Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zanim ruszyła mechanizacja rolnictwa były kosa, sierp i cep. W skansenie pokazali żniwa na dawnej wsi (zdjęcia)

Żniwa to najważniejsze wydarzenie na dawnej wsi. Mężczyźni ścinali zboże, kobiety z dziećmi wiązały je i ustawiali w stygi. Oczywiście nie brakowało szeregu zwyczajów żniwnych. Wszystko to zaprezentowano w lubelskim skansenie.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się zorganizowane dziś w Muzeum Wsi Lubelskiej „Żniwowanie w Skansenie”. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć, jak przed laty, na lubelskiej wsi, wyglądało żęcie i koszenie zboża. Mowa tu o czasach, kiedy wszystko wykonywano ręcznie.

Zboże rosnące na polu między zagrodą z Urzędowa a Wiatrakiem z Zygmuntowa koszono za pomocą kosy. Następnie skręcano powrósła, wiązano snopki oraz w odpowiedni sposób je zestawiano. Prace polowe opatrzono komentarzem, dzięki czemu każdy mógł się dowiedzieć, jaka była rola poszczególnych działań.

Dodatkowo w pobliskiej stodole Zagrody z Urzędowa przeprowadzono pokaz młócenia cepem, zaś w Wiatraku z Zygmuntowa można było posłuchać opowieści o robieniu mąki i zwiedzić młyn. Pracownicy skansenu zaprezentowali również odpoczynek i posiłek żniwiarzy.

Dawniej żniwa były najważniejszym wydarzeniem na wsi. Wszystko dlatego, że stanowiły kulminację całego roku pracy na roli. Natomiast zbiory zbóż przynosiły dostatek w pożywieniu i zapewniały zapasy jedzenia na cały kolejny rok.

18 komentarzy

  1. Skansen wita was – to niestety wizytówka Lublina.
    „Miałeś chamie złoty róg, miałeś chamie czapkę z piór…..”

Dodaj komentarz

Z kraju