Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Z godziny na godzinę coraz więcej wody w Wiśle. Kolejne gminy ogłaszają pogotowie przeciwpowodziowe (wideo, zdjęcia)

Z godziny na godzinę w Wiśle jest coraz więcej wody. Na nagraniu od Czytelnika zarejestrowanym w ciągu pięciu minut widać skalę zagrożenia.

W wyniku ulewnych opadów z godziny na godzinę w Wiśle podnosi się poziom wody. W ciągu ostatnich 24 godzin poziom rzeki w Annopolu podniósł się o 55 cm, z kolei od niedzieli jest to już o 1,88 metra. W Puławach przybyło 65 cm, zaś w Dęblinie 60 cm wody. Podobna sytuacja występuje również w innych rzekach naszego regionu. Najwięcej, gdyż o 61 cm wzrósł poziom wody w Wieprzu w Krasnymstawie. W większości przypadków rzeki płyną niewiele poniżej stanów ostrzegawczych.

Jak zapewniają służby, które na bieżąco monitorują poziom wód w rzekach, na chwilę obecną sytuacja hydrologiczna w województwie lubelskim jest stabilna. Jednak wody w dalszym ciągu będzie przybywać, na niektórych rzekach mogą też zostać przekroczone stany alarmowe. W szczególności dotyczy to Wisły, którą płynie fala wezbraniowa. Część nadwiślańskich gmin ogłosiła już pogotowie przeciwpowodziowe. Odpowiednie zarządzenia w tej sprawie wydano w gminach Annopol, Józefów Nad Wisłą, Wilków, Janowiec czy też Puławy.

Meteorolodzy zapowiadają, że jeszcze dzisiaj opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym i silnym, mogą wystąpić na obszarze wszystkich powiatów województwa lubelskiego. Nie można też wykluczyć lokalnych burz. Strefy opadów będą się stopniowo przemieszczać na zachód. Na ten obszar zostały wydane ostrzeżenia meteorologiczne I stopnia o silnych opadach deszczu z burzami oraz intensywnych opadach deszczu do godzin wieczornych. Prognozowana wysokość opadów w okresie ważności ostrzeżenia wyniesie miejscami od 30 mm do 40 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 65 km/h.

W najbliższych dniach należy spodziewać się dalszych wzrostów stanów wód, zwłaszcza w rejonach wystąpienia opadów. Obserwowany będzie również spływ wód opadowych z górnych części zlewni i dalsze przemieszczanie się fali wezbraniowej w środkowych i dolnych odcinkach rzek. Będzie to skutkować podniesieniem się poziomu wody, a nawet podtopieniami.

(fot. nadesłane)

 

20 komentarzy

  1. A tak bez polityki, tylpo w Polsce sa susze i powodzie .Niemcy , Francja to tez z tektury po…by jedne.

Z kraju