Zamierzają wybudować dwie nowe linie kolejowe w naszym regionie. Szybko jednak to nie nastąpi

W Lublinie odbyły się konsultacje z przedstawicielami władz wojewódzkich i samorządów lokalnych w sprawie kolejowego programu CPK. Zakłada on, oprócz modernizacji głównych szlaków kolejowych, budowę nowych. W planach jest powstanie 187 km nowych linii, jedna ma połączyć Parczew z Białą Podlaską, druga Krasnystaw z Tomaszowem Lubelskim.

Coraz bardziej zaawansowane są prace związane z planowaniem budowy nowych linii kolejowych w Polsce. Program ten związany jest ściśle z powstaniem Centralnego Portu Komunikacyjnego. Według założeń, podstawowym środkiem transportu, którym podróżni mają docierać do największego w Polsce lotniska, ma być kolej. W strefie gwarantującej dojazd do portu lotniczego w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. znalazło się ponad 100 miast. Oprócz modernizacji torów w celu umożliwienia pociągom większych prędkości poruszania się, zakłada się również budowę nowych szlaków kolejowych.

Planowana łączna długość nowych linii kolejowych do obsługi Centralnego Portu Komunikacyjnego wynosi 1,6 tys. km. Dzięki temu ma powstać pajęczyna torów prowadzących z 10 kierunków do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Kierunki te nazwano „szprychami”, z których dwie prowadzą do województwa lubelskiego. W ostatnich dniach w kilku miastach wojewódzkich odbyły się Regionalne Konsultacje Strategiczne w tej sprawie, w których brali udział przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządów lokalnych.

W procesie konsultacyjnym projektów kolejowych dotyczących przebiegów linii kolejowych omawiano szereg tematów. Prowadzone były uzgodnienia, czy przygotowane warianty tras kolejowych uwzględniają wszystkie uwarunkowania regionalne i lokalne oraz czy inwestycje kolejowe CPK nie kolidują z budowami planowanymi przez samorządy. Jedno z takich spotkań miało miejsce w Lublinie.

– Rozpoczęliśmy proces wstępnego trasowania nowych linii kolejowych– wyjaśnia Maciej Kaczorek, dyrektor Biura Planowania Kolei w CPK. – W ramach RKS przedstawiamy pierwsze efekty naszych prac, wsłuchując się w opinie regionalnych partnerów. Przed nami etap zbierania szczegółowych uwag i propozycji, ale już dziś mogę powiedzieć, że regionalne konsultacje strategiczne są dla nas bardzo inspirujące – zapewnia.

Wiadomo już, że w województwie lubelskim w ramach Programu CPK zbudowanych zostanie 187 km nowych linii kolejowych. Pierwsza z inwestycji obejmie trasę z Lublina, przez Zamość, Tomaszów Lubelski, a w perspektywie do granicy z Ukrainą. Umożliwi to znaczącą poprawę połączeń kolejowych z Zamojszczyzną i Roztoczem oraz w przyszłości uruchomienie szybkich pociągów z Warszawy i Lublina do Lwowa. Druga z nowych tras, to kolejowe połączenie Parczewa z Białą Podlaską. Nowa linia ma się zaczynać w Milanowie i prowadzić do Fronołowa w powiecie łosickim. Będzie ona stanowiła fragment tzw. Magistrali Wschodniej, łączącej Rzeszów, Lublin i Białystok.

Zaprezentowana podczas konsultacji wersja zakłada, że przy prędkości 250 km/h możliwe będzie osiągnięcie czasu przejazdu z Lublina do Warszawy w godzinę i 25 minut a więc o połowę szybciej, gdyż obecnie najkrótszy czas to 3 godziny. Program ten ma również zapewnić większą dostępność mieszkańcom województwa lubelskiego do pociągów dalekobieżnych. Z zaprezentowanych wyliczeń wynika, że po jego zakończeniu, 68 proc. mieszkańców naszego regionu będzie w stanie w czasie poniżej jednej godziny dotrzeć do stacji, z której kursować będą tego typu składy.

Wiadomo już także, że na nowe linie kolejowe w naszym regionie trzeba będzie długo poczekać. Do czasu uzyskania przez Port Lotniczy Solidarność zdolności operacyjnej ma powstać 140 km nowych tras z zaplanowanych łącznie w całym kraju 1600 km. Będzie to połączenie Warszawa – CPK – Łódź. Pozostałe inwestycje, w tym te w województwie lubelskim, mają być zakończone do 2040 r.

(fot. lublin112)

4 komentarze

 1. Gdzie można znaleźć dokładniejsze mapy?

 2. To będzie połączenie Białej z Lublinem. W koncu tymi busami złomami nie trzeba będzie jeżdzić do Lublina.

 3. Ale bzdury. Mikole już ręce zacierają.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6759zł -0.17%
  • GBP 5.204zł 0.32%
  • EUR 4.4723zł -0.17%
  • CHF 4.1043zł -0.1%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie
  Food trucki przyjadą do Świdnika