Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Zapadła decyzja o likwidacji 70 tys. ptaków w Uścimowie. Zamknięto też szkołę, uczniowie będą mieli dłuższe ferie

W pięciu fermach drobiu, które znajdują się w pobliżu ognisk ptasiej grypy, ruszyło gazowanie utrzymywanych tam ptaków. Łącznie jest to 70 tys. sztuk drobiu. Zapadła też decyzja o zamknięciu szkoły. Uczniowie rozpoczęli już ferie.

W miejscowości Stary Uścimów w powiecie lubartowskim, gdzie od wtorku 31 grudnia potwierdzono cztery ogniska ptasiej grypy, rozpoczęło się gazowanie pozostałego przy życiu drobiu. Chodzi o ptaki, które mogły mieć kontakt z tymi zainfekowanymi. Jak przekazał dzisiaj Marek Wieczerzak z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, działania zaplanowano wobec ok. 70 tys. sztuk drobiu w pięciu gospodarstwach, które znajdują się tuż obok tych, gdzie występują ogniska wirusa H5N8.

Łącznie w Starym Uścimowie potwierdzono już ogniska ptasiej grypy w czterech fermach. W pierwszej utrzymywanych było 12 089 indyków, w drugiej było 9 500 indyków, a w trzeciej 20 600 indyków. Czwarte ognisko, w pobliżu pozostałych trzech ferm, dotyczy gospodarstwa, w którym było utrzymywanych 13 tys. perliczek. Ptaki, zarówno te, które padły w wyniku działania wirusa, jak też te po gazowaniu, są utylizowane w specjalistycznych firmach w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Dodatkowo, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Starym Uścimowie podjął decyzję o zawieszeniu zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych w dniach od 7 do 10 stycznia włącznie. Oznacza to, że uczniowie już dzisiaj rozpoczęli ferie zimowe. Odwołana została też zabawa choinkowa. W tym przypadku ma ona zostać zorganizowana w późniejszym terminie.

(fot. TVP) 

18 komentarzy

 1. Ciekawe co następne pewnie bydlo

  • Zależy jak pójdzie sprzedaż wołowiny w zachodnich marketach. Pytanie co będzie po krowach? Pewnie wróci ASF. Największą zagadką jest jakim cudem wszystkie wirusy pojawiają się na wschodzie kraju?

 2. a gdzie można zgłaszać padle ptactwo

 3. Dzisiaj kupawałam mięso i zastanawiałam się co wybrać: drób z ptasią grypą, wieprzowinę z ASF czy wołowinę z chorobą szalonych krów. Poztawiłam na wołowinę, jak zaszaleć to zaszaleć….

 4. Ludzie zastanówcie się jakim cudem wirus mógł się dostać do szczelnie zamkniętych kurników gdzie dostęp ma ograniczoną ilość ludzi ? Jeśli jest wogule jakiś wirus to jedynie w paszach mógł się przedostać ….

  • Na ubraniach pracowników, z jakimiś podściółkami, zawleczony przez weterynarza itp.

  • „wogule” to już jest znak rozpoznawczy tego komentującego. Jeden wyraz dwa błędy. Aż oczy bolą. Pomijając nawet wypisywane głupoty.

 5. Indyki wymagają częstego dościeliwania ściołki, jeśli to była np. słoma z nieosłoniętej sterty to tędy również mogło dojść do zakażenia.

 6. Pięknie tak sie rozbraja Polska gospodarkę .
  2020 rok Polska rynkiem zbytu dla zachodnich somsiadow – drobiu,wieprzowiny w przyszłości pewnie wołowiny i mleka . Poziom dezinformacji i cenzury w państwie polskim osiąga szczyt
  Ze są jeszcze ludzie co wierzą w takie brednie to szok
  Łopatologicznie jeśli przenosi to rzekomo dzikie ptactwo mieli byśmy globalna depopulacje drobiu w rok/poltorej
  Jeśli droga powietrzno kropelkowa również jak w powyższym zdaniu .
  Wiec czemu nie gazujemy wróbli jaskolek kawek itp. Odpowiedz prosta
  Ludzie którzy maja jeszcze ostatnia szara komórkę sami sobie odpowiedzą na to pytanie. Natomiast lemingów ogłupionych przez media głównego nurtu pozostawiam dalej w walce z wirusem H5N8 .

 7. pic na wodę,ptakobójstwo i tyle…..

 8. Od czego sie to wszystko zaczelo? Odpowiem gdy Pan Donald T obja stanowisko w …. i Polskim Rolnikom wali sie wirusy import z zagranicy

 9. Co za kraj zamiast robić coś żeby było lepiej, zeby ludzie nie wyjeżdżali za granicę, to nie robią wręcz odwrotnie. Niedługo nie będzie dało się żyć w tym kraju.

 10. Ludzi też się nie gazuje ! A chorują na grypę itp. Mordują ptaki wybijają świnie wycinają puszczę! W jednej wsi chcieli wybić wszystkie psy bo padło podejrzenie o wściekliznę tylko Jaworowicz zatrzymała !