690 680 960

Zbigniew Ziobro: „Ujawnienie nazwisk i adresów policjantów to przestępstwo. Poleciłem wszcząć postępowanie karne”

W niedzielę Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro poinformował o poleceniu wszczęcia postępowań karnych wobec osób upubliczniających nazwiska i adresy policjantów. Jak przekazał minister, ujawnienie ich tożsamości sprowadza na funkcjonariuszy bezpośrednie ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia.

Reakcja Zbigniewa Ziobry jest wynikiem publikacji w ostatnim czasie na portalach społecznościowych wizerunków policjantów, a także adresów ich zamieszkania, po działaniach policji wobec protestujących osób w ramach Strajku Kobiet. Nierzadko pod zdjęciami policjantów zamieszczane są komentarze nawołujące do nienawiści, co więcej oni sami, jak i członkowie ich rodzin, dostają za pośrednictwem Internetu pogróżki. Mało tego, publikowane są zdjęcia osób, które nie brały udziału w zabezpieczeniach manifestacji.

– Zagwarantowanie policjantom bezpieczeństwa, zwłaszcza tym, którzy walczą z najgroźniejszymi, najbardziej niebezpiecznymi przestępcami, jest sprawą kluczową. Narażając własne życie na służbie, funkcjonariusze mają prawo żyć bez obaw, gdy wracają do swoich domów i bliskich. Im i ich rodzinom należy się poczucie bezpieczeństwa, zapewniane zwłaszcza ze strony Państwa, któremu służą. Dlatego tak bulwersujące jest to, że ich bezpieczeństwo narażają polscy parlamentarzyści – czytamy w opublikowanym przez ministra sprawiedliwości oświadczeniu.

Jak informuje Zbigniew Ziobro, nazwiska i adresy policjantów są objęte tajemnicą, która ma chronić przed zemstą świata przestępczego.

– Ujawnienie ich tożsamości jest nie tylko czynem nieetycznym i niemoralnym, lecz przede wszystkim sprowadza na funkcjonariuszy bezpośrednie ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. Stwarza też poważne zagrożenie dla ich najbliższych. Dlatego ujawnienie nazwisk i adresów policjantów to przestępstwo – wyjaśnia w oświadczeniu szef resortu sprawiedliwości.

Zbigniew Ziobro daje również, że polskie państwo ma obowiązek chronić policjantów.

– Dlatego poleciłem Prokuraturze Okręgowej w Warszawie wszcząć postępowanie karne wobec wszystkich osób, które upubliczniły nazwiska i adresy funkcjonariuszy. Wolność to odpowiedzialność. Nikt nie jest z niej zwolniony i każdy ponosi konsekwencje swojej nieodpowiedzialności – dodaje minister.

(fot. MS)

80 komentarzy

  1. „Ujawnienie ich tożsamości (…) sprowadza na funkcjonariuszy bezpośrednie ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. ”
    A użycie metalowej, teleskopowej pałki przez osiłka w stosunku do bezbronnej kobiety to co? Nie stwarzanie bezpośredniego ryzyka utraty zdrowia lub życia? Może Ziobro traktuje to jako pieszczotę? Grę wstępną? On nadal nie widzi kto tu jest pokrzywdzonym!
    Jak ta władza jest ograniczona umysłowo. Qrła. Poprzedni byli kiepscy, ale Ci po prostu dno.

  2. Tak samo policjant ma chronić obywateli , a nie jak pies Jarka ich gryźć.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dni Janowa Lubelskiego. Gwiazdą wieczoru będzie Zenek Martyniuk
Największy w Polsce Festiwal Sztuki Iluzji
Rajd rowerowy Tour de Lubelskie w Janowie Lubelskim
Mieszkańcom – w podzięce za solidarność czyli festyn na rozpoczęcie wakacji
Lato Wita Nas czyli festyn rodzinny w Trzeszczanach