Piątek, 24 stycznia 202524/01/2025
690 680 960
690 680 960

Z okazji 550-lecia Województwa Lubelskiego chcą posadzić 550 drzew. Rusza przyjmowanie wniosków

Zarząd Województwa Lubelskiego ogłosił otwarty konkurs ofert „ZasadźMy 550 drzew!” skierowany do organizacji pozarządowych. Jego celem jest wyłonienie i dofinansowanie projektów nasadzeń co najmniej 550 drzew. Liczba nie jest przypadkowa, gdyż nawiązuje do obchodzonej w tym roku rocznicy istnienia Województwa Lubelskiego.

Zadaniem wyłonionych w konkursie organizacji będzie zorganizowanie co najmniej jednej akcji sadzenia drzew w mieście mającym powyżej 8 tys. mieszkańców. Działania te mają być zrealizowane od 17 września do 15 listopada i połączone z edukacją ekologiczną społeczeństwa. W ramach akcji musi zostać posadzonych minimum 50 drzew o wysokości co najmniej 120 cm i mają to być tylko rodzime gatunki.

Sadzonki powinny być posadzone bezpośrednio do gruntu a nie w donicach, wykluczono również możliwość nasadzeń sadzonek drzew karłowych i niskopiennych, a także gatunków drzew obcych i inwazyjnych. Natomiast tematyka działań edukacyjnych powinna dotyczyć roli drzew w przyrodzie ze szczególnym akcentem na ich znaczenie dla człowieka w obliczu zmian klimatu oraz nadmiernego, nieprzemyślanego wykorzystywania betonu w przestrzeni publicznej miast.

– To szczytna inicjatywa, która z jednej strony stanowi element obchodów 550-lecia Województwa Lubelskiego, umożliwiając włączenie się w to całoroczne wydarzenie organizacjom non-profit z terenu województwa lubelskiego, a jednocześnie w sposób pozytywny wpłynie na naszą przyrodę i środowisko – podkreśla Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Marek Wojciechowski.

Jak wskazują władze województwa, realizacja zadania ma się przyczynić do zwiększenia ilości rodzimych gatunków drzew, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków miododajnych na terenach publicznych. Do tego dochodzi wpływ na większą świadomość mieszkańców na temat znaczenia drzew w przyrodzie i środowisku człowieka, a także do zaktywizowania ich do działań na rzecz zazieleniania miast.

Nie bez znaczenia jest również poprawa jakości powietrza, ograniczenie odpływu wody deszczowej, udzielanie schronienia dzikim zwierzętom oraz zwiększenie bazy pożytkowej dla pszczół i innych owadów zapylających. Całość koordynuje Departament Środowiska i Zasobów Naturalnych UMWL w Lublinie. Na ten cel została przeznaczona kwota w wysokości 130 tysięcy złotych.

11 komentarzy

  1. Na wycięcie o ile trzeba to tylko zgłoszenie w gminie a na sadzenie to trzeba akcji, wnioski i konkursy.

  2. … 550? … ale tysięcy! … to była by akcja!
    … pis wyrąbał 550 ale milionów drzew za dojnej zmiany

  3. Dęby proszę sadzić, a nie parkowe karły

    • Oszczędzam ci klikania
      Ocena: 0

      Jak wiadomo, dęby są bardzo miododajne.
      Przypomina się hasło „Milion drzew na tysiąclecie Państwa Polskiego”. Teraz przynajmniej samorządy i zarządcy dróg mają co ciąć, ale w międzyczasie te przydrożne drzewa odsiały co nieco war iatów z ciężką nogą.

  4. Wiecejbetonureaktorwytrzyma
    Ocena: 0

    Błąd. Należy wyciąć 550 drzew i wylać 550 ton betonu.

  5. Lola na motorze
    Ocena: 0

    Posadzimy drzewa by rosły dziko ,aż do upadku .Już tymi co są posadzone w mieście nikt się nie zajmuje.

    • Oszczędzam ci klikania
      Ocena: 0

      Już ta twoja partia się zajmie nimi jak trzeba. Piłami i betonem je wypielęgnują do zera.

  6. i znow bedą zwozić dżwigami wielkie wyrosniete drzewa gdzie koszt przewozu tego liczy sie w tysiącach a potem to drzewo sie wywroci bo nieukorzenione. Nie prościej wsadzić zadzonke za kilka zł ?

Dodaj komentarz

Z kraju

Biznes i handel

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia