690 680 960

Mieszkańcy mieli obawy, inwestor walczył 8 lat. Ruszyła budowa kolejnej stacji paliw w Lublinie (zdjęcia)

Kolejna stacja paliw powstaje przy ul. Jana Pawła II w Lublinie. Inwestor o pozwolenie na budowę starał się wiele lat. Sprawą zajmował się nawet sąd.

Przy ul. Jana Pawła II w Lublinie rozpoczęły się prace związane z budową kolejnej stacji paliw. Obiekt zlokalizowany będzie przy jezdni prowadzącej w stronę al. Kraśnickiej, tuż za rondem Narodowych Sił Zbrojnych, a więc skrzyżowaniem z ul. Nadbystrzycką. Jak wynika z dokumentacji, na terenie stacji znajdą się cztery dwustronne dystrybutory paliw, jeden jednostronny dystrybutor oleju napędowego dla ciężarówek, dwustronny dystrybutor gazu płynnego LPG oraz oczywiście budynek sklepu.

Początki tej inwestycji sięgają 2014 roku, kiedy to o odpowiednie zgody na budowę dwóch stacji paliw wystąpiła do Urzędu Miasta małopolska firma Lemar. Z pierwszym obiektem, przy ul. Gęsiej nie było większych problemów i dość szybko powstała tam stacja z logiem Orlen. Natomiast co do działki przy ul. Jana Pawła II, urzędnicy nie wydali zgody na wykonanie zjazdu.

– Działka jest usytuowana wewnątrz obszaru oznaczonego w obowiązującym miejscowy planie zagospodarowania przestrzennego jako KDG – czyli przebieg drogi klasy głównej. Zgodnie z ustaleniami tego planu dla ulic w klasie głównej wyklucza się zjazdy indywidualne – tłumaczyli wówczas urzędnicy.

Niebawem zmienił się inwestor, który odwołał się od tej decyzji, a kiedy nic nie wskórał, skierował sprawę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. To też nic nie dało, gdyż zaskarżona decyzja została utrzymana w mocy. Swoje obawy podnieśli też mieszkańcy sąsiadującego z działką osiedla. Wskazywali oni, że stacja może być uciążliwa, a nawet, że naruszona zostanie stabilność skarpy, na której stoją bloki.

W 2016 roku sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny, który uchylił decyzje zarówno Samorządowego Kolegium Odwoławczego, jak też Prezydenta Miasta Lublin. Przez kolejne lata trwały dalsze starania o uzyskanie pozytywnej decyzji, co w końcu przyniosło skutek. W lutym ub. roku firma DBT Inwestycje otrzymała pozwolenia na budowę.

Mieszkańcy mieli obawy, inwestor walczył 8 lat. Ruszyła budowa kolejnej stacji paliw w Lublinie (zdjęcia)

Mieszkańcy mieli obawy, inwestor walczył 8 lat. Ruszyła budowa kolejnej stacji paliw w Lublinie (zdjęcia)

Mieszkańcy mieli obawy, inwestor walczył 8 lat. Ruszyła budowa kolejnej stacji paliw w Lublinie (zdjęcia)

(fot. lublin112.pl)

27 komentarzy

 1. Pabloo(oryginał)

  To jeździj jak znaki mówią i przestrzegaj przepisów 😁

 2. Ciekawe. Innym stacjom odmawiano, ale akurat orlen i akurat teraz powstanie. Przypadek?

 3. Fajnie w tym naszym Lublinq, tak wcale nie za zielono. Dobrze że jest stacja paliw co kilometr to można tankować po 2 zł żeby dojechać od jednej do drugiej. Tutaj zawsze wygra interes „inwestora” 😉

 4. W promieniu 5km jest 6 stacji benzynowych i gdzie tu logika?

  • Skoro funkcjonują, to raczej do interesu nie dokładają, tylko na nim zarabiają – a skoro zarabiają, to jest zapotrzebowanie na tyle stacji.

Kursy walut

 • USD 3.9769zł -0.83%
 • GBP 5.0142zł -0.36%
 • EUR 4.3543zł -0.41%
 • CHF 4.512zł -0.5%

Polub nas