Poniedziałek, 24 czerwca 202424/06/2024
690 680 960
690 680 960

W niedzielę w całym regionie kursować będą autobusy dowożące na wybory. Włodarze gmin wskazują, że mają taki obowiązek

Przepisy wyborcze wskazują, że gminy mają obowiązek zapewnić mieszkańcom bezpłatny dojazd do lokali wyborczych. W wielu przypadkach samorządy zdecydowały się na uruchomienie specjalnych linii autobusowych.

Zgodnie z ostatnią nowelizacją Kodeksu wyborczego, poszczególne gminy oraz miasta mają obowiązek zapewnienia bezpłatnego transportu do lokali wyborczych. Chodzi o osoby niepełnosprawne w znacznym lub umiarkowanym stopniu oraz tym, które ukończyły 60 lat. Jednak przepisy wskazują również, że samorządy muszą zorganizować bezpłatny przewóz pasażerski dla wyborców, kiedy to najbliższy przystanek komunikacyjny oddalony jest o ponad 1,5 km od lokalu wyborczego.

O ile w Lublinie, czy też innych dużych miastach, tego typu sytuacji nie ma, więc żadna dodatkowa komunikacji wprowadzana nie będzie, tak już w gminach wiejskich wójtowie musieli zapewnić mieszkańcom transport. W powiecie lubelskim samorządy zdecydowały się na uruchomienie specjalnych, bezpłatnych linii autobusowych. Jak nam wskazano, taki jest po prostu obowiązek.

W przypadku gminy Wólka, jej władze zawarły porozumienie z Zarządem Transportu Miejskiego w Lublinie, który to skieruje autobusy na część trasy linii nr nr 22 od Pliszczyna do Bystrzycy i linii nr 52 między Wólką a Świdnikiem Dużym. Na wyświetlaczu autobusu będzie widoczny napis „WYBORY”. W Bełżycach zdecydowano się na jedną trasę, która przebiega przez poszczególne miejscowości na terenie gminy. Autobus podjeżdża pod lokal wyborczy, a następnie czeka, by zabrać wyborców do domu. W innych gminach realizowanych będzie nawet po kilka tras, często też kursy zaplanowano rano i po południu. Rozkład jazdy można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych urzędów gmin.

35 komentarzy

 1. I znowu w DPS będzie 100% poparcia dla PIS choć podopieczni nie potrafią nawet podać jak ma na imię albo nie wie co to PIS.

  • U ciebie w ZK jest 100% dla rudego

  • Dziwne, a na wiecach u rudego średnia wieku 60 lat – oni nie mieszkają w DPS? To albo nie wiedzą gdzie ich wiozą albo tak się nakradli za młodu, że mogą sobie zapewnić prywatną opiekę i tęsknią za latami kiedy to żyło im się tak dobrze. A ci co nie kradli głosują na PiS.

  • Panie Wojewodo lubelski, przywróć nam międzymiastowy transport publiczny we wczesnych godzinach porannych i późnych wieczornych ! To jest potrzebne, a nie tylko okazyjne dowożenie na wybory. Ludzie nie mają czym dojeżdżać do pracy .

 2. Heh tyle lat rządzenia i dalej taka bieda że ludzie aut nie mają… Na badania by tak wozili a nie wybory

 3. Po co starszych i schorowanych ludzi tak męczyć skoro wyniki i tak już są gotowe do podania tylko czekają na jako tako uczciwą godzinę.

 4. Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

  Całe szczęście, że w niedzielę cały ten wyborczy cyrk się kończy bo już mnie mdli na samo słowo: WYBORY

Dodaj komentarz