690 680 960

W Zwierzyńcu startuje Letnia Akademia Filmowa

W niedzielę 7 sierpnia z Zwierzyńcu rozpocznie się 23. edycja Letniej Akademii Filmowej. Wydarzenie potrwa do 15 sierpnia, a w tym czasie odbędzie się kilkadziesiąt projekcji filmowych, do tego dochodzą koncerty oraz spotkania z gwiazdami.

Zwierzyniec
2022-08-07, 18:00

Od niedzieli 7 sierpnia do poniedziałku 15 sierpnia odbędą się liczne filmowe projekcje i festiwalowe wydarzenia towarzyszące. Niektóre z nich odbędą się w ramach stałych punktów repertuarowych LAF („Klubowy karnet”, „Król LAF”, „W polskim obiektywie”, „Łukasz Maciejewski zaprasza…” i „Strachy na LAFy”), inne zostaną zaprezentowane w nowych cyklach festiwalu: „Film na dobry początek i koniec”, „Faro 1979”, „Joanna Żółkowska – 50-lecie pracy twórczej”, „Emigranci”, „Bertrand Mandico”, „Masterclass – Robert Gliński”, „Archeologia kina”, „Tony Gatlif”, „Ukraina z bliska” oraz „Kino nocne”.

Polskie filmy na LAF

Roztoczańska publiczność będzie miała szansę obejrzeć m.in. produkcje współfinansowane przez PISF – „Sonatę” (Bartosz Blaschke), „Moje wspaniałe życie” (Łukasz Grzegorzek), „Piosenki o miłości”, „Infinite Storm” (Małgorzata Szumowska), „Fucking Bornholm” (Anna Kazejak), „Bukolikę” (Karol Pałka), „Powrót do tamtych dni” (Konrad Aksinowicz), „Zupę nic” (Kinga Dębska), „Wszystkie nasze strachy” (Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt) i „Bo we mnie jest seks” (Katarzyna Klimkiewicz).

Niektóre z polskich produkcji zostaną zaprezentowane publicznie po raz pierwszy („Nie cudzołóż i nie kradnij” w reżyserii Mariusza Kuczewskiego, z Mateuszem Banasiukiem, Aleksandrą Popławską i Mariuszem Drężkiem w rolach głównych), inne zostaną publiczności przypomniane po latach: za przykład niech posłuży retrospektywa twórczości Roberta Glińskiego („Cześć Tereska”, „Niedzielne igraszki”, „Długi weekend”, „Benek” i „Łabędzi śpiew”) oraz filmy z Joanną Żółkowską („Szklana kula”, „Strach”, i „Golem”).

Twórcze spotkania

Z publicznością spotkają się m.in. Tomasz Schuchardt, Lech Dyblik, Wiktoria Wolańska, Tomasz Habowski, Joanna Żółkowska, Kinga Dębska, Anna Kazejak, Andrzej Grabowski, Hanka Brulińska, Marcin Bortkiewicz, Grzegorz Linkowski i Robert Gliński. Wieczorami odbywać się będą natomiast spotkania muzyczne – na festiwalu zagrają cztery zespoły: Hańba!, Róża, The Cassino oraz Cztery Kilo Obywatela.

Letnia Akademia Filmowa jest festiwalem, który odbywa się co roku w stolicy Roztocza. Festiwalowicze mogą więc nie tylko korzystać z oferty kulturalnej, ale również z uroków Roztoczańskiego Parku Narodowego, który od czerwca 2019 roku jest na liście rezerwatów biosfery UNESCO. Organizatorem wydarzenia jest obecnie Fundacja Filmowa Warszawa. Festiwal jest współfinansowany przez PISF.

(fot. materiały organizatora)

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)