690 680 960

Zacisnął mu pasek na szyi, zwłoki wywiózł 140 kilometrów dalej. Zbigniew Ziobro chce surowszej kary dla 67-latka

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro domaga się ponownego rozpatrzenia sprawy Michała T., który został skazany za zabójstwo mieszkańca naszego regionu. Później jednak, kolejny sąd, uznał go za sprawcę nieumyślnego spowodowania śmierci.

Wraca sprawa zabójstwa Sławomira G. z Łukowa, które miało miejsce 12 lat temu. Mężczyzna przebywał w Stanach Zjednoczonych, gdzie utrzymywał się z dorywczych prac, głównie w branży budowlanej. Mieszkał w miejscowości Northcart w stanie Maryland razem ze swoim rodakiem, Michałem T. z Gdańska. Feralnego dnia, 18 maja 2008 r., pomiędzy mężczyznami doszło do nieporozumienia.

Jak ustalili śledczy, jego powodem był… uruchomiony telewizor. Jeden z mężczyzn chciał się zdrzemnąć, więc postanowił wyłączyć urządzenie, drugiemu jednak się to nie spodobało. Doszło do kłótni, w trakcie której Michał T. przewrócił mieszkańca Łukowa na podłogę, usiadł mu na klatce piersiowej i zaczął ściskać dłonią jego szyję.

Gdy zaatakowany Sławomir G. zaczął tracić przytomność, Michał T. przewrócił go na brzuch, obwiązał jego szyję paskiem od spodni, a jego koniec przywiązał mu do wykręconej do tyłu ręki. Następnie wciągnął kolegę na łóżko i przykrył kocem. Wtedy wyłączył telewizor i poszedł spać. Następnego dnia zorientował się, że Sławomir G. nie żyje. Zmarł on wskutek uduszenia.

Michał T. postanowił zatrzeć ślady przestępstwa. Wyniósł zwłoki z domu, włożył do bagażnika samochodu, a następnie wywiózł je do innego stanu, w miejsce oddalone o niemal 140 kilometrów. Policja została poinformowana dopiero później, przez brata zabójcy. Sprawą zajęli się amerykańscy śledczy, jednak matka zabitego złożyła wniosek o ściganie zabójcy jej syna w Polsce.

Obie strony doszły do porozumienia i przeprowadzono ekstradycję Michała T. do kraju. Wyrok w tej sprawie zapadł dopiero 9 kwietnia 2019 r. Sąd Okręgowy w Lublinie uznał wówczas mężczyznę za winnego zabójstwa z zamiarem ewentualnym i skazał go na 12 lat pozbawienia wolności. Jego obrońca odwołał się od wyroku, w wyniku której 25 września 2019 r. Sąd Apelacyjny w Lublinie złagodził karę do 4 lat i 6 miesięcy.

Sąd uznał bowiem, że Michał T. nie dokonał zabójstwa, lecz nieumyślnie spowodował śmierć Sławomira G. Uzasadniono to tym, że oskarżony ostrzegał pokrzywdzonego, aby ten się nie szarpał, bo się udusi. Dodatkowo miał też nie mieć żadnego powodu, aby zabijać swojego kolegę.

Teraz Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro stwierdził, że wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie jest skutkiem błędów rozumowania, wynikających z wybiórczej i dowolnej oceny materiału dowodowego i odstąpienia od jego oceny we wzajemnym powiązaniu. Dlatego też skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku zmieniającego kwalifikację czynu Michała T. z zabójstwa na nieumyślne spowodowanie śmierci. Domaga się uchylenia wyroku w całości i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania.

Jak wskazano w uzasadnieniu, przewidywanie przez Michała T., że może spowodować śmierć pokrzywdzonego było oczywiste. Wskazywał na to jego sposób działania, polegający najpierw na duszeniu ręką, a później na bardzo mocnym zaciśnięciu paska na szyi. Wyjaśnienia oskarżonego, jakoby chciał on jedynie obezwładnić agresywnego, nietrzeźwego pokrzywdzonego należy ocenić jako całkowicie niewiarygodne w świetle tego, że nie kontrolował on stanu pokrzywdzonego po skrępowaniu go i nie powiadomił nikogo o zaistniałej sytuacji, a tym samym godził się na możliwość jego śmierci. Następnie zaś zacierał ślady przestępstwa.

(fot. archiwum/zdjęcie ilustracyjne)

12 komentarzy

 1. Za trawke 5 lat A za morderstwo 4 , oto Polska właśnie…

 2. Mamusia jest chyba zadowolona. Skróciła karę zabójcy swojego syna ściągając przestępcę przed polski wymiar niesprawiedliwości.

 3. Czy sąd się nie wstydzi? Czy stąd tak samo ucieszą swoich domowników?

 4. Ha ha, ostrzegał go by się nie szarpał bo się udusi…. Nie można by tak sędziego ostrzec by nie pierd… głupot bo dostanie kulkę w pusty łeb? Ostrzeżony? A jakże!

 5. Zwiążemy i załóżmy pasek na szyję temu sędziemu na całą noc, ale wcześniej go podduśmy trochę i sprawdźmy co rano powie po tym wszystkim jeśli będzie jeszcze żył. Chore sądy, a ci sędziowie co orzekają jeszcze bardziej chorzy. Za morderstwo 4 lata, a za kradzież paczki fajek czy batonika 3. Gdzie ci ludzie się kształcili i kto produkuje takie zakały naszego Narodu.

 6. o proszę proszę ziobro zawsze dziewica chce wyższej kary, niech się zajmę chłopakiem z konina którego zastrzelił policjant strzałem ostrzegawczym, policjant dalej chodzi po wolności, a policja prześladuje ojca zastrzelonego chłopaka, jak słyszę nazwisko ziobro to od razu wybucham śmiechem, ten chory na głowę człowiek jedyne jaki stołek powinien mieć to w celi. i ziobro z małej bo ten człowiek nie zasługuje na jakikolwiek szacunek. wielki sprawiedliwy za szumowskiego się weź za przekręt z maseczkami, za swoich kolegów się weź za zmniejszenie PKB o 8% przez głupi lockdown. Niech weźmie się za tych którzy w szpitalach kazali uznawać tylko 1 chorobę covid, skoro wielka epidemia która zakaziła 70000 osób przez pół roku wymagała takich rzeczy i tylu mandatów dla ludzi, więc czemu teraz gdy na grypę przez niedługi czas zachorowało 25000 osób. niech się weźmie za chorego na umyśle człowieka który chce płot budować na 100km, na szosach też płot zrobią ?? a jeżeli nie to jaki ma sens ta siatka skoro i tak będzie mógł sobie dzik przejść, każdy kolejny artykuł o PISis jest coraz śmieszniejszy, ludzie wy na tych pajaców głosowaliście, od razu dla mniej inteligentnych z elektoratu, nie jestem za PO, bo dla was jest tylko jedna śmieszna partia inna od tej śmiesznej drugiej partii. nic nie mówicie takim głąbom co od 30 lat zmieniają się tylko na stołkach, zamiast wpuścić młodych którzy chcą coś zmienić.

 7. Te wyroki to są na złość ministrowi i pokrzywdzonym.

 8. Ziobro to niech odda za ten laptop co go rozpieprzył i odejdzie gdzieś, gdzie chce, aby nie tu.

Kursy walut

 • USD 4.3697zł -0.83%
 • GBP 5.3464zł -0.31%
 • EUR 4.6356zł 0.03%
 • CHF 4.803zł 0.12%

Polub nas