Żądamy oddania Lubelszczyzny Ukrainie. Rosyjska prowokacja, czy głupi żart?

Wczoraj na Facebooku założono profil „Żądamy oddania Ukrainie Podkarpacia i Lubelszczyzny”. Póki co, nie wiadomo czy to żart, czy początek wojny informacyjnej w sieci skierowanej przeciwko Polsce.

Profil na Facebooku pojawił się wczoraj, dziś ma już ponad 300 polubień. Jego twórca nawołuje do zwrotu Ukrainie dwóch regionów naszego kraju, Lubelszczyzny i Podkarpacia. Jako dowód historycznej przynależności tych terenów do Ukrainy umieszczono na profilu specjalnie stworzone mapy i propagandową grafikę.

Na zdjęcia prezentuje się m.in. polskie domy pod rządami Polaków oraz domy, jakie mogą być kiedy tereny te zostaną włączone do Ukrainy. Negatywnie również ocenia się polskich patriotów jako „Wychodzących z zaplutych nor parę razy na rok aby zniszczyć miasto”.

Na profilu najdziemy również zdjęcie Jana Pawła II z wypowiedzią „Powinniśmy jak najszybciej włączyć wschodnie ziemie Polski do Ukrainy, ponieważ wolna Polska nie może istnieć bez WIELKIEJ UKRAINY”.

Założyciel strony na Facebooku zapewnia, ze „W nadchodzącym czasie spodziewajcie się serii postów z dowodami na odwieczną ukraińskość tymczasowo polskiej ściany wschodniej”.

Patrząc na treści zawarte na stronie można wysnuć wniosek, również na podstawie licznych już komentarzy, że została ona założona w celu skłócenia Polaków z Ukraińcami. Motywem przewodnim jest hołubienie Stepana Bandery oraz nawoływanie do jedności wszystkich przyjaciół „Wielkiej Ukrainy”.

Już teraz twórcy tej strony zapowiadają: -W razie odpadnięcia od naszej Ukrainy Donbasu w kraju narośnie frustracja, którą jakoś będziemy musieli odbić i możecie być pewni, że nowa, narodowa Ukraina upomni się o swoje ukradzione ziemie: Przemyśl, Chełm i Bielsk, będące ukraińskimi od ponad tysiąca lat. Może stracimy sowieciarski Donbas, ale odzyskamy jedną z kolebek ukraińskiej państwowości.

Autorzy wpisów na profilu przedstawiają się jako dwie osoby, Олександр założyciel piszący łamaną polszczyzną i ukraińskim oraz „ja”. „Ja” nie chce się przedstawiać, bo jak pisze woli się chronić przed polskimi nazistami.

-Niech wam wystarczy że jestem członkiem antify który wyjechał na majdan od kiedy to się zaczęło – pisze o sobie.

Internauci odwiedzający profil są zbulwersowani informacjami zawartymi na stronie a pod każdym zdjęciem i grafiką trwa gorąca dyskusja, nie tylko merytoryczna. Strona prowadzona jest w dwóch językach po polsku i ukraińsku. Z minuty na minutę przybywa jej polubień. Czy jest to twór propagandowy, czyt też rodzaj pewnego skrajnego, ukraińskiego manifestu, musicie ocenić sami.

2014-08-30 21:32:01
(fot. Grafika Facebook – zrzut z profilu)

19 komentarzy

 1. Zapewne prowokacja ze strony polaczków 😉

 2. Dalej wysyłajcie im chleb. Pomagajcie. Niech się tam powybijają co do jednego.

 3. Wystarczy kliknąć „zgłoś naruszenie” i po sprawie 🙂

 4. Nudzi się komuś okrutnie i wymyśla takie bzdety, a naiwni dają się wkręcić.

 5. Oddajcie Lwów kanalie

  • i Kijów.
   Kiedyś dziadek mówił, że się śmiali, że lwami to mogą Polaków poszczuć i kijów nawkładać.

 6. i buta bo na psiarskie dzwonie !!!!

 7. Ale zryte pomysly. Brak zajecia.

 8. Antifa i wszystko jasne 😉

 9. Nasze wojsko może nie jest liderem NATO, ale gdybyśmy weszli na taką Ukrainę to w krótkim czasie witalibyśmy się z tzw. separatystami we wschodniej części kraju. A Ukraińcy to mogą się upominać… wschodnia swołocz.

 10. Amciek, padłam hahahahaha

 11. taka prawda jesteśmy mimo wszystko 7 sila w europie czy tam 8 wiec taka ukraina to może jak nrazie tylko błagać zachód o pomoc ale gdy bysmy nie byli w ue to spokojnie mozna by ich dopierdolic bo gowna tego nienawidzę jeszcze gorzej niz niemcow czy ruskich choc z ruskimi warto robic interesy a o przeszlosci trzeba zapomnieć oni maja swoje żale my swoje a winni jesteśmy my i oni choc badziej oni 🙂

 12. Dodajcie sobie jeszcze taga #pierwszydzienwinternecie
  Wstyd redakcjo, wstyd. Skasujcie to i nie robcie z siebie posmiewiska.

 13. Ciupciasek zwyczajny

  Żałosna prowokacja dla co bardziej przygłupich.
  Wyżej ktoś rozwodził się, że :”nasze wojsko by roz…doliło całą tą Ukrainę…”.
  A po co przelewać krew naszych bohaterskich misjonarzy.
  Niech sobie rozwieszają na spoko te krzyżyki po talibskich jaskiniach.
  To co zostanie po Ukrainie na skutek działalności Putina, włączy się do Unii, tak jak nas włączono i potem Oni będą dla nas tanią siłą roboczą i rynkiem zbytu dla naszych wyrobów.
  Tak jak do tej pory my, unijni Polacy.

 14. A tam pierdolicie… Najpierw Ukraina potem będzie Litwa Białoruś i Polska wiec pomagać im jest jak najbardziej w naszym interesie

 15. Ledwo kupy się trzyma burdel zwany szumnie Ukrainą a oni chcą jeszcze polskich ziem .Bardziej mi to ruską prowokacją zalatuje niż jakimiś żądaniami od Ukraińców ,stara jak świat bolszewicka metoda .Skłócić wszystkich sąsiadów a my sobie wtedy zrobimy co chcemy ,nikt słowa nie sapnie a jeszcze pomoże że mu wroga ubędzie .

 16. mgr. Ćwierć - Cipkiewicz

  Eee, tam – zbyt daleko posunięte spekulacje panie Szumi.
  Przecież pan Putin wie, że jakbyśmy poszczuli na niego, wycofanych z Afganistanu naszych jakże bohaterskich misjonarzy, to nie tylko rozwalili by w pył Armię Czerwoną (albo innego, dowolnego koloru), ale i z prawosławia na katolicyzm byśmy ich nawrócili. Poganów jednych!
  A, to by było gorsze niż islamu na kotolstwo.

 17. facebook usunął stronę 🙂

 18. Na szczęście już została strona usunięta. Marna prowokacja.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6981zł -0.15%
  • GBP 4.9562zł 0.28%
  • EUR 4.4789zł 0.33%
  • CHF 4.1362zł 0.61%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach