Wtorek, 16 lipca 202416/07/2024
690 680 960
690 680 960

Zabójstwo kobiety pod Bychawą. Policjanci z Archiwum X zatrzymali po latach podejrzanego o zbrodnię (wideo, zdjęcia)

Lubelscy policjanci z Archiwum X zatrzymali 60-latka podejrzanego o zabójstwo kobiety w 1987 roku. Przełomem z sprawie okazał się ślad DNA zebrany z czapki pozostawionej na miejscu morderstwa. Pokrzywdzona miała wówczas 52–lata, a podejrzany 24–lata.

Zakrwawione zwłoki kobiety przy drodze

Do zbrodni doszło wieczorem 24 listopada 1987 roku w ówczesnej Kolonii Bychawce B, obecnie Kolonii Bychawce Drugiej w gminie Bychawa. Na drugi dzień rano, po zabójstwie, zakrwawione i na wpół rozebrane ciało 52-letniej kobiety zostało dostrzeżone przez mieszkańców w pobliżu drogi.

– Sekcja wykazała przyczynę zgonu jako wykrwawienie od ciosów zadanych nożem. Rany cięte na całym ciele i obrażenia rąk kobiety wskazywały, że ofiara broniła się. Nie stwierdzono jednak, aby doszło do zgwałcenia. Na miejscu zabezpieczono ślady, w tym czapkę mogącą należeć do sprawcy zabójstwa. Pomimo szeregu czynności wykonanych podczas toczącego się wówczas śledztwa nie zdołano ustalić sprawcy morderstwa. W małej miejscowości, skąd pochodziła ofiara nie ustalono osób, które mogły mieć istotną wiedzę na temat prawdopodobnego sprawcy. Należy dodać, że w tamtym czasie nie było możliwości pobrania i porównywania profili genetycznych DNA – wyjaśnia nadkomisarz Andrzej Fijołek rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Umorzenie sprawy

Niestety z powodu niewykrycia sprawcy sprawa została umorzona i trafiła do tzw. Archiwum X, czyli zespołu policjantów z Wydziału Kryminalnego Komedy Wojewódzkiej Policji Lublinie. Jednak mundurowi dokonali ponownej analizy sprawy pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Kluczowa okazała się znaleziona na miejscu zbrodni czapka, którą przekazano do Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Lublinie.

Policjanci od wewnętrznej strony otoku czapki pobrali ślad DNA. Wyodrębniony w ten sposób profil DNA, w 2017 roku trafił do policyjnej bazy, jednak nie został powiązany z zarejestrowanymi w bazie – stosownie do obowiązujących przepisów prawa – profilami innych osób.

Zabójstwo kobiety pod Bychawą. Policjanci z Archiwum X zatrzymali po latach podejrzanego o zbrodnię (wideo, zdjęcia)

fot. Policja Lublin

Zatrzymanie do kontroli drogowej i przełom w sprawie

– Przełom w sprawie nastąpił niemal po 35 latach od zbrodni, kiedy to policjanci z zespołu patrolowego komisariatu w Bychawie jesienią 2021 roku zatrzymali do kontroli kierującego skuterem 60-letniego mężczyznę. Styl jazdy wskazywał, że może on być nietrzeźwy. Wynik badania alkomatem wskazał, że kierujący ma prawie 1.5 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo okazało się, że jechał łamiąc sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych nałożony za wcześniejszą jazdę po alkoholu ciągnikiem rolniczym. 60-latek został zatrzymany w miejscowości Zdrapy, która sąsiaduje z miejscowością Kolonia Bychawka Druga – relacjonuje nadkomisarz Andrzej Fijołek.

Zgodnie z przepisami bychawscy policjanci pobrali od mężczyzny wymaz do badań genetycznych oraz odciski palców. Uzyskany w ten sposób profil DNA trafił do policyjnej bazy. Po kilku miesiącach okazało się, że jest on zgodny z profilem uzyskanym z dowodowej czapki.

– Podejrzany 60-latek został dorowadzony do Prokuratury Okręgowej w Lublinie gdzie usłyszał zarzut zabójstwa, a następnie na podstawie zebranych dowodów został tymczasowo aresztowany przez Sąd Rejonowy w Lublinie – dodaje nadkomisarz Andrzej Fijołek.

