W Zalewie Zemborzyckim wprowadzono zakaz kąpieli. Powodem są groźne dla zdrowia sinice

Słoneczna pogoda jak też rozpoczęte niedawno wakacje sprawiają, że kąpieliska nad zbiornikami wodnymi przeżywają oblężenie. Tymczasem badania wody nie wszędzie wypadły pozytywnie.

Jak co roku w sezonie letnim, państwowy powiatowy inspektor sanitarny dokonuje oceny bieżącej jakości wody w miejscach wykorzystywanych do kąpieli. Każde kąpielisko, zgodnie z prawem, powinno być zgłoszone do sanepid-u. Woda w miejscu wykorzystywanym do kąpieli ma spełniać wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie prowadzenia nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu wykorzystywanym do kąpieli. Z kolei organizator miejsca wykorzystywanego do kąpieli ma obowiązek poinformowania państwowego powiatowego inspektora sanitarnego o wszystkich zmianach, które mogą mieć wpływ na pogorszenie jakości wody.

Jak na razie, co do czystości wody nie ma większych zastrzeżeń, choć pojawiają się już miejsca, gdzie dają o sobie znać sinice. Z tego tez powodu, zamknięte zostały kąpieliska nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie. Problem występuje również nad Zalewem w Janowie Lubelskim. W tym przypadku warunkowo zezwolono na korzystanie z kąpielisk, jednak warto mieć na uwadze, że u niektórych osób może to spowodować wystąpienie ujemnych skutków zdrowotnych w postaci odczynów alergicznych skóry. Glony te są niebezpieczne, gdyż wydzielane przez nie toksyny, mogą powodować zatrucia pokarmowe. Wystarczy zachłysnąć się wodą gdzie nastąpił wykwit sinic, żeby pojawiły się mdłości i wymioty, biegunka, bóle brzucha, wzdęcia, przykurcz mięśni i kolka.

Dopuszczono do kąpieli następujące miejsca:

Powiat bialski: Zalew Kobylany, Międzyrzeckie Jeziorka oraz Wyrobisko Chotyłów.
Powiat biłgorajski: Zalew we Frampolu, Zalew Biłgoraj, Zbiornik Biszcza –Żary oraz Zalew Józefów.
Powiat chełmski: Zbiornik Retencyjny Żółtańce, Zbiornik Retencyjny ”Staw”, Zbiornik Retencyjny „Dubienka”, Zbiornik Retencyjny „Dębowy Las”, Zbiornik Retencyjny „Natalin”, Zbiornik Retencyjny „Niwa I” Zbiornik Retencyjny „Husynne”, Glinianki Horodyskie w Chełmie, Zbiornik Retencyjny „Biały Rów” w Rejowcu, Zbiornik Retencyjny „Maczuły” Horodysko.
Powiat janowski: Zalew Janowski- kąpieliska „Duże”, „Małe” oraz Park Wodny.
Powiat kraśnicki: Zalew Kraśnicki.
Powiat lubartowski: jezioro Firlej – kąpieliska GOSiR, Marta, Polesie i Wodnik, jezioro Krasne – Riviera, jezioro Gumienek – Leśna Ryba, jezioro Łukcze „AMS Energy” a także jezioro miejskie w Ostrowie Lubelskim i stanica harcerska nad jeziorem Kleszczów.
Powiat opolski: Zbiornik retencyjny Opole Lubelskie, Zbiornik retencyjny nr 8 w Poniatowej, Zalew w Chodlu.
Powiat parczewski: jezioro Zaglębocze, jezioro Biaskie – MPWiK, Dom Harcerza i pole namiotowe.
Powiat rycki: Wyrobisko EKO –FARMA Żelechów, Wyspa Wisła w Stężycy.
Powiat włodawski: Starorzecze Bugu – Bużysko, jezioro Białe- Ośrodek Bankowy, Świtezianka I, Astur, Rusałka.
Powiat zamojski: Zalew w Krasnobrodzie, Staw Echo w Zwierzyńcu, Zalew OsiR w Zamościu.

(fot. lublin112 – zdjęcie ilustracyjne)
2016-07-05 22:10:45

Zobacz również

13 komentarzy

 1. Do tej zupy, brudnej wody w zalewie nawet bez zakazu nie ma ochoty się wchodzić. Woda jest tak brudna, że nie widać nic nawet na 10 cm.

 2. To tam mozna było siè kàpac? Z tego co pamiétam to taki zakaz obowiàzuje od kilkunastu lat ?

 3. Tam się chyba nikt o zdrowych zmysłach nie kąpie 😛 chyba, że jakas pijana patola której wszytsko jedno :]

 4. Zalew ten ma faktycznie niemal zawsze brudną wodę,tam spływa syf z okolicznych wiosek,już dużo lepiej wypada kraśnicki

  • wodniak niedzielny

   Popieram my mamy bliżej do zemborzyc ale wolimy do zalewu kraśnickiego na kajaki,czysta woda a za 5 zł godzinę pływania

 5. Ale to wstyd dla miasta, że jakieś „bajorka” dookoła są otwarte a tu w największym mieście regionu nic… Swoją drogą, kto normalny by wszedł to tego szamba?

 6. A dlaczego nie zamkną zalewu w Janowie skoro tam też kwitną sinice? Ze względu na kompleks rozrywkowy? Gratuluję odpowiedzialności.
  Rok temu moja córka była tam na obozie pływackim. Instruktorzy zapewniali rodziców przed wyjazdem, że można się tam kąpać a dziecko potem długo leczyło wysypkę.
  Ale interes pobliskiego ośrodka jest ważniejszy – zakazu nie postawia……

  • Woda nad zalewem jest czysta, sanepid decyzji o zamknięciu nie moze wydać jeśli woda spełnia warunki czystości. Pojawiła się w wodzie roślina która pod wpływem temperatury dawała odczyn alergicznych. Więc do wody wchodziło się na własną odpowiedzialność. Jeśli córka miała wysypkę po wodzie a bardzo możliwe to proszę mieć pretensje do opiekunów obozu ze wpuszczali mimo informacji przez miasto o wodzie,grupy do wody

 7. Jezioro Łukcze to powiat Łęczyński

 8. Wstyd ze nie wiem Krasnobród ma czysty zalew a Lublin nie

 9. były pracownik

  A co z Rogóźnem??

 10. Tam zawsze był syf kiła i mogiła.

 11. Na ten temat była już konferencja w 2015 roku i co…?? Zalew nie jest w gestii RZGW (kontrolowane obecnie przez PIS) – ale od kilkunastu lat jest własnością miasta (od 6 lat rządzi nim PO). Operator i winny tego stanu rzeczy jest więc wskazany. Na szybko trzeba walczyć z sinicami ultradźwiękami (jakaś firma to oferowała – nie pamiętam nazwy), długofalowo trzeba czyścić zalew w podobny sposób jak oczyszczalnia (tzn. tlen + mikroorganizmy prawidłowo dobrane). W okresie kilku lat mamy z głowy denne osady organiczne oraz napływające biogeny). A pływajace wyspy to wcale nie taki zły pomysł (same w sobie sa naturalnymi membranowymi reaktorami biologicznymi (system korzeniowy jako membrana z biofilmem). Tak działa natura na wszystkich zbiornikach powierzchniowych. Takie wyspy to patent amerykański

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9646zł 0.41%
  • GBP 4.9941zł 0.05%
  • EUR 4.4745zł 0.02%
  • CHF 4.2099zł 0.04%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa morskiego otworzą wyjątkową wystawę
   W Lubartowie odbędzie się coroczne „Annowanie”, czyli ogólnopolski zjazd Anek
   Społeczne obchody upamiętniające ofiary zbrodni wołyńskiej
   Festiwal Pierogów Świata w Lublinie
   Potrzebna krew dla 8-letniego Tomka