Poniedziałek, 26 lutego 202426/02/2024
690 680 960
690 680 960

Zachowanie psa zależy od jego właściciela. Brak wyobraźni może doprowadzić do tragedii

Skutki zachowań psów wynikają najczęściej z błędów popełnianych przez ludzi – hodowanie nieodpowiedniej rasy psa w domu, nieprzestrzeganie terminów szczepień, niewłaściwe warunki bytowe zwierzęcia, brak szkoleń i dyscypliny. Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do tragedii.

Właściciel ma obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, który nakłada na niego kodeks wykroczeń: art. 77: kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

Dla przyjęcia odpowiedzialności za to wykroczenie, obojętne pozostaje czy posiadacz psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej czy nieumyślnej. Zwykła ostrożność obejmuje przeciętne środki ostrożności, związane z trzymaniem danego zwierzęcia, przy czym będą one zróżnicowane w zależności od gatunku zwierzęcia i przede wszystkim od stopnia niebezpieczeństwa, jakie zwierzę może stwarzać.

Konkretne środki ostrożności mogą wynikać z ustawy jak i prawa miejscowego. Dlatego też wyraźny obowiązek wyprowadzania psa na smyczy lub w kagańcu częściej znajdziemy w stosownych uchwałach Rady Miasta/Gminy. Nakazy co do sposobu trzymania psa na smyczy lub w kagańcu może ponadto wynikać z regulaminów wewnętrznych przewoźników (dotyczy to np. większości komunikacji miejskich i zbiorowych), obiektów sportowych czy centrów handlowych. Regulamin taki może przewidywać własną sankcję finansową za nieprzestrzeganie jego postanowień.

Szkoda wyrządzona przez zwierzę może sporo kosztować

Należy pamiętać również o aspekcie materialnym. Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody przez psa innej osobie. Najczęściej szkoda ma postać uszkodzenia rzeczy, ale coraz częściej słyszymy o przypadku poważnego pogryzienia przez psa dziecka czy dorosłej osoby.

W zależności od skutków takiego niewłaściwego trzymania czworonoga – właściciela może spotkać mniej lub bardziej surowa odpowiedzialność karna. Jeśli w wyniku niedopilnowania psa dojdzie do zniszczenia rzeczy (rozerwanie ubrania, wybicie szyby, jak również zagryzienia innego zwierzęcia) – posiadacz, który nie wywiązał się z właściwego trzymania psa poniesie odpowiedzialność i będzie musiał pokryć wysokość wyrządzonej szkody. W przypadku gdy pies pogryzie dziecko, czy osobę dorosłą jego właściciel może odpowiadać za narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za to przestępstwo grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

(fot. pixabay.com\źródło Policja)

16 komentarzy

 1. A Ja mam pitbulla

  • Sądząc po Twoim wpisie, zapewne próbujesz się nim dowartościować… Właśnie to jest najbardziej niebezpieczne i najsmutniejsze zarazem… tylko psa szkoda.

  • Aż taka brzydka twoja żona nie jest szwagrze,ale wlaliśmy w ciebie 3 butelki gorzały żebyś powiedział tak w kościele.

  • bo mam małego ptaszka

 2. Najgroźniejsze są te małe farfocle na smyczkach że sznurówki prowadzane przez podstarzałe baby ! Zawsze warczą, szczekają i prowokują swoją agresywną postawą.

 3. Jaki właściciel taki pies.
  Te babki też tylko szczekają i głosują na jarka.

 4. „Zachowanie psa zależy od jego właściciela.”

  Czysta prawda. Wystarczy zobaczyć jak działa policja pod rządami PiS-u.

  „Jaki pan taki kram”

 5. Do każdego artykułu gnidy pełowskie muszą mieszać politykę.

 6. A co jak właścicielem psa jest osoba prawna czyli np. spółka zoo?

 7. Pies którego właściciel obdarza prawdziwą przyjaźnią to wspaniała istota. Mam laba kochany psisko wierny przyjaciel. Na spacerze w miejscu publicznym zawsze na smyczy. Gdzie możemy bez smyczy biegamy bez, odpowiedzialny właściciel dba o przyjaciela ale też nie zapomina o innych którzy nie koniecznie lubią być ,, obwąchani „” , szanujmy się nawzajem.

 8. alkoholik z kaskadowej 11

  dokładnie tak na fulmana jest kilka takich porąbanych właścicieli którzy nic sobie z tego nie robią, dlatego zawsze mam nabity pistolet jak wychodzę żeby zastrzelić kundla i jego chorego właściciela

 9. Problem agresywnych psów nie znajduje się przy obroży lecz przy rękojeści smyczy !

Z kraju

Polityka i społeczeństwo