Z Lubelszczyzny można dostrzec szczyty Tatr. Jest kolejny na to dowód
16:57 10-11-2024 | Autor: redakcja
Trwa sezon na dalekie obserwacje. Wiele osób stara się pobić obecne rekordy, w tym m.in. najdalszej obserwacji Tatr z terenu Polski. A ten obecnie wynosi 241 km i pochodzi z naszego regionu. Przed kilkoma dniami kolejne zdjęcie najwyższych polskich gór z terenu województwa lubelskiego wykonał Kamil Gołąb. Ustawił się on z aparatem w miejscowości Wierzchowiska Drugie w gminie Modliborzyce i udało mu się sfotografować Łomnicę, Durny i Lodowy Szczyt oraz Lodową Kopę. Jest to odległość 240 km.
To właśnie Roztocze Zachodnie i Wzniesienia Urzędowskie uznawane są za miejsca, skąd najdalej można obecnie dostrzec najwyższe pasmo Karpat. A wyścig na wykonanie zdjęcia z najbardziej oddalonego punktu na Lubelszczyźnie trwa od 2018 roku. Wtedy to z okolic Salomina sfotografowano górę Gerlach położoną w odległości 230 km. Od tamtej pory co kilka lat ustanawiane są kolejne rekordy. Najnowszy pochodzi z początku tego roku kiedy to z Godziszowa Paweł Kłak wykonał zdjęcie Lodowej Kopy oddalonej o 241,1 km.
Warto wskazać, że najdalsza udokumentowana obserwacja Tatr wynosi ok. 339 km. Góra Krywań została sfotografowana ze szczytu Vlădeasa w Rumunii. W Polsce na taki wynik nie ma co liczyć z uwagi na przeszkody terenowe. Oczywiście niezwykle ważne do dalekich obserwacji są przede wszystkim warunki atmosferyczne a głównie przejrzystość powietrza. Musi ono być suche i pozbawione zanieczyszczeń.
g##no tam widać
Niestety natura nie dała ci z dużo inteligencji ;/
Spójrz we właściwym kierunku zamiast zaglądania do d#py 🙂
Jeśli je dojrzałeś na tym zdjęciu, to masz naprawdę sokoli wzrok.
Kocham Tatry! Cisza, spokój, czas na przemyślenia, pozytywni ludzie, energia. no i lwaśnica ; ) Oczywiście duchowe doznania i ludzie, ale wysoko na szczytach, spokój po Słowackiej stronie… Tam są świadomi turyści, przygotowani, a nie niedzielni spacerowicze do schronisk jak u nas. W klapkach, trampkach i zdziwieni, że w dzerwcu jest miejscami śnieg, a zimą ciemno o 16-ej… Marna wiedzą. czyli beak świadomości, do tego często niska kultura i alkohol na szlaku. Dlatego wysoko na szczytach, po za obleganymi szlakami jest to, co kocham w Tatrach…
Tatry zdobywają przedszkolaki
Przedszkolaki to idą w doliny, do schroniska i na Giewont. Byłeś na najwyższych szczytach w Tatrach? Na Gerkachu, Lodowym, Wysokiej, Durnym, Baranich Rogach i paru i nych? Wspibałeś się zimą na tatrzańskim szczycie powyżej 2300 mnp? Oczywiście, że to nie Alpy, ważne żeby wyjść w góry, obcować z naturą, zmęczyć się, dowiedzieć się czegoś nowego, nauczyć, zaobserwować, itd. Każdy wybiera swij szczyt i drogę na ile ma sił, umiejętności ora wiedzy. A gdy cwaniakuje, źle oceni swoje możliwości, zaczynają się kłopoty i czasem dochodzi do dramatów.
faktycznie
Czyli ziemia jest płaska już dawno wiedziałem 😀
Ziemia jest wklęsła,bo mi się zewnętrzne boki podewsz wycierają.
normalnie, gołym okiem Tatr z Lubelskiego nie widać.
potrzebny teleobiektyw i odpowiednie warunki atmosferyczne.
tak więc nie mqa o czym pisać
Gucio prawda,Jak byłem w podstawówce to pewien wykształcony czlowiek pokazywał mi góry z okolic Ludmiłówki.Przez taki teleskopik używany na strzelnicach.Było słabo widać,ale było.
super, gratulacje. Też jeździłem do Salomina, ale nie widziałem, choć widać stamtąd bardzo daleko. A z Batorza nie będzie widać?
z Batorza nie
Z Batorza widać Zdziłowice.
niekoniecznie , Zdziłowice w dołku
G..o tym widac
Ja widzę szwabskie barwy. A kysz!
Ziemia jest płaska xD
Nienawidzę Szwabów