Zdążył wynieść z domu płonącą butlę z gazem. Po chwili wybuchła (zdjęcia)

Wczoraj na jednej z posesji w miejscowości Konstantynów doszło do wybuchu butli z gazem. Dwie osoby doznały niegroźnych obrażeń.

We wtorek służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o wybuchu butli z gazem na posesji w miejscowości Konstantynów w powiecie bialskim.

Policjanci ustalili, że w trakcie wymiany butli z gazem propan butan przez 69-latka, pojawił się ogień. Mężczyzna zdołał wynieść płonącą butlę z domu, gdzie doszło do jej wybuchu. Siła eksplozji była tak duża, że wybite zostały szyby w oknach domu oraz pobliskiego budynku gospodarczego.

W zdarzeniu dwie osoby doznały powierzchownych poparzeń. Nie było potrzeby hospitalizacji 69-latka oraz jego 71-letniej małżonki. Policjanci z Janowa Podlaskiego wyjaśniają okoliczności zdarzenia i jednocześnie apelują o ostrożność przy posługiwaniu się urządzeniami zasilanymi gazem propan-butan.

(fot. Policja Biała Podlaska)

Zobacz również

26 komentarzy

 1. Co zrobić jak wymienia się butlę gazową na wsi z punktu sprzedaży gazu, a po przyjeździe do domu okazuje się, że uszczelka jest tak stara i wytarta, że reduktor nie trzyma ??? Kto za to odpowiada ???

  • Co zrobić? Wymienić reduktor razem z uszczelką. Albo najprościej kupić oring. Takie trudne?

  • Akurat reduktor i uszczelka to elementy o które ma dbać wymieniający. Należy zakupić nowy reduktor, a uszczelki powinni mieć w punkcie wymiany. Gorzej jeśli jest nieszczelny zawór w butli- tu kategorycznie odradzam eksploatacji i polecam złożyć reklamację w punkcie zakupu. Taka butlę należy wynieść na wolne powietrze w zacienionym miejscu. Nawet transport w zamkniętym samochodzie jest ryzykowny.

 2. to co zakrecenie zaworu gazu nie pomoglo ?

  • Miał poparzyć ręce przy jego zakręcaniu? Inna sprawa; skąd źródło ognia przy wymianie butli? Gaz najlepiej wymieniać przy goleniu 😉 Jeśli ktoś używa pędzelka do namydlania, to i może w ten sam sposób sprawdzić szczelność połączeń.

 3. Wystarczyło nie trzymać w gębie peta.

 4. Pewnie sprawdzał szczelność połączeń przy pomocy odpalonej zapałki. Standard na wsi i u starszych ludzi.

 5. Sama się zapaliła?czy może sprawdzał szczelność zapałką?

 6. Trzeba mieć jaja ze stali aby wynosić z domu płonącą butle z gazem.

 7. A janusze biznesu dalej montują bomby w samochodach żeby pseudprzyoszczędzić 5 groszy na kilometrze. I tak z takim właśnie czymś jak na zdjęciu wożą jeszcze rodziny i się cieszą.

  • Benzyna w ,,papierowym” zbiorniku, niby taka bezpieczna? Sam miałem wątpliwą przyjemność wymiany baku (nawet dwu w jednym samochodzie) z powodu jego przeciekania. Kap, kap, kap i wystarczy papieroska zapalić. Jest filmik monitoringu stacji paliwowej, jak opary benzyny zapalają się w czasie tankowania od wyładowań z naelektryzowanego ubioru.

  • Jakoś nie słychać o wybuchach butli z gazem w autach. A jeździ tego kilka milionów w Polsce. Sam mam dwa auta z LPG. Nie to co diesel, jak puszczają uszczelki pod wtryskami to bardzo możliwe jest że ulegnie auto samozaplonu. Co do samej benzyny, też jest bardzo niebezpieczna. Btw. Słyszałeś o czymś takim jak elektrozawór? Poza tym butla LPG jest bardzo, bardzo, bardzo, bardzo wytrzymała. Wątpliwym jest aby uległa zniszczeniu.

 8. Do „LPG=śmierć „…twoje stwierdzenie to typowe „nie mam o tym zielonego pojecia ale się wypowiem ” .A w opisanym wypadku musiał gość sprawdzać szczelnosć otwartym ogniem innej opcji nie ma ….co robią tylko ograniczeni umysłowo

 9. LPG=śmierć ,z ciebie „ekspert ” jak z tego co wymieniał butle …obaj zero myślenia

 10. Tak jak wyżej. Pewnie sprawdzał za pomocą zapalniczki lub zapałek czy gaz się nie ulatnia. To się doigrali.

 11. Dlatego tylko ropa!
  TDI to jest potynga.

 12. Ten artykuł to jest jakiś stek bzdur. Butla jest ze stali to może mi ktoś wytłumaczyć jak mogła płonąć. Palił się ulatniający się gaz, który nie mógł doprowadzić do wybuchu butli. Żeby rozerwało butlę musi się ona naprawdę mocno nagrzać, a gaz wewnątrz butli się nie zapali bo nie ma tam tlenu.

  • A Pan tam był i to wszystko ustalił :).
   Uwielbiamy komentarze internetowych specjalistów.

   • Nie byłem, ale pracuję w rozlewni gazu. Przeszedłem nie jedno szkolenie praktyczne i teoretyczne. Jeżeli palił się tylko ulatniający się gaz, to prędzej by się on wypalił niż doszło do rozerwania butli.

    • Czyli Pan ma rację, a policja, straż pożarna, uczestnik zdarzenia kłamią?

     • A może było inaczej? Może ten Pan wyniósł butlę i w panice rzucił ją na podwórko, rozlał się płynny gaz i to spowodowało, że butla znalazła się w płomieniach. Dziwi mnie zachowanie tego Pana. Skoro dało się odkręcić reduktor i wynieść butlę z domu to tym bardziej dało się zakręcić zawór na butli lub zdusić płomień przy pomocy jakiegoś koca, lub wiadrem wody. Panika zgubiła niejednego.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9646zł 0.41%
  • GBP 4.9941zł 0.05%
  • EUR 4.4745zł 0.02%
  • CHF 4.2099zł 0.04%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa morskiego otworzą wyjątkową wystawę
   W Lubartowie odbędzie się coroczne „Annowanie”, czyli ogólnopolski zjazd Anek
   Społeczne obchody upamiętniające ofiary zbrodni wołyńskiej
   Festiwal Pierogów Świata w Lublinie
   Potrzebna krew dla 8-letniego Tomka