Poniedziałek, 15 kwietnia 202415/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zatrudnimy cię do biura, ale najpierw załóż firmowe konto. Mieszkanka Lublina zachowała czujność

Pomysłowość oszustów nie zna granic. Co chwila wymyślają oni kolejne sposoby, aby uzyskać dostęp do naszych pieniędzy. W wyniku swojej nieostrożności wiele osób straciło już oszczędności całego życia. Jakby tego było mało, przestępcy potrafią też zaciągać kredyty na dane osobowe swoich ofiar.

Wczoraj informowaliśmy o 25-letniej mieszkance Radzynia Podlaskiego, która w sieci natrafiła na ciekawą ofertę pracy. Wśród warunków do zatrudnienia było m.in. założenie rachunku bankowego do rozliczeń z klientami oraz przesłanie skanu swojego dowodu osobistego. To sprawiło, że zamiast do nowej pracy, musiała się udać na policję, gdyż na jej dane zostały zaciągnięte umowy kredytowe o łącznej wartości ponad 12 tysięcy złotych.

Jak się okazuje, na portalach ogłoszeniowych podobnych „ofert pracy” jest więcej. Na jedną z nich natrafiła nasza czytelniczka. Jak wyjaśnia, natknęła się na nią na OLX. Jedna z firm poszukiwała osoby do pracy biurowej w „wydziale geodezji„. Jej siedziba miała się znajdować w prestiżowej lokalizacji, a dokładnie w jednym z nowoczesnych biurowców w ścisłym centrum Lublina.

Kobieta wysłała informację, że jest zainteresowana ofertą. Do zakresu jej obowiązków miało należeć skanowanie i drukowanie dokumentacji, przyjmowanie zleceń od firm a także osób prywatnych i instytucji, ewidencja dokumentów w systemie, odbieranie czy też nadawanie korespondencji a także jej wysyłka do klientów za pośrednictwem firm kurierskich. Przekazano jej także, iż w pierwszej kolejności przejdzie szkolenie stanowiskowe, następnie będzie pracować od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00.

Jednak wraz z dalszą wymianą korespondencji, kobieta zaczęła nabierać podejrzeń co do tego, czy nie jest to próba oszustwa. Nie było żadnej rozmowy rekrutacyjnej, dostała ową pracę od ręki, a spotkanie w celu podpisania umowy miało się odbyć w jednej z kawiarni. Tłumaczono to tym, iż biuro jest dopiero urządzane. Z kolei jeżeli chodzi o wzór umowy, z którą mogła się zapoznać, przesłano jej link do strony jednej z agencji zatrudnienia.

Co więcej, kobieta otrzymała informację, iż będzie musiała założyć „dodatkowy służbowy rachunek w Pekao S.A na który firma
przekazuje środki na pokrycie kosztów”. Przesłana została także instrukcja, jak krok po kroku to uczynić online. To miało być wymogiem umówienia się na podpisanie umowy o pracę.

Oczywiście niebawem kontakt się urwał, a ogłoszenie zniknęło z OLX. My zaś skontaktowaliśmy się z zarządcą biurowca, gdzie miała się mieścić siedziba owej firmy. Nikt tam jednak o niej nie słyszał.

*Firmy nie podajemy, gdyż w Lublinie istnieje podmiot o takiej samej nazwie, który jednak nie ma z tym zdarzeniem nic wspólnego.

11 komentarzy

 1. ”Prawdziwi Polacy” z kościoła ufają tylko w niewidzialnego żyda, każdy inny kto ma inne zdanie to: czerwony, zdrajca, LGBT, gorszy sort, targowica etc..

 2. … dobra rada … nie aplikujcie na OLX jeśli nie ma nazwy firmy i nr tel. do kontaktu a tylko aplikacja CV, czy też nie odpowiada na zapytania, takie ogłoszenia służą często do wyłudzania danych i handlu nimi

  • I co to da ? Ostatnio w Lublinie będąc u Lekarza, Pani przeczytała moje dane na głos, a jeden z pacjentów później znalazł mnie na Facebooku i pisał do mnie..

 3. Jest tyle możliwości sprawdzenia klienta przez pożyczkodawcę czy można mu dać pożyczkę.Czemu te inteligentne portale nie mają opcji NIE BIORĘ KREDYTÓW by odrzucało takie numery.

 4. OLX – PRACA to straszny śmieć!
  Żadnych zasad dla ogłoszeniodawców, tzw. „pracodawców”.
  Same zlecenia, B2B, dzieło i inne badziewia.
  Na aplikacje nikt nie odpowiada.
  Jak spróbujesz zadzwonisz i masz wielkie szczęście, to z pierwszych słów wywnioskujesz, że czeka Cię wyzysk…

 5. Od kiedy ścisłe centrum Lublyna jest prestiżowa lokalizacja ? Takie głupoty usłyszała, to nie dziwne że się zorientowała że coś tu nie gra.

Dodaj komentarz

Z kraju