Piątek, 01 marca 202401/03/2024
690 680 960
690 680 960

Zakłady Azotowe w Puławach wstrzymują produkcję melaminy. Wszystko przez wysokie ceny gazu

Na początku lipca znacząco ograniczono produkcję, teraz została ona całkowicie wstrzymana. Mowa o melaminie. Powodem ma być znaczący wzrost cen gazu.

W czwartek Zakłady Azotowe Puławy poinformowały o całkowitym wstrzymaniu produkcji melaminy. Powodem takiej decyzji są aktualne warunki rynkowe w postaci rekordowo wysokich cen gazu, co przekłada się z znaczny wzrost cen wytwarzanego produktu. Do tego dochodzi spadek eksportu melaminy.

Problem rozpoczął się już na początku lipca, kiedy to właśnie z uwagi na rosnące ceny gazu zakład postanowił ograniczyć produkcję melaminy. Wtedy to jedną instalację zatrzymano, w drugiej zdolności produkcyjne zmniejszono o połowę. Przez ostatni miesiąc produkcja melaminy była prowadzona na poziomie ok. 20 proc. maksymalnych zdolności produkcyjnych wszystkich instalacji, wynoszących 270 ton/dobę.

Zarząd spółki zapewnia, że produkcja melaminy została wstrzymana czasowo i potrwa do odwołania. Nie zagraża to realizowaniu kontraktów handlowych, gdyż te w znaczącej części mają charakter krótkookresowy, zgromadzono też zapasy na potrzeby zamówień.

Grupa Azoty Puławy jest jedynym w Polsce producentem melaminy. Służy ona do wyrobu szerokiego asortymentu żywic syntetycznych mających zastosowanie w procesach wytwarzania laminatów dekoracyjnych, płyt drewnopochodnych, klejów, farb i lakierów – w tym lakierów piecowych także dla przemysłu motoryzacyjnego, środków pomocniczych dla przemysłu włókienniczego i papierniczego, tworzyw dla przemysłu elektrotechnicznego i wytwarzania przedmiotów gospodarstwa domowego. Melamina stosowana jest również do produkcji środków ognioochronnych oraz do modyfikacji betonu.

(fot. Grupa Azoty)

22 komentarze

 1. Ale restrykcje na Putka działają cha, cha . To są restrykcje ale dla społeczeństwa bo ruskom to tylko szkoda coli i Maca.

 2. Polityka ciepłej wody w kranie się nie spodobała. Chcieliśmy mieć więcej pracując mniej/której. Liczyliśmy na to, że ktoś da nam mieszkania za pół darmo.
  No to teraz będzie zimna woda w kranach. Dzięki inflacji już zbiednieliśmy, a o mieszkaniach 90% ludzi może zapomnieć.
  Ale sukces! Państwo dobrobytu.

 3. Może niech palą tym tanim gazem z Norwegii co rząd PiS wynegocjował wspaniała cenę tylko przez zaniedbanie zapomnieli podpisać umowę przez trzy lata i szlak ja trafił.

 4. Brawo PiS! Nie oddamy nawet guzika!

  • Przecież to unia europejska nałożyła sankcjie na Rosję .

   • Czy wiesz od kiedy obowiązuje całkowite unijne embargo na węgiel?
    Od 10 sierpnia – tak, to nie pomyłka – od wczoraj!
    A czy wiesz kiedy u nas Duda podpisał ustawę o zakazie przywozu i tranzytu przez Polskę węgla i koksu pochodzącego z Białorusi i Rosji?
    Ustawa z 13 kwietnia została podpisana następnego dnia czy 14 kwietnia.
    Objęła nawet węgiel, za który polskie firmy już zapłaciły.
    I zapłacony węgiel już od trzech miesięcy nie może do Polski wjechać.
    A unijne embargo od wczoraj…

   • A wracając jeszcze do unijnych sankcji to wspomniałem tylko o tych dotyczących węgla ponieważ sankcji unijnych na import gazu nie ma.

 5. OSZUŚCI I ZŁODZIEJE

 6. Nareszcie spełniło się pisowskie hasło Polska w ruinie! Siedem lat na to w znoju i gnoju walczyli i wywalczyli! To dobry pomysł na hasło wyborcze pisu: Po nas tylko Polska w ruinie! ***** ***

 7. Może niech pis nazbiera chrustu dla azotów ?

 8. Samochody bida sprzedaż Chiny nie biorą i stop produkcie

 9. Ale pierdalamento. W tym okresie produkcja jest zawsze znikomą, a instalacje są remontowane. Jedna instalacja na wydziale melaminy jest z lat 60-tych, druga z lat 70-tych, a trzecia z lat 90-tych.Czyli najświeższa ma ponad 30 lat. Mając na uwadze, że one działają 24 h/dobę 7 dni w tygodniu to chyba normalne, że kiedyś trzeba wstrzymać produkcję i je remontować. A „synuś” Zbysia Ziobry tj. ten zbój Hryniewicz straszy ludzi, żeby nie dać podwyżek ciężko pracującym pracownikom, którzy wypracowali rekordowe zyski. PiS PO to jedno zło wraz z Hojownią, Lewakami i PSLem. Chwała Wielkiej Polsce i polskim Bohaterom.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo