Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Festiwal „Śladami Singera” w Starym Dzikowie

W piątek 22 lipca w Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Dzikowie na Roztoczu, a dokładnie na granicy Lubelszczyzny i Podkarpacia, rozpocznie się tegoroczna edycja Festiwalu „Śladami Singera”. Wydarzenie potrwa dwa dni.

Stary Dzików
2022-07-22, 18:00

Festiwal „Śladami Singera” powraca do tradycyjnej formy, czyli szeregu spotkań ze sztuką, która inspirując się losami bohaterów opowiadań Noblisty przywołuje Pamięć o Świecie, którego dzisiaj już nie ma. Lubelskie miejscowości były inspiracją dla Icchaka Baszevisa Singera, to właśnie one stały się tłem opowiadań Noblisty.

Już po raz dwunasty śladem jego twórczości wyruszy Sztukmistrz, a wraz z nim artyści. Aktorzy, cyrkowcy i muzycy nie tylko zabawią publiczność, ale też przypomną o Nobliście oraz żydowskim dziedzictwie przedwojennych miasteczek.

W tym roku Festiwal zawita do czternastu miast: Bychawy, Kraśnika, Lubartowa, Piask, Kocka, Łęcznej, Janowa Lubelskiego, Szczebrzeszyna, Starego Dzikowa, Biłgoraja, Józefowa, Goraja, Krasnobrodu i Lublina. Zachowana została tradycyjna formuła wydarzenia, czyli w każdej z miejscowości artyści zatrzymają się na dwa dni.

Program:

Piątek 22 lipca

godz. 18.00 – Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie
– Projekcja filmu dokumentalnego „Gimpel the Fool returns to Poland” (Gimpel Głupek wraca do Polski). Autorem filmu jest Howard Rypp – aktor, reżyser, twórca działającego w Tel Avivie Teatru Nephesh. Howard Rypp był uczestnikiem VIII edycji festiwalu w 2018 roku i prezentował wtedy na scenie adaptację opowiadania I.B. Singera „Gimpel Głupek”. Film jest jego osobistą relacją dotyczącą tamtego festiwalu, jego idei, tworzących go osób, jego patrona – I. B. Singera, a także współczesnej Polski oraz relacji polsko-żydowskich. Praca nad filmem wciąż trwa, dlatego prezentowana wersja jest wersją roboczą.
– Projekcja skróconej wersji programu publicystycznego „W powiększeniu – Isaac Bashevis Singer”. Dzięki bohaterom programu poznajemy ważne fakty dotyczące życia i twórczości Noblisty.

Sobota 23 lipca
godz. 19.00 – Cerkiew
„Ostatni Demon” – monodram inspirowany opowiadaniem I.B. Singera o tym tym samym tytule w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego z towarzyszeniem Mateusza Strzempy (akordeon). Specjalna festiwalowa wersja z odniesieniami do lokalnej historii Starego Dzikowa.
Godz. 20.00 – Przestrzeń przy Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Dzikowie
„Przyjaciele Sztukmistrza 2022”. Spektakl plenerowy z muzyką na żywo z elementami cyrku, akrobatyki powietrznej, tańca, beatboxu, teatru ognia. W spektaklu pod kierownictwem artystycznym Arkadiusza Ziętka biorą udział artyści z Polski, Czech, Izraela, Argentyny i Chile.

Na wypadek niepogody spektakl będzie prezentowany w Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej, ul. Kościuszki 83

(fot. materiały organizatora/nadesłane)

Dodaj komentarz

Z kraju