Niedziela, 14 kwietnia 202414/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zaciągnął pożyczkę, bo chciał zainwestować. Stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych

Mieszkaniec powiatu łęczyńskiego pożyczył pieniądze, aby je zainwestować. Mężczyzna stracił około 80 tys. złotych. Wszystko zaczęło się od reklamy w Internecie i instalacji aplikacji do zdalnej obsługi urządzenia.

Policjanci z Łęcznej przyjęli zgłoszenie o oszustwie na szkodę 46-letniego mieszkańca powiatu. Mężczyzna zgłosił się na policję po tym, jak analityk finansowy, z którym współpracował urwał kontakt, nie odbierając telefonów i nie odpisując na wiadomości za pośrednictwem aplikacji WhatsApp.

– 46-latek oświadczył, że we wrześniu na portalu społecznościowym Facebook natrafił na ogłoszenie dotyczące możliwości zarobienia pieniędzy poprzez inwestycję. Po wejściu w link mężczyzna wypełnił formularz swoimi danymi osobowymi i kontaktowymi. Następnie zgłaszający dostał telefon z poleceniem zainstalowania aplikacji „Whalestep”, co uczynił. Kolejnym krokiem był telefon za pośrednictwem aplikacji WhatsApp od rzekomego analityka finansowego firmy Whalestep Profit, który oświadczył, że ma propozycję zarobku, ale potrzebna jest gotówka. 46-latek zaciągnął pożyczkę w banku na kwotę 20 tysięcy złotych, a następnie zainstalowani na swoim urządzeniu aplikację AnyDesk, za pomocą której oszust przejął kontrolę nad telefonem mężczyzny. 46-latek dostawał powiadomienia z aplikacji swojego banku o przelewach na różne kwoty, które akceptował – relacjonuje sierżant sztabowy Anna Brodaczewska z łęczyńskiej Policji.

Oszust „analityk” przekazał 46-latkowi, że obraca jego pieniędzmi, co miało potwierdzenie w saldzie konta w wysokości ponad 33 tysiące dolarów na aplikacji Whalestep.

– Mieszkaniec gminy Łęczna próbował wypłacić pieniądze, ale nie było to możliwe. Uzyskał on informację, że należy opłacić podatek w wysokości 19 tysięcy złotych, by móc dokonać przelewu. 46-latek wpłacił żądaną sumę po czym, zaczął dostawać kolejne polecenia wpłaty różnych kwot. Zgłaszający zaciągnął 4 kredyty w bankach i zatwierdził ponad 50 przelewów na rożne rachunki bankowe. Pracownicy banku, w którym mężczyzna posiada rachunek osobisty kilkukrotnie telefonowali z zapytaniem o aktywność na koncie, mężczyzna potwierdzał wszystkie transakcje. W sumie 46-latek przelał oszustom około 80 tysięcy złotych – dodaje sierżant sztabowy Anna Brodaczewska.

Łęczyńscy policjanci ustalają szczegółowe okoliczności oszustwa.

15 komentarzy

 1. Pracownicy banku, w którym mężczyzna posiada rachunek osobisty kilkukrotnie telefonowali z zapytaniem o aktywność na koncie, mężczyzna potwierdzał wszystkie transakcje. W sumie 46-latek przelał oszustom około 80 tysięcy złotych

  To się skończy tak że na założenie konta w banku trzeba będzie mieć zaświadczenie od psychiatry.

  • Na założenie konta w banku trzeba będzie mieć zaświadczenie od psychiatry, tak jak na przedmioty przypominające wyglądem broń palną.

 2. ##### kodziarskich sługusów

  „na chyżego rója”

 3. Zaciągnął pożyczkę, bo chciał zainwestować. Stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych
  A na pamiątkę tych jakże szlachetnych poczynań, będzie miał raty kredytu.

 4. Niewierna słuchaczka Radia Ma.... wieprzową twarz.

  Tak se myśle (co każdemu sie może zdarzyć), skąd ci oszuści dowiadują się o takich głupolach ?

  • Po prostu próbują – zawsze jakiś poszukiwacz okazji się trafi, jak nie na tę metodę to na inną.

   • a ja Stefanku myślę (co każdemu sie może przytrafić), że głupota jest efektem ubocznym na szczepionkę COVID.
    Dobrze, że postanowiłem umrzeć bez pomocy owej szczepionki.

  • Od lat jest tak samo. Łowią w prosty sposób zamieszczając kuszące reklamy w mediach społecznościowych (FB, IG). Kiedyś pod pretekstem kryptowalut, potem był Orlen i BalticPipe, nawet Norstreem, a ostatnio wiatraki i fotowoltaika – ogólnie wszystko co tylko jest w miarę nowym tematem w mediach, ma zapadającą w pamięć nazwę, ale nie do końca ogarniane jest przez ogół społeczeństwa. I szukają takich co coś o tym słyszeli, ale nie wiedzą o co dokładnie chodzi. Formularz zgłoszenia wymaga podania tylko podstawowych danych i nr tel. Resztę załatwią telefonicznie manipulując rozmówcą: jak da się zmanipulować to poprowadzą w kierunku zdalnego pulpitu, a potem już z górki. Jeszcze jak się trafi frajer akceptujący każdą transakcję czy podający kody z SMSów to mają żniwa.

 5. ................

  Nawet jolopsrwo powiatowe w niedziele ciągnie dalej ten serial nabitych w butelkę, cdn …. jutro

 6. ciąg dalszy jutro xD

 7. Uwazac na Maximizer. Zalozylem u nich konto nie dalem zlotowki i codziennie do mnie wydzwaniali prawie 2 lata.

 8. Znowu chciwy inwestor i zdalny pulpit?????

 9. Ale cymbał ?‍♂️

 10. Taki idiota to tylko pisowiec hahhahhahah

Dodaj komentarz

Z kraju