dnia, dlatego smog nie powinien być aż tak uciążliwy. Miejscami spodziewane są opady mżawki.

W czwartek już od pierwszej części dnia zaczną postępować rozpogodzenia. Nieprzyjemne chmury Stratus oraz Stratocumulus powoli odsuwać zaczną się znad województwa lubelskiego, ale modele numeryczne prognozują utrzymanie się podinwersyjnego zachmurzenia we wschodnich, ale także północnych powiatach naszego regionu. Więcej chwil ze słońcem doświadczyć mogą pojutrze mieszkańcy południowej Lubelszczyzny oraz powiatów w okolicach Lublina. Im dalej na północ od miasta wojewódzkiego, tym więcej ma być chmur. Temperatura w regionie wyniesie od 12°C do 16°C. Najniższa panować ma w strefie zachmurzenia chmurami niskimi i może być niższa od prognozowanej.

Prawdopodobnie w nocy z czwartku na piątek nad region znad Ukrainy zacznie nasuwać się pogorszenie pogody, które do godzin porannych w piątek objąć może cały region. Będą to przeważnie chmury Stratus oraz Stratocumulus, miejscami rozwinąć mogą się silne mgły i wystąpią opady mżawki. Temperatura wyniesie od 7°C do 9°C.

W piątek nieprzyjemne chmury piętra niskiego powinny zacząć zanikać już przed południem. Jednak przez Polskę przemieszczać ma się mało aktywny front chłodny związany z niżem znad Skandynawii, przynoszący wzrost zachmurzenia, szczególnie w drugiej części dnia. Termometry pokażą w regionie od 14°C do 18°C. Nie powinno jednak padać.

W pierwszy dzień weekendu prawdopodobnie zachmurzenie umiarkowane do dużego. Jest szansa na więcej chwil ze słońcem i bez opadów. Temperatura w regionie wyniesie od 17°C do 19°C.

Modele numeryczne prognozują, że w niedzielę od dzielnic północnych postępować zacznie pogorszenie pogody i ochłodzenie. Jednak w naszym regionie termometry pokażą nawet 17 stopni.

Początek przyszłego tygodnia może przynieść zauważalne ochłodzenie. Ostatnie dni października będą chłodne, ale opadów ma być niewiele. Wkrótce podamy więcej informacji.

Najnowsze informacje pogodowe

Bieżące położenie chmur i opadów

(fot. pixabay.com)

6 komentarzy

 1. Jak.zwykle we wszystkich świętych będzie wiatr i zimno ,trzeba będzie wkoncu zdegradowac 1 listopada i zrobić np 1 sierpnia tym dniem

 2. Jan , całkowicie Cię popieram!

 3. Uwaga na Slendermana!

 4. No tak ojoj smog,przecież radni lublina wiedzą że to ściema ,bo inaczej nie daliby pod zabudowę Górek Czechowskich

  • Smog to produkują te Wasze górki, jak się palą obficie każdą wiosną!
   Mają rację, że wkońcu trzeba ogarnąć ten śmietnik

   • Śmietnik stworzono po to żeby jelenie uwierzyły w dobre intencje dewelo-ratusza. Radnych teraz stać na takie filtry, domowe oczyszczacze powietrza że mogą mieć za ścianą elektrownię zasilaną rosyjskim węglem .

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!
Koncert Siema Żaki na placu Litewskim. Zagrają muzyczne grupy studenckie
Zaproszenie na otwarcie Farmy Dyniowej w Lublinie
Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku