690 680 960

Po wypadku polskiego autokaru w Chorwacji premier apeluje do wszystkich kierowców o bezpieczną jazdę (wideo)

Tragiczny wypadek polskiego autokaru 6 sierpnia 2022 r. w Chorwacji przypomina nam jak ważne jest bezpieczeństwo w czasie podróży. Szef polskiego rządu zaapelował do wszystkich kierowców – jedźmy bezpiecznie.

Kontrole Inspekcji Transportu Drogowego

– Sprawność pojazdów jest kluczowa – to dlatego między innymi poleciłem Inspekcji Transportu Drogowego zintensyfikowanie wszystkich weryfikacji sprawności pojazdów, zwłaszcza pojazdów autobusowych, autokarów dzieci, które wyjeżdżają na różnego rodzaju kolonie, na wakacje. Rodzice muszą mieć pewność, że dzieci poruszają się bezpiecznym pojazdem – stwierdził premier.

Okres wakacyjny przypomina nam, że sprawność pojazdów jest priorytetowa. Inspekcja Transportu Drogowego od 2003 r. prowadzi akcję „bezpieczny autokar”. Jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym, którzy wyjeżdżają na wakacyjny wypoczynek. Od początku tegorocznych wakacji do 5 sierpnia, inspektorzy ITD skontrolowali blisko 1450 autokarów.

Bezpieczna podróż autobusem

Czy ty lub ktoś tobie bliski jedzie na wakacje autobusem? Skorzystaj ze strony BezpiecznyAutobus.gov.pl

Za jej pośrednictwem możesz sprawdzić:

– czy pojazd posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
– czy pojazd posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne wraz z informacją kiedy powinno się odbyć kolejne badanie,
– stan licznika odnotowany podczas ostatniego badania technicznego (uwaga: system gromadzi informacje o stanie licznika począwszy od 2014 roku)
– dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu,
– czy pojazd jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany lub kradziony.

Poprawa sytuacji na polskich drogach – działania rządu

Do tej pory rząd przeznaczył 3 miliardy złotych na usprawnienie infrastruktury drogowej oraz wprowadzenie kluczowej poprawy w przepisach drogowych. Te działania przyczyniły się do postępu w bezpieczeństwie ruchu drogowego w Polsce od 2015 roku. Do poprawy sytuacji na drogach przyczynia się również podejmowanie konkretnych działań przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

– Kilka lat temu w 2015 roku było około 33 tys. wypadków w Polsce. Dziś jest tych wypadków o 10 tys. mniej – to dobrze. Do tego doprowadziły nasze rządowe działania o charakterze poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym – zaapelował premier.

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji

6 sierpnia 2022 roku w Chorwacji doszło do tragicznego wypadku. Polski autokar zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie. Pasażerami byli pielgrzymi z Polski. Podróżowali do Medjugorie. Łącznie w pojeździe znajdowały się 44 osoby. Niestety nie wszyscy przeżyli, wiele osób zostało rannych.

– Robimy wszystko, aby te osoby, które uległy poszkodowaniu w tym wypadku, żeby mogły wrócić do Polski i żeby tutaj odbyć leczenie – te oczywiście z nich, dla których taka podróż nie jest żadnym zagrożeniem dla zdrowia – zapewnił premier.

(fot. wideo KPRM)

22 komentarze

 1. Gdyby premier poprosił żeby suweren po pijaku nie wchodził do wody, to nie byłoby tylu utonięć.
  Dlaczego zapomniał wygłosić tego apelu?

 2. jednak 4 dawka jest śmiertelna!!!

 3. Bez komentarza

 4. nie mamy węgla , korona się skończyła xD

 5. Może niech Premier zaapeluje to szefów służb aby bardziej dbali o podwładnych? Na przykład od wybuchu wojny funkcjonariusze Służby Celnej z Lublina są notorycznie wysyłani na granicę żeby rozładować korki na przejściach. Powrót do Lublina po 12-sto godzinnej służbie w nocy to koszmar, już niejeden przysnął i wylądował w rowie. Będziemy czekać aż ktoś zaśnie i pójdzie na czołówkę z Bogu ducha winnym kierowcą? Może Redakcja się tym zainteresuje?

Kursy walut

 • USD 4.4492zł -0.93%
 • GBP 5.461zł 0.08%
 • EUR 4.685zł -0.09%
 • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin