Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Zagrożenie bezpieczeństwa na terenie całego kraju. Premier wydał rozporządzenie

Premier Mateusz Morawiecki wydał decyzję o wprowadzeniu pierwszego stopnia alarmu o zagrożeniu terrorystycznym w cyberprzestrzeni. Jak wyjaśnia kancelaria premiera, związane jest to z masowym atakiem hakerów na ukraińskie strony rządowe.

We wtorek w godzinach popołudniowych, decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, na terenie całej Polski wprowadzony został stopień alarmowy ALFA-CRP. Jest to najniższy z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jak wyjaśnia kancelaria premiera, wszystko ma charakter prewencyjny i związane jest z pojawieniem się potencjalnego ryzyka zagrożenia bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Chodzi o cyberataki, do których doszło w ostatnich dniach na Ukrainie. Kraj ten padł ofiarą cyberprzestępców, którzy przejęli lub uzyskali dostęp do blisko 70 serwisów rządowych, w tym do platformy Diia, która jest odpowiednikiem polskiej aplikacji mObywatel. Wykorzystano do tego również złośliwe oprogramowanie.

Jak przekazuje ministerstwo cyfryzacji, odbyło się już w tej sprawie posiedzenie Zespołu Incydentów Krytycznych w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Pozytywną opinię co do wprowadzenia stopnia alarmowego wydali też minister spraw wewnętrznych i administracji oraz szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Stopień ALFA-CRP jest przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

(fot. Policja/zdjęcie ilustracyjne)

46 komentarzy

 1. X-X-X-X-X-----X-X-X

  Polski Ład atakuje w sklepach…
  Olej Kujawski w Lidlu już po 10,99!

 2. Juz trzeba zaczac sie zastanawiac co tym razem jest maskowane.
  Jak kupowali pegazusa to nie oglaszali zadnych alertow tylko pod stolm wydali 25 baniek.

  • Wydali po to żeby złodzieje z peło do końca nie rozkradli kraju .

   • i udało im się udowodnić malwersację na 600 zł spowodowaną niedopatrzeniem, takim samym jakie może się zdażyć każdemu kto rozlicza się z fiskusem. Dobrze, że żydzi zabrali im tą zabawkę, na taką dziecinadę jaką uskutecznili to szkoda łożyć pieniądze podatników. Zresztą na ich pensyjki też szkoda, banda oszustów i krętaczy.

 3. aby patrzeć jak Tuska obwinią PISuary

 4. „Jak przekazuje ministerstwo cyfryzacji, odbyło się już w tej sprawie posiedzenie Zespołu Incydentów Krytycznych w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.” – czyli nic nie zrobili, ale dodatkowy hajs wzięli.

  „Stopień ALFA-CRP jest przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.” – czyli coś, co powinno być normą…

 5. Podpis elektroniczny

  Zakaz włączania Pegasusa i grania w Contrę dla wszystkich w Polsce. O strzelaniu w kaczki też zapomnijcie z wiadomych przyczyn ?.

 6. Nie mogę się doczekać kiedy ludziom z banków znikną pieniądze i w tedy zostanie im kawałek bezużytecznego plastiku zwanego kartą.

 7. widzą,że propaganda koronaściemy juz nie działa to straszą ludzi w inny sposób

 8. Co on odwraca uwage.
  Na dzień dzisiejszy to Ukraina nam ZABLOKOWAŁA przepływ towarów swoją koleja. Wprowadzili nam embargo. Wszystkie towary z innych państw świata jadace tranzytem do Polski nie są wpuszczane z terenu Ukrainy! A ten rząd pisu chwali Ukraińców zaprasza tutaj do pracy. W oni nas kopia w d ….,,!
  Czesi, Niemcy Białorusini a teraz Ukraińcy nas nienawidzą. Tak kończy polityka PiS.

 9. Wszędzie mamy dzięki PiS wrogów wśród wszystkich sąsiadów. Ile jeszcze będziemy to znosić?! Co się dzieje z tym narodem ?! Niedługo będziemy jeść szczaw i pić wodę. Chleb będzie dobrem luksusowym. To nie Putin spowodował wysokie ceny gazu w Polsce!. To PiS gdyż cena gazu dziś nie jest uzależniona od ceny ropy a od cen giełdowych.

  • No cóż, przyjdzie nam chyba brać przykład z Kazachstanu i zrobić rozpierdziuchę…

  • W kraju też każdy jeden drugiemu wrogiem dzięki PiS. Oto właśnie przykład tego co się dzieje, jak jeden zgorzchniały dziad dojdzie do władzy.

 10. PIS i Pegasus wrzystko na temat.