Piątek, 01 marca 202401/03/2024
690 680 960
690 680 960

Zabytki zarekwirowane na granicy trafiły do Muzeum Ziemi Chełmskiej (zdjęcia)

Ikony, wojskową radiostację, zawieszki i inne zatrzymane na granicy przedmioty zabytkowe trafiły do Muzeum Ziemi Chełmskiej. Przekazanie odbyło się z udziałem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego mł. insp. Krzysztofa Guściory.

W miniony wtorek odbyło się nieodpłatne przekazanie zabytkowych przedmiotów w siedzibie Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie. Uczestniczyli w nim Naczelnik Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej mł. insp. Krzysztof Guściora oraz Dyrektor Muzeum Natalia Jędruszczak.

– Do chełmskiej placówki trafiło m.in. ponad 120 zawieszek, 4 ikony, wojskowa radiostacja produkcji ZSRR, a także pocztówki, hełmy wojskowe, bransoletki, łyżeczki oraz miski i worek wojskowy z symbolami faszystowskimi. Przekazane przedmioty pochodzą z udaremnionych przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej prób przemytu. Zostały zatrzymane na przejściach granicznych w Dorohusku i Terespolu – relacjonuje Michał Deruś rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Ukryte w bagażniku i dachu pojazdu oraz w skrzynce narzędziowej, ikony próbował wwieźć do Polski 43-letni obywatel Białorusi. Wszystkie zatrzymane ikony zachowały się w dobrym stanie. Z kolei wojskową radiostację R 109D funkcjonariusze Oddziału Celnego w Dorohusku znaleźli w pojeździe obywatela naszego kraju.

– By zatrzymywane na granicy przedmioty o charakterze zabytkowym mogły zostać przekazane do muzeum, sąd musi orzec ich przepadek na rzecz skarbu państwa – wyjaśnia Michał Deruś.

Zabytki zarekwirowane na granicy trafiły do Muzeum Ziemi Chełmskiej (zdjęcia)

Zabytki zarekwirowane na granicy trafiły do Muzeum Ziemi Chełmskiej (zdjęcia)

(fot. KAS)

10 komentarzy

 1. Widzę dwa niezwykle cenne wiedźmińskie medaliony. Taki skarb!?

 2. To są podróby!

 3. Wycinają piękne ok 36 letnie drzewa przy przedszkolu na Smyczkowej na Czechowie, zamiast przyciąć je do takich niewielkich zielonych kul (jak jest na pobliskim parkingu przy Smyczkowej). Tam można a tu nie bo wydano wyrok na te drzewa bo jakiemuś biuraliscie przeszkadzają. To jest straszne marnotrawstwo … i sadzą nowy szpaler drzewek w bardzo bliskiej odległości ok 2m Pewnie za kilkanaście lat znowu powycinają. Okłłłopne!

  • No i dobrze.Lepiej żeby galąź zabił jakiegoś bachora albo,co gorsza,przedstawicielkę cielska pedagogicznego???

 4. Kacapska radiostacja zabytkiem???A… Może i tak,bo według niektórych konserwatorów miliardy kulek szrapnelowych też są zabytkami.

 5. Kompromitacja konserwatora zabytków. Zawieszki współczesne z cynkal. Farsa

 6. ja prdle …… te badzieiwa to sa zabytki ? owszel celniki to i moze faktycznie niedouczone, ale konserwator za zakwalifikowanie tego do zabytkow powiniem wyleciec z roboty na zbita twarz

 7. Aliexpress wyszukiwanie „Thor hammer” takie to są zabytki.

 8. No te zawieszki to piękna sprawa.
  Czy nikt w redakcji nie ma odczucia że jest robiony w konia ??

 9. TOMASZ GODOROWSKI

  Wspolczesne przywieszki ze slowianskim symbolem swastyki to nie faszyzm policyjny nieuku.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo