Poniedziałek, 26 lutego 202426/02/2024
690 680 960
690 680 960

Zarząd Województwa Lubelskiego dołoży kilka milionów złotych do budowy Dworca Metropolitalnego

Zarząd Województwa Lubelskiego podjął decyzję o zwiększeniu o blisko 5 mln złotych dofinansowania projektu pn. Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, którego wartość wyniesie teraz blisko 299 mln złotych, z czego 178,5 mln złotych stanowią środki unijne.

Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk podpisali dziś aneks do umowy na realizację tej inwestycji. Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego to kluczowy i jeden z większych projektów z udziałem środków unijnych realizowany przez Samorząd Województwa Lubelskiego i Miasto Lublin w obecnej perspektywie finansowej.

Umowa o dofinansowanie, została podpisana 24 września 2020 roku. Obecnie projekt jest w początkowej fazie realizacji: trwają prace obejmujące wykup gruntów, a także pierwsze roboty budowlane. Do końca tego roku planowana jest kontynuacja prac związanych z wykupem gruntów oraz robotami budowlanymi, w tym drogowymi. W efekcie w Lublinie powstanie multimodalny węzeł komunikacji publicznej, integrujący system transportu wewnętrznego miasta i województwa z transportem regionalnym i dalekobieżnym. Co więcej, poprzez zwiększenie przewozów komunikacji publicznej, zastosowane rozwiązania w projekcie pozwolą na zmniejszenie emisji CO2 i emisji pyłu do atmosfery.

– Zależy nam, aby ta inwestycja powstała jak najszybciej, dzięki niej Lublin i całe województwo zyskają nowoczesny i funkcjonalny dworzec, z którego wszyscy będziemy dumni – powiedział Jarosław Stawiarski Marszałek Województwa Lubelskiego.

– Będzie to największe centrum komunikacyjne w regionie, adresowane do obsługi różnych środków transportu, w tym również komunikacji miejskiej. Wspólnie z Panem Marszałkiem działamy dla dobra Lubelskiego – dodał Prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Nowy Dworzec Metropolitalny powstanie pomiędzy ul. Młyńską, Gazową i Dworcową, gdzie utworzone zostaną obiekty obsługowe i administracyjne, tj. hole, poczekalnie, pomieszczenia administracyjne i punkty informacyjne. Co ważne, budynek został zaprojektowany jako budynek inteligentny z wyposażeniem funkcjonalnym, tj. instalacje elektryczne, teletechniczne, przyłącza, czy windy dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ponadto, pod budynkiem powstanie parking podziemny dla 174 samochodów, dach budynku będzie pełnił funkcję tarasu spacerowego obsadzonego zielenią, a specjalny system odzyskiwania deszczówki zapewni wodę do podlewania roślin i do celów sanitarnych. Projekt przewiduje budowę m.in. peronów odjazdowych, stanowisk do tymczasowego parkowania, czy ładowania elektrycznych pojazdów komunikacji miejskiej, a także wiaty nad peronami i stacje ładowarek i trakcji.

Zadania w projekcie obejmą także rozbudowę ul. Krochmalnej i Cukrowniczej (przebudowa skrzyżowań, budowa dróg z zatokami postojowymi dla autobusów i busów, budowa chodników, ścieżek rowerowych, czy montaż oświetlenia i monitoringu). Rozbudowana zostanie także ulica Gazowa, 1-go Maja, Pocztowa, Dworcowa, Młyńska, Stadionowa, Kunickiego i Rondo Sportowców. W tym rejonie powstanie więcej miejsc postojowych, nowe chodniki, ścieżki rowerowe, przebudowane zostaną skrzyżowania, a także powstaną miejsca odpoczynku dla pieszych i rowerzystów. Warto dodać, że przedłużony zostanie odcinek drogi od ul Gazowej do Młyńskiej i przedłużona zostanie trasa od ul. Dworcowej do ul. Lubelskiego Lipca’80 i al. Piłsudskiego.

Inwestycja jest projektem strategicznym, złożonym w trybie pozakonkursowym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 Działania 5.6 Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna dla Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego.

(fot. lublin112.pl)

 

17 komentarzy

 1. Myśliciel czy tam Myśliwy...

  Brawo !! Najważniejsza inwestycja Lublina na najbliższe lata !!

