Sobota, 24 lutego 202424/02/2024
690 680 960
690 680 960

W Zwierzyńcu startuje Letnia Akademia Filmowa

W niedzielę 7 sierpnia z Zwierzyńcu rozpocznie się 23. edycja Letniej Akademii Filmowej. Wydarzenie potrwa do 15 sierpnia, a w tym czasie odbędzie się kilkadziesiąt projekcji filmowych, do tego dochodzą koncerty oraz spotkania z gwiazdami.

Zwierzyniec
2022-08-07, 18:00

Od niedzieli 7 sierpnia do poniedziałku 15 sierpnia odbędą się liczne filmowe projekcje i festiwalowe wydarzenia towarzyszące. Niektóre z nich odbędą się w ramach stałych punktów repertuarowych LAF („Klubowy karnet”, „Król LAF”, „W polskim obiektywie”, „Łukasz Maciejewski zaprasza…” i „Strachy na LAFy”), inne zostaną zaprezentowane w nowych cyklach festiwalu: „Film na dobry początek i koniec”, „Faro 1979”, „Joanna Żółkowska – 50-lecie pracy twórczej”, „Emigranci”, „Bertrand Mandico”, „Masterclass – Robert Gliński”, „Archeologia kina”, „Tony Gatlif”, „Ukraina z bliska” oraz „Kino nocne”.

Polskie filmy na LAF

Roztoczańska publiczność będzie miała szansę obejrzeć m.in. produkcje współfinansowane przez PISF – „Sonatę” (Bartosz Blaschke), „Moje wspaniałe życie” (Łukasz Grzegorzek), „Piosenki o miłości”, „Infinite Storm” (Małgorzata Szumowska), „Fucking Bornholm” (Anna Kazejak), „Bukolikę” (Karol Pałka), „Powrót do tamtych dni” (Konrad Aksinowicz), „Zupę nic” (Kinga Dębska), „Wszystkie nasze strachy” (Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt) i „Bo we mnie jest seks” (Katarzyna Klimkiewicz).

Niektóre z polskich produkcji zostaną zaprezentowane publicznie po raz pierwszy („Nie cudzołóż i nie kradnij” w reżyserii Mariusza Kuczewskiego, z Mateuszem Banasiukiem, Aleksandrą Popławską i Mariuszem Drężkiem w rolach głównych), inne zostaną publiczności przypomniane po latach: za przykład niech posłuży retrospektywa twórczości Roberta Glińskiego („Cześć Tereska”, „Niedzielne igraszki”, „Długi weekend”, „Benek” i „Łabędzi śpiew”) oraz filmy z Joanną Żółkowską („Szklana kula”, „Strach”, i „Golem”).

Twórcze spotkania

Z publicznością spotkają się m.in. Tomasz Schuchardt, Lech Dyblik, Wiktoria Wolańska, Tomasz Habowski, Joanna Żółkowska, Kinga Dębska, Anna Kazejak, Andrzej Grabowski, Hanka Brulińska, Marcin Bortkiewicz, Grzegorz Linkowski i Robert Gliński. Wieczorami odbywać się będą natomiast spotkania muzyczne – na festiwalu zagrają cztery zespoły: Hańba!, Róża, The Cassino oraz Cztery Kilo Obywatela.

Letnia Akademia Filmowa jest festiwalem, który odbywa się co roku w stolicy Roztocza. Festiwalowicze mogą więc nie tylko korzystać z oferty kulturalnej, ale również z uroków Roztoczańskiego Parku Narodowego, który od czerwca 2019 roku jest na liście rezerwatów biosfery UNESCO. Organizatorem wydarzenia jest obecnie Fundacja Filmowa Warszawa. Festiwal jest współfinansowany przez PISF.

W Zwierzyńcu startuje Letnia Akademia FilmowaW Zwierzyńcu startuje Letnia Akademia FilmowaW Zwierzyńcu startuje Letnia Akademia Filmowa

(fot. materiały organizatora)

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo