Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zbliża się Wojewódzkie Święto Ziół. W ich uprawie nasz region region jest prawdziwym liderem w kraju i Europie

W poniedziałek 15 sierpnia, w Centrum Promocji Produktu Lokalnego w Boniewie w gminie Fajsławice, odbędzie się Wojewódzkie Święto Ziół. Partnerem Wydarzenia jest Województwo Lubelskie.

Wojewódzkie Święto Ziół to wydarzenie, które jest zwieńczeniem i uhonorowaniem ciężkiej pracy rolników, plantatorów i producentów ziół, z których Województwo Lubelskie słynie. To również okazja do kultywowania i pielęgnowania pięknych tradycji dziękczynienia za zebrane plony zielarskie.

W województwie lubelskim kilkudziesięcioma gatunkami ziół obsiewa się rocznie ok. 5 tysięcy hektarów. Jest to najwięcej w Polsce. Natomiast jeżeli chodzi o uprawy tymianku, rumianku, czy kozłka lekarskiego, nasz region jest prawdziwym liderem w kraju i Europie.

Na Lubelszczyźnie w ilości uprawianych ziół przoduje właśnie gmina Fajsławice, gdzie każdego roku rosną one na powierzchni ok. 700-800 hektarów. Malownicze ziołowe poletka stanowią dziś nieodłączny element fajsławickiego krajobrazu. Tu właśnie najczęściej rośnie tymianek właściwy, szałwia lekarska, melisa, dziurawiec, mniszek lekarski, mięta czy cząber.

Zioła z gminy Fajsławice są niezwykle doceniane przez odbiorców. Przede wszystkim dzięki doskonałym warunkom glebowym i klimatycznym oraz małemu uprzemysłowieniu regionu, co wpływa na bezpieczeństwo upraw w zakresie zawartości metali ciężkich a tym samym daje gwarancję jakości produktu. Nic więc dziwnego, że w tym ziołowym krajobrazie ulokowały swoje zakłady najwięksi przetwórcy ziół, m.in. firmy „Herbapol” i „Krautex”.

Dlatego też Wojewódzkie Święto Ziół organizowane jest właśnie w tym „zagłębiu zielarskim”, czyli gminie Fajsławice, już od czterech lat. W trakcie wydarzenia do Boniewa zjeżdżają wtedy zielarze z całego regionu, by świętować zbiór swoich plonów. To doskonała okazja do wymiany doświadczeń oraz zdobycia wiedzy na temat właściwości roślin, które mają wszechstronne zastosowanie – w lecznictwie, kosmetologii, kulinariach i nie tylko.

Jednak impreza ta jest skierowana nie tylko do branży zielarskiej. Jest też doskonała okazja do zabawy dla mieszkańców gminy oraz całego regionu. W programie zaplanowano: kiermasz produktów lokalnych, konkursy ziołowe, pokaz kulinarny wraz z degustacją potraw regionalnych czy warsztaty wicia wianków. Nie zabraknie oczywiście bezpłatnej strefy zabaw i animacji dla dzieci.

Będą też występy zespołów i kapel ludowych z Fajsławic, Siedlisk Drugich, Kraśniczyna, Opola Lubelskiego, koncerty zespołów: ŁZY, Rozstrojeni, Swoo High a także Kapeli z Wysokiego. Podczas Wojewódzkiego Święta Ziół rozstrzygnięte zostaną konkursy, których tematem przewodnim będą oczywiście zioła. To konkurs na najsmaczniejsze „Pieczywo z dodatkiem ziół” i „Bukiet zielny”.

Urząd Marszałkowski, który jest organizatorem tych konkursów, co roku zapewnia laureatom atrakcyjne nagrody. Dodatkowo podczas wydarzenia Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski planuje uhonorować rolników i producentów ziół z obszarów województwa lubelskiego, za ich zasługi i osiągnięcia w działalności rolniczej.

Nad tegoroczną edycją Wojewódzkiego Święta Ziół Patronat Honorowy objęła Poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Mazurek oraz Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

(fot. materiały organizatora)

6 komentarzy

  1. Tak, faktycznie oni wszystko zohydzą, obrzydzą i zniechęcą…
    Ale i tak cię nie lubię.

  2. Znalem kogoś, kto napluł na krzyż przydrożny i zrobił mu się taki fajny rak gardła. I ty pluj dalej.

  3. uprawa ziół w sposób przemysłowy w Fajsławicach to profanacja ziół tam idą nawozy dolistne i jak najwięcej bo się nie opłaca pozdrawiam zielarzy róbcie tak dalej a nikt tego nie będzie chciał kupować

  4. Pięć komentarzy? ja widzę trzy plus mój(jeśli zamieszczą) to będą cztery. Dziwny jest ten świat.

Z kraju