Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zbliża się tegoroczna Noc Kultury. Zaplanowano szereg ciekawych instalacji oraz wydarzeń

Trwają intensywne przygotowania do tegorocznej Nocy Kultury. Organizatorzy chcą wrócić do czasów, kiedy uliczki Starego Miasta zamieniały się w pełne ludzi, gwaru, rozmów i śmiechu miejsca.

Już niespełna miesiąc dzieli nas od tegorocznej Lubelskiej Nocy Kultury. To jedno z najpopularniejszych wydarzeń w mieście, które od lat przyciąga tłumy mieszkańców oraz turystów, odbędzie się w nocy z 4 na 5 czerwca. Po raz 16. uliczki Starego Miasta staną się najbardziej niezwykłymi zakątkami Europy zamieniając się na kilka godzin w raj dla wszystkich miłośników sztuki.

Tegoroczna edycja Nocy Kultury odbędzie się pod hasłem Sztuki Stosowanej. Tradycyjnie już festiwal będzie zaskakiwał swoją różnorodnością. Organizatorzy zapowiadają ogromną ilość wydarzeń tworzących wyjątkowy klimat, dzięki któremu każdy lublinianin będzie mógł poczuć dumę z własnego miasta, a turysta jeszcze długo ciepło wspominać piesze wycieczki po Starym Mieście. Miejsca nieznane lub zapomniane zostaną ożywione sztuką, bramy kamienic świetlistymi instalacjami, place i skwery scenami muzycznymi, a uliczki Starego Miasta zaskoczą nawet stałych bywalców.

Wiadomo już, że na placu Dominikańskim pojawi się deszcz kilkuset szklanych kropli, które dzięki podświetleniu będą mienić się kolorowymi refleksami. Bramę ku Farze opanują papierowe ćmy skupione wokół światła latarni, które poruszane ruchem powietrza podkreślą piękno tego jednego z ulubionych przez zwiedzających zakątków Starego Miasta. Przy ul. Grodzkiej staną szklane domki, będące artystyczną wizja baśniowego miasteczka, nad którym fruwają szklane kolorowe ptaki.

Na placu Łokietka pojawi się mięciutki słup ogłoszeniowy pokryty niezliczoną ilością kolorowych pomponów, do którego będzie można się przytulić. Na dachu galerii Vivo za pomocą pił elektrycznych artyści wydobędą z lodowej bryły specjalnie zaprojektowaną rzeźbę. Do tego dochodzi stado mobilnych, napędzanych siłą wiatru, symbolicznych i kolorowych rajskich ptaków, czy też interaktywna instalacja w Perle w postaci zielonej dżungli stworzonej z ogromnej ilości tasiemek.

– Już od dawna tęsknimy za miastem pełnym ludzi, gwaru, rozmów i śmiechu. Wciąż wspominamy ulice ciasno wypełnione tłumami spacerowiczów. Mimo niespokojnych i wyjątkowo trudnych czasów pragniemy razem z Wami, chociaż na kilka chwil, ziścić beztroski sen o pięknych ludziach w pięknym mieście. Już po raz 16. sztuka wniknie w tkankę miejską, by odmienić zarówno przestrzeń, jak i ludzi – informuje Joanna Wawiórka–Kamieniecka, dyrektorka Nocy Kultury.

Z uwagi na sytuację, jaka występuje za naszą wschodnią granicą, Warsztaty Kultury w Lublinie nie zapominają oczywiście o Ukraińcach, którzy znaleźli schronienie w Lublinie. Wydarzenia to ma być dla nich również sposobem na odreagowanie stresu oraz nadzieją na powrót do upragnionej normalności. Organizatorzy podjęli również współpracę z ukraińskimi artystami, których instalacje również będzie można podziwiać w trakcie Nocy Kultury. Zaplanowano również spacery po Lublinie z przewodnikiem w języku ukraińskim.

(fot. lublin112)

Jeden komentarz

  1. Odwołać !!! Wojna jest u sąsiada jak Kozienali nie ma to idzmy dalej tym krokiem i odwołajmy Noc Kultury !!!

Z kraju