 2. miasto nic nie dołoży bo to nasze pieniądze podatników, którymi łatwo się szasta jak widać. tak samo jak pis wam nic nie da bo nic nie ma a to co łaskawie daje to po prostu rozdaje nie swoje tylko nasze uzbierane środki według swojego uznania a czy słuszne to już sprawa bardzo dyskusyjna …

  wiec nie miasto a my damy na dworzec i patrząc na koszty to sporo przepłacamy…

  • Pieniądze publiczne można wydawać rozsądnie, lub je marnotrawić (np. budować pomniki, lub strefę relaksu, jak w Warszawie). W tym przypadku nasze pieniądze są wydawane bardzo rozsądnie, za co należy się pochwała i oby tak dalej. Jak płaczesz, że przepłacamy, to proponuję zakasać rękawy, wziąć łopatę i do roboty, oczywiście czysto społecznie.

 3. Może mi ktoś napisać, skąd się wzięła taka idiotyczna nazwa tego dworca???

  • Myśliciel czy tam Myśliwy...

   Stąd że Unia dokłada i obsługiwać będzie on oprócz obsługi komunikacji miejskiej i międzymiastowych, będzie też obsługiwać lokalne wioski.

 4. 300 baniek jak psu w du… ! to jest chore jak wydaję sie kasę na coś co jest zupelnie nie potrzebne! ludzie od dawna się przerzucili się do uat .. bo taniej i szybciej.. kto teraz jeździ drogim pksem? przerost formy nad treścią! nie lepiej było wyremontować dworzec na podzamczu za 1/3 tego albo i mniej ale nie widzi i ego mi się naszego pana i władcy lublina musi być spełnione! ! tak jak 44 mln na park ludowy i parę innych chybionych bardzo drogich inwestycji! a drogi po zimie jak szer szwajcarski ! CHLEBA nie igrzysk! gdzie duże zakłady pracy, gdzie inwestycje w przemysł? ludzie tyrają za najniższa krajową , lbn sie wyludnia i nie dziwię sie temu! chore „rządy” !

  • „wkurzony” – popatrz w lustro jaki głupi ty jesteś.
   Z jednej strony wypominasz niepotrzebne (twoim zdaniem) inwestycje a jednocześnie proponujesz aby miasto wydawało pieniądze na remont czegoś, co nie jest jego własnością.
   Dlaczego mieszkańcy mieliby ponosić koszty remontu dworca należącego do spółki akcyjnej, w której miasto nie ma nawet udziałów?
   Czy jeśli ktoś nie ma dzieci (lub ma już dorosłe) to chybioną inwestycją jest szkoła?
   Jeśli ktoś nie jeździ pociągiem to zlikwidować PKP?
   Może zrób listę co potrzebujesz tylko ty – egoisto!

  • Zgadzam się z „Wkurzonym”.

  • Myśliciel czy tam Myśliwy...

   A gdzie masz jeszcze działające PKSy ?

  • pracujemy i odpoczywamy

   Ślepy jesteś czy nie dorosłeś aby cokolwiek zrozumieć?
   Wszyscy „przerzucili się do aut”?
   To skąd tyle firm realizujących przewozy pasażerskie?
   Zarówno w ruchu lokalnym, międzymiastowym jak i międzynarodowym.
   Może teraz wygląda to trochę inaczej ze względu na pandemię.
   Ale częściej mówiło się o ostrej rywalizacji niż o likwidacjach firm przewozowych.
   Oni też odprowadzają podatki chociaż nie są „dużymi zakładami pracy”.
   Jak jesteś zwykłym robolem nie potrafiącym zarobić to możesz z********** nawet za miskę ryżu.
   Inni pracują, odprowadzają podatki i oprócz chleba chcą również igrzysk.
   Miejsc do rekreacji, odpoczynku, koncertów itp…
   A ty sobie dalej z********** za miskę ryżu skoro nie stać cię nawet na chleb.

  • miasto ma fabryki budować ?
   może zakłady zamknięte dla podobnych…
   Dała bozia rączki, nie dała rozumu – trzeba rączkami zasuwać

 5. A można było tam osiedle postawić.

 6. Jak port lotniczy nie był w stanie „podnieść” rangi tego województwa, to jakiś tam dworzec też tego nie zrobi.

  • Faktycznie nikt się nawet nie zainteresował lotniskiem.
   Żaden przewoźnik…
   Zero lotów…
   A tylu głąbów myślało, że to będzie konkurencja dla Okęcia 🙂

 7. Tylko po co????
  Kto dzisiaj jeździ PKS-em ?????
  Pieniądze w błoto.

 8. PISuary torpedują, inne miasta takie jak Rzeszów czy Białystok zazdroszcza Lublinowi. A tutaj durnie debatują że to źle , niepotrzebne. O swoje pieniądze się martwcie ! Ta inwestycja jest niezbędna i będzie na pokolenia.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo