Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

W Zalewie Zemborzyckim wprowadzono zakaz kąpieli. Powodem są groźne dla zdrowia sinice

Słoneczna pogoda jak też rozpoczęte niedawno wakacje sprawiają, że kąpieliska nad zbiornikami wodnymi przeżywają oblężenie. Tymczasem badania wody nie wszędzie wypadły pozytywnie.

Jak co roku w sezonie letnim, państwowy powiatowy inspektor sanitarny dokonuje oceny bieżącej jakości wody w miejscach wykorzystywanych do kąpieli. Każde kąpielisko, zgodnie z prawem, powinno być zgłoszone do sanepid-u. Woda w miejscu wykorzystywanym do kąpieli ma spełniać wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie prowadzenia nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu wykorzystywanym do kąpieli. Z kolei organizator miejsca wykorzystywanego do kąpieli ma obowiązek poinformowania państwowego powiatowego inspektora sanitarnego o wszystkich zmianach, które mogą mieć wpływ na pogorszenie jakości wody.

Jak na razie, co do czystości wody nie ma większych zastrzeżeń, choć pojawiają się już miejsca, gdzie dają o sobie znać sinice. Z tego tez powodu, zamknięte zostały kąpieliska nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie. Problem występuje również nad Zalewem w Janowie Lubelskim. W tym przypadku warunkowo zezwolono na korzystanie z kąpielisk, jednak warto mieć na uwadze, że u niektórych osób może to spowodować wystąpienie ujemnych skutków zdrowotnych w postaci odczynów alergicznych skóry. Glony te są niebezpieczne, gdyż wydzielane przez nie toksyny, mogą powodować zatrucia pokarmowe. Wystarczy zachłysnąć się wodą gdzie nastąpił wykwit sinic, żeby pojawiły się mdłości i wymioty, biegunka, bóle brzucha, wzdęcia, przykurcz mięśni i kolka.

Dopuszczono do kąpieli następujące miejsca:

Powiat bialski: Zalew Kobylany, Międzyrzeckie Jeziorka oraz Wyrobisko Chotyłów.
Powiat biłgorajski: Zalew we Frampolu, Zalew Biłgoraj, Zbiornik Biszcza –Żary oraz Zalew Józefów.
Powiat chełmski: Zbiornik Retencyjny Żółtańce, Zbiornik Retencyjny ”Staw”, Zbiornik Retencyjny „Dubienka”, Zbiornik Retencyjny „Dębowy Las”, Zbiornik Retencyjny „Natalin”, Zbiornik Retencyjny „Niwa I” Zbiornik Retencyjny „Husynne”, Glinianki Horodyskie w Chełmie, Zbiornik Retencyjny „Biały Rów” w Rejowcu, Zbiornik Retencyjny „Maczuły” Horodysko.
Powiat janowski: Zalew Janowski- kąpieliska „Duże”, „Małe” oraz Park Wodny.
Powiat kraśnicki: Zalew Kraśnicki.
Powiat lubartowski: jezioro Firlej – kąpieliska GOSiR, Marta, Polesie i Wodnik, jezioro Krasne – Riviera, jezioro Gumienek – Leśna Ryba, jezioro Łukcze „AMS Energy” a także jezioro miejskie w Ostrowie Lubelskim i stanica harcerska nad jeziorem Kleszczów.
Powiat opolski: Zbiornik retencyjny Opole Lubelskie, Zbiornik retencyjny nr 8 w Poniatowej, Zalew w Chodlu.
Powiat parczewski: jezioro Zaglębocze, jezioro Biaskie – MPWiK, Dom Harcerza i pole namiotowe.
Powiat rycki: Wyrobisko EKO –FARMA Żelechów, Wyspa Wisła w Stężycy.
Powiat włodawski: Starorzecze Bugu – Bużysko, jezioro Białe- Ośrodek Bankowy, Świtezianka I, Astur, Rusałka.
Powiat zamojski: Zalew w Krasnobrodzie, Staw Echo w Zwierzyńcu, Zalew OsiR w Zamościu.

(fot. lublin112 – zdjęcie ilustracyjne)
2016-07-05 22:10:45

13 komentarzy

  1. Na ten temat była już konferencja w 2015 roku i co…?? Zalew nie jest w gestii RZGW (kontrolowane obecnie przez PIS) – ale od kilkunastu lat jest własnością miasta (od 6 lat rządzi nim PO). Operator i winny tego stanu rzeczy jest więc wskazany. Na szybko trzeba walczyć z sinicami ultradźwiękami (jakaś firma to oferowała – nie pamiętam nazwy), długofalowo trzeba czyścić zalew w podobny sposób jak oczyszczalnia (tzn. tlen + mikroorganizmy prawidłowo dobrane). W okresie kilku lat mamy z głowy denne osady organiczne oraz napływające biogeny). A pływajace wyspy to wcale nie taki zły pomysł (same w sobie sa naturalnymi membranowymi reaktorami biologicznymi (system korzeniowy jako membrana z biofilmem). Tak działa natura na wszystkich zbiornikach powierzchniowych. Takie wyspy to patent amerykański

Z kraju