Za więziennymi murami rozpoczął się rok szkolny

Łącznie 261 osadzonych z jednostek penitencjarnych okręgu lubelskiego rozpoczęło wczoraj naukę za więziennymi murami. Pracę ze słuchaczami prowadzić będzie łącznie 30 nauczycieli.

Przy 2 z 8 jednostek penitencjarnych okręgu lubelskiego działają Centra Kształcenia Ustawicznego. W Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim funkcjonuje ono od 2009 roku zaś przy Zakładzie Karnym we Włodawie od 2012 roku. Nowy rok szkolny rozpoczyna się w wyjątkowych okolicznościach, inaczej niż do tej pory. Funkcjonowanie szkoły oraz codzienne prace porządkowe odbywać się będą przy zachowaniu właściwego reżimu sanitarnego.

Zakład Karny Opole Lubelskie

Wczoraj 128 osadzonych rozpoczęło naukę w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Opolu Lubelskim. Nauczanie realizowane jest w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych (3 klasy) oraz na kwalifikacyjnych kursach zawodowych (4 klasy).

W roku szkolnym 2020/2021 będą odbywały się następujące kursy kwalifikacyjne: kurs krawiec, technik robót wykończeniowych w budownictwie oraz kucharz. Pracę ze słuchaczami prowadzić będzie grono nauczycielskie składające się z 15 nauczycieli i Dyrektora CKU.

Zakład Karny we Włodawie

Nowy rok szkolny 2020/2021 rozpoczęło 133 osadzonych, którzy będą się uczyć w szkole podstawowej w zakresie 7 klasy, liceum ogólnokształcącym oraz na kwalifikacyjnych kursach zawodowych kształcących w zawodzie stolarz i betoniarz-zbrojarz (2 klasy). Pracę ze słuchaczami prowadzić będzie grono nauczycielskie składające się z 15 nauczycieli, Dyrektora CKU oraz sekretarza szkoły.

Wspólna praca kadry pedagogicznej w Centrach Kształcenia Ustawicznego oraz kadry jednostek umożliwi osadzonym zdobycie i podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych, a tym samym pozwali zwiększyć szansę na znalezienie zatrudnienia po wyjściu na wolność.

 

 

(fot. nadesłane ZK)

6 komentarzy

 1. Może jakaś część (nie podejrzewam, żeby zbyt duża) jeszcze wyjdzie na ludzi.

 2. wow grubo 7 klasa podstawówki
  moim zdaniem wszyscy osadzenie powinni pracować

 3. Cichobiorek cichodajek

  Niech się uczą, przynajmniej będą umieć sensownie i po polsku napisać komentarz na 112, a nie tak jak się tu widzi… ledwo potrafi sklecić kilka słów w zdanie – zwykle obelżywe

 4. Pewnie więcej się tam nauczą niż w tych wszystkich szkołach policealnych.

 5. Głupi uśmiech na piance piwa

  A co Jacyków prowadzi tam zajęcia? 😁

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Klimat mazurskich jezior w Opolu Lubelskim, czyli impreza „Szanty i ryby”
Żniwowanie w skansenie: W lnianych strojach i z kosami w dłoniach ruszą do pracy
Pokazy symulatora dachowania oraz wystrzału poduszki powietrznej
Koncert Marcina Stycznia w Parku Dźwięków. Będą też zajęcia o ziołach
Muzyka, leżaki, jedzenie, kawa i napoje: Chillout Festiwal 2021