Śledztwo trwa nadal

W sprawie zabójstwa nadal trwa intensywne śledztwo i niewykluczone są kolejne czynności procesowe. Ta zbrodnia odbiła się szerokim echem wśród okolicznych mieszkańców, jednak nie udało się wówczas dotrzeć do świadków lub osób mających istotną wiedzę w tej sprawie.

– Brutalny charakter zbrodni wymaga szczególnie starannego prowadzenia śledztwa w celu możliwie pełnego wyjaśnienia sprawy, dlatego też Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie prosi o kontakt w przedmiotowej sprawie, ze strony każdej osoby, która dysponuje chociażby niewielką o niej wiedzą, bowiem wyjaśnienie okoliczności może okazać się bezcenne – wyjaśnia nadkomisarz Andrzej Fijołek.

Za zabójstwo grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywocia.

 

Zabójstwo kobiety pod Bychawą. Policjanci z Archiwum X zatrzymali po latach podejrzanego o zbrodnię (wideo, zdjęcia)

fot. Policja Lublin

27 komentarzy

 1. Odi Profanum Vulgus

  Sprawiedliwość po 36 latach bezkarności to parodia sprawiedliwości. Możliwe, że nie żyje już nikt, kto pamiętałby tamtą zbrodnię i komu zależałoby na ujęciu i ukaraniu sprawcy. Nie służy to już niczemu oprócz nabijaniu statystyk i zaspokajaniu chorej, policyjnej żądzy awansów i osiągnięć.

  Sprawca przeżył na wolności 36 lat, więc nawet jeśli dostanie dożywocie, to w jego przypadku będzie ono trwać może 10 lat.

 2. zapijaczona morda z wyglaDU TO 75 LAT a nie 60 i co teraz zona powie dzieci wnuji jaki dziadek zly:D

  • Zapewne rodzina mordercy będzie wytykana palcami w okolicy. I nie będą dumni z bycia dzieckiem, wnukiem, pociotkiem mordercy

 3. To teraz ludzie będą wytykać palcami i wyzywać czlonkow jego rodziny. Ostracyzm najbliższych mordercy to bedzie najdotkliwasza kara. A on zamiast cieszyc sie rodziną zgnije w pierdlu. Brawo dla Archiwum X. Dobra robota

 4. Lepiej późno niż wcale

 5. Dlaczego dopiero teraz opisane skoro już dwa miesiące temu był przełom i wiadomo było ?

  • Dwa miesiące temu nastąpił przełom. Jednak oskarżenie kogokolwiek o najcięższą zbrodnię, a tym samym postawienie zarzutów, musi zostać poparte dowodami, które nie pozostawiają wątpliwości. Dlatego też potrzebne było trochę czasu na ich zgromadzenie, aby sprawa nie upadła gdyż np. sprawca powie, iż zgubił czapkę jadąc rowerem a z zabójstwem nie ma nic wspólnego.

   Pozdrawiamy

 6. Brawa to się należa policjantom z Bychawy,a nie szumnie nazwanej komórce archiwum x.Mając takie dane gdzie system zapewne sam wyłapał zbieżność dna, to Kazio z KP Kopydłów sprawę by rozwiązał.Kryminalni mają swoje Archiwum drogówka Grupę Spead, a robić nie ma komu

 7. Czy redaktor/redalcja – ktoś kto dopuszcza tekst do umiejscowienia na stronie – rozróżnia dwa miasta – Lubin od Lublina? Nie pierwszy raz są problemy zumiejscowaniem akcji wydarzeń w opisach pod zdjęciami.
  przykład : Wydziału Kryminalnego Komedy Wojewódzkiej Policji Lubinie, a następne zdanie – Kryminalistycznego KWP w Lublinie.
  Czy działanie Policji faktycznie sięga dwóch odległych województw w zakresie zbrodni pod Bychawą?
  Można sie pogubić.

  • Czy zna Pani słowo „literówka”? Otóż to była literówka, którą każdy z nas może popełnić.
   W tekście nie ma sformułowań „Kryminalistycznego KWP” jest natomiast „Laboratorium Kryminalistycznego KWP”.
   Nie rozumiemy w czym się Pani i gdzie pogubiła, bo pogubić się nie można.

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport