Wtorek, 18 czerwca 202418/06/2024
690 680 960
690 680 960

Z wody wyciągnięto martwe łabędzie. W 11 miejscowościach wprowadzono ograniczenia i zakazy

Badania wykazały, że jeden z martwych łabędzi, które wyciągnięto z wody w Żółkiewce, był zakażony ptasią grypą. Wyznaczono strefę bezpieczeństwa.

W środę na zbiorniku retencyjnym w Żółkiewce w powiecie krasnostawskim zauważono martwe łabędzie. O wszystkim poinformowano Urząd Gminy, do pomocy ruszyli również strażacy, którzy łodzią wypłynęli i zebrali truchła dwóch ptaków.

Zgodnie z przepisami, od łabędzi pobrane zostały próbki, które trafiły do badań. Wtedy wyszło na jaw, że jeden z nich był zakażony ptasią grypą. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krasnymstawie podjął już działania w tej sprawie.

Wyznaczony został obszar zagrożony w promieniu 3 kilometrów od miejsca ogniska choroby. Obejmuje on miejscowości: Adamówka, Huta, Rożki, Rożki Kolonia, Średnia Wieś, Wola Żółkiewska, Wólka Żółkiewska, Zaburze, Żółkiew Kolonia, Żółkiew Wieś i Żółkiewka.

Na tym terenie wprowadzono obowiązek trzymania drobiu w zamknięciu; odkażanie środków transportu ptaków, mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych; hodowcy muszą wyłożyć maty dezynfekcyjne; a w przypadku znalezienia martwych ptaków natychmiast należy powiadomić o tym lekarza weterynarii.

Na teren gospodarstw nie mogą wchodzić osoby z zewnątrz, a ściółka i karma muszą być zabezpieczone przed dzikim ptactwem. Do tego zakazano przewożenia drobiu bez zgody lekarza weterynarii oraz organizowania polowań na ptactwo.

(fot. archiwum/zdjęcie ilustracyjne)

Autor: redakcja

27 komentarzy

  1. Hm ciekawe dlaczego prokurator nie zlecił sekcji zwłok? Gdyby to był znaleziony martwy człowiek to na bank była by sekcja

  2. Hodowle trzody chlewnej udało się zniszczyć teraz pora na kury, kaczki,gęsi,indyki . Od chłopa nie wolno kupować najlepsze z marketów ?!!! By żyło się lepiej ???

  3. Ludzie nie dali się wrobić w fałszywą pandemię z wymyślonym wiruskiem to teraz za ptaki się biorą!

  4. gorszą plagą jest syfilis wśród studentów i nie walących araba mimo że mają żonę, szkarlatyna w przedszkolach !! czy to ptaki przyniosły?