Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wybudują nowy most na ul. Głównej. Skończą się problemy z przejazdem

Do końca września 2016 roku w ciągu ulicy Głównej w Lublinie powstanie nowy most. Zastąpi on dotychczasową przeprawę przez Czechówkę.

Dwa pasy ruchu, po jednym w obu kierunkach, każdy z nich o szerokości trzech metrów, do tego chodniki i droga dla rowerów – tak będzie wyglądał most na rzece Czechówce, który połączy Sławin i Szerokie. Zainteresowane budową są trzy firmy, z czego dwie z nich zaoferowały kwotę mieszczącą się w granicach tej, jaką na tę inwestycję przeznaczył ratusz, czyli 1,8 mln złotych. Most ten jest niezwykle ważny dla mieszkańców obu dzielnic, gdyż stanowi jedyną w okolicy przeprawę przez rzekę. Obecny most na ulicy Głównej jest w katastrofalnym stanie i od końca 2013 roku ruch w tym miejscu jest znacznie ograniczony.

Pamiętający jeszcze czasy wojny most znacznie został nadwyrężony w trakcie budowy obwodnicy Lublina. Wtedy ciężki sprzęt budowlany, który się poruszał ulicą Główną sprawił, że przeprawa zaczęła zagrażać bezpieczeństwu. W listopadzie 2013 roku miejscy urzędnicy podjęli decyzję o jego zamknięciu. Ruch miał zostać przeniesiony na objazdy.

Zbulwersowało to okolicznych mieszkańców, ponieważ zostali pozbawieni jedynego połączenia ulicy Nałęczowskiej z al. Warszawską. By dojechać do swoich domów, czy tez do pracy, musieli odstać swoje, na wiecznie zakorkowanej al. Warszawskiej, tracąc przez to każdego dnia nawet dodatkowe dwie godziny. Miejscy urzędnicy tłumaczyli wtedy, że szybko nie uda się naprawić mostu i wznowić po nim przejazdu, ponieważ brakuje na to środków.

Mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i w ramach protestu zablokować ruch na al. Warszawskiej. Zamierzali chodzić non stop przez pobliskie przejście dla pieszych. Tymczasem po tej zapowiedzi szybko znalazł się sposób na wznowienie ruchu po zamkniętym moście. W przeciągu kilku dni most został doraźnie zabezpieczony. Na stalowe dźwigary, które zawieszono nad mostem, ułożono płyty i deski. od tej pory przejazd po tymczasowej przeprawie przez rzekę, jest jednak dostępny tylko dla samochodów osobowych do 2,5 tony.

(fot. lublin112)
2015-05-14 15:26:54

7 komentarzy

  1. rozumiem ze ten zjazd po płytach betonowych do mostu,obok fabryki szczepionek, tez zostanie poprawiony

  2. 1,8 mln złotych za taki most? na ulicy głownej, która z ta nazwą nie ma nic wspolnego… i nad czechówką? zrobie go za pół ceny i do końca moich dni nie bede musiał pracowac….

  3. to niedużo chyba ci zostało tych dni jak chcesz je przeżyć do końca za 900tys .:-)

  4. Niech zrobią przede wszystkim nawierzchnię od szczepionek do nałęczowskiej a most niech zostanie myślę jak zapewne wszyscy ,że to lepsza inwestycja
    mądrzejsza

  5. to ile ta droga dla rowerłw będzie miała długiści? 15 metrów ?

  6. Hmm skoro „(…) został nadwyrężony w czasie budowy obwodnicy (…)” przez „(…) ciężki sprzęt budowlany (…)” to powinien być gratisowo wyremontowany przez firmę budująca obwodnicę i te 1,8 mln zostałoby w kieszeni miasta. No ale lepiej wydać kasę.

Z kraju