Piątek, 14 czerwca 202414/06/2024
690 680 960
690 680 960

Zamiast na tacę, datki trafiły do puszek WOŚP. To już tradycja w tej parafii (zdjęcia)

To jedna z nielicznych parafii w Polsce, gdzie zdecydowano się na taki krok. Wierni uczestniczący w nabożeństwie nie wrzucali datków na tacę, lecz do puszek wolontariuszy WOŚP.

Co roku, w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pojawiają się informacje na temat niechęci księży do tej największej w Polsce charytatywnej akcji. Nagłaśniano przypadki, kiedy to ksiądz zaatakował wolontariusza, który ośmielił się stanąć z puszką przed kościołem, z ambony wygłaszano hasła, że osoby dające pieniądze na fundację wspierają aborcję i eutanazję, kolejny z kapłanów grzmiał, że zebrane środki idą na wsparcie ruchu Hare Kriszna, Przystanku Woodstock, oraz dla rodziny założyciela fundacji.

Jednak nie brakuje też księży, którzy mają zupełnie odmienną postawę i wprost zapraszają wolontariuszy do kościoła. Tak jest m.in. w Parafii Polskokatolickiej w Żółkiewce w powiecie krasnostawskim. Tam już stało się tradycją, że co roku uczestniczący w nabożeństwie parafianie, zamiast na tacę, datki wrzucają do puszek wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Proboszcz parafii nie ukrywa, że pomysł na tego typu wsparcie tej szczytnej akcji podpatrzył w Elblągu. Tam jeden z księży od lat całą tacę przekazuje do puszek wolontariuszy. Pomysł zyskał uznanie mieszkańców i co roku akcja jest kontynuowana.

Oczywiście Żółkiewka nie jest wyjątkiem w naszym regionie. Należy podkreślić, że nie brakuje parafii na terenie województwa lubelskiego, gdzie księża nawet w trakcie kazania apelują o wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, lub też nie mają żadnych obiekcji co do tego, aby wolontariusze stali przed kościołem i zbierali pieniądze do puszek.

Zamiast na tacę, datki trafiły do puszek WOŚP. To już tradycja w tej parafii (zdjęcia)

Zamiast na tacę, datki trafiły do puszek WOŚP. To już tradycja w tej parafii (zdjęcia)

Zamiast na tacę, datki trafiły do puszek WOŚP. To już tradycja w tej parafii (zdjęcia)

Zamiast na tacę, datki trafiły do puszek WOŚP. To już tradycja w tej parafii (zdjęcia)

(fot. Parafia Polskokatolicka w Żółkiewce)

Autor: redakcja

33 komentarze

 1. A jak było w innych kościołach w tej gminie? Wiadomo coś???

 2. Nie no wiadomo, Owsiak wspiera Strajki Kobiet, WOŚP Woodstock, Woodstock Strajki Kobiet, Strajki Kobiet wprost żądają aborcji na życzenie, ale oczywiście Owsiak, ani WOŚP, ani Woodstock (czy też Pol’and’rock obecnie), nie mają nic wspólnego z aborcją. Absolutnie nic.

  • No i co w związku z tym? Owsiak i jego orkiestra kupuje najlepszej jakości sprzęt medyczny , który ratuje życie dzieciom a składki są dobrowolne Powiedz mi lepiej gdzie są respiratory za 70 mln z naszych podatków?

  • Cóż z tego ? Najwyźsi hierarchowie kościelni w Polsce dopuszczali (dopuszczają?) się krycia sprawców przestępstw seksualnych na dzieciach nie ponosząc za to żadnej odpowiedzialności i nie rozliczając się przed nikim. Czy to znaczny, że Kościół hierarchiczny jest zepsutą organizacją przestępczą i że należy go nie wspierać?

  • nadal takie pawełki klapki na oczach bo aborcja to aborcja i koniec, a kobiety ciężarne umierają na sepsę jak to było ostatnio bo taki pawełek nie wie o co kaman

 3. Wie ktoś gdzie można znaleźć w Internecie rozliczenie jąkatego z wośp za 2021.

 4. … brawo Żółkiewka ! … brawa dla księdza !

 5. To nawet nie jest kosciol wyznania rzymsko katolickiego, ale autorom lepiej o tym nie pisać, dla Onetu ksiądz to ksiądz,ważne że zdjęcie mogą wsadzić.dno!

 6. Brawo!!!

 7. nie wazne jaki kosciol i jakiego wyznania ale na jaki cel i nikt nikogo nie zmusza arzymsko katolicki i ksiadz wiech co na to