Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wybuch i pożar w szkole podstawowej. Tak zaczęły się ćwiczenia służb (wideo, zdjęcia)

Wczoraj na terenie gminy Komarówka Podlaska przeprowadzone zostały ćwiczenia służb z inicjatywy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. Tego typu ćwiczenia mają na celu sprawdzenie umiejętności skoordynowania działań służb w przypadku wystąpienia realnego zagrożenia.

Wybuch i pożar w szkole

Pierwszy z epizodów zakładał, że w budynku Szkoły Podstawowej podczas prac remontowych w wyniku rozszczelnienia instalacji doszło do wybuchu i pożaru. W wyniku pożaru konstrukcja ścian ulega zawaleniu. Ogień przeniósł się na kolejne kondygnacje. W budynku przebywało wiele osób. Trwa akcja gaśnicza oraz ewakuacja przebywających tam osób. Okazuje się jednak, że w trakcie trwania ewakuacji, jedna z osób wpada do studni. Inna z kolei, nieprzytomna zostaje uwięziona w jednej z sal.

W działach przy realizacji tego scenariusza udział wzięła Straż Pożarna, Zespół Ratownictwa Medycznego, Wojsko, Policja, Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza i inne służby.

– Zabezpieczanie terenu przed dostępem postronnych osób, prowadzenie ewakuacji ludzi, udzielanie pomocy osobom poszkodowanym to jedne z głównych działań, mające na celu współdziałanie służb – wyjaśnia kom. Anna Kamola z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Pożar lasu w trakcie wycinki drzew i wypadek

Do kolejnej sytuacji kryzysowej dochodzi niemalże w tym samym czasie na terenie Leśnictwa Witoroż. Podczas wycinki ktoś zaprószył ogień. Pożar szybko się rozprzestrzenia w głąb lasu. Zaalarmowane jednostki straży pożarnej jadą na miejsce.

Wybiera się tam również pojazdem kilku młodych mężczyzn, którzy po drodze ulegają wypadkowi, uderzając autem w drzewo. Dwóch mężczyzn zostaje w pojeździe, kolejnych dwóch oddala się w głąb lasu i gubi się w nim. Natychmiast na miejsce wysyłane są kolejne jednostki strażaków. Pomocy poszkodowanym w wypadku udzielają ratownicy. Do poszukiwań zaginionych w lesie mężczyzn ruszają również policjanci.

Cel ćwiczeń

W ćwiczeniach udział wzięły służby z terenu naszego województwa, w tym Komenda Powiatowa Policji w Radzyniu Podlaskim oraz Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie.

– Tego typu ćwiczenia mają na celu doskonalenie oraz sprawdzenie umiejętności działania wielu służb. Uczestnicy doskonalili swoje umiejętności taktyki prowadzenia działań w zakresie ratownictwa chemiczno-ekologicznego, poszukiwawczego oraz gaśniczego. Sprawdzali funkcjonowanie systemów łączności oraz doskonalili metody i formy zabezpieczania rejonu działania na czas zadysponowania sił i środków – informuje kom. Anna Kamola.

Spotkanie przedstawicieli służb było dobrą okazją do wymiany doświadczeń między uczestnikami ćwiczenia. Wnioski i uwagi z przeprowadzonych ćwiczeń będą stanowić materiał dydaktyczny do dalszych szkoleń.

 

13 komentarzy

 1. Jak druhowie mają siedzieć po remizach i dłubać w nosach z nudów, albo jechać w kilka zastępów gasić śmietnik, czy kibicować rowerowi leżącym w rowie to lepiej, że ćwiczą na „sucho”.
  Przynajmniej będą wiedzieli za co przelewy kasiorki dostali.

  • Musisz być bardzo sfrustrowanym człowiekiem… Przykre…

   • Jest i to bardzo. Widać to po liczbie wpisów tutaj na strażaków.

    • Jak tu nie być sfrustrowanym jak przy byle stłuczce widzi się istny zjazd kibiców.
     Na tyle dobrze, że do palącego się kosza na śmieci nie dysponuje się już drabiny na scanii, czy mercedesie.
     A powiadam Wam zaprawdę, bywało tak, bywało…

     • Masz już pełne gacie dumy hahahahah po tych komentarzach?

      • Kołtunie, szanuję strażaków i doceniam ich czasami niebezpieczną i pełną poświęceń pracę, natomiast przeciwny jestem durnym procedurom ich dowódców.
       Żal mi „de” ściska jak słyszę, ze do stłuczki jedzie(bo tak im się każe) 20-30 strażaków, z czego w zabezpieczaniu samego miejsca zdarzenia i akcji ratunkowej bierze udział 5-6 druhów, a reszta psuje powietrze opowiadając sobie sny i ile razy udało mu się bzyknąć żonę sąsiada, albo ile wczoraj wypili..

       • To kpisz ze strażaków, bo ktoś na górze tak decyduje? Masz problem z logiką? Pisz do generała straży i ministrów swoje mądre uwagi i lżące komentarze. Pisz do dowódców i ich zwierzchników a odpie… się od strażaków na dole.

        • Nie ograniczam dostępu do 112 nikomu, licząc na to, że generałowie, a może nawet ministrowie poniżą się do czytania tej szacownej strony. 😆

 2. Ja dodam że te niby ćwiczenia to zwykła ustawka i parodia jednostki z wyprzedzeniem znają scenariusz ćwiczeń a takowe powinno się robić z zaskoczenia

  • Z zaskoczenia to ludność znalazła się w rzeczywistości w której zawał jest najmniejszym zagrożeniem.

  • Chciałeś zabłysnąć, to było się brokatem posypać. Dla twojego info nikt scenariusza poza prowadzącymi nie znał. Mówi to uczestnik szkolenia.
   -murem za polskim mundurem. Pozdrawiam

  • w d byłeś g widziałeś, specjalista z sieci hahahah

 3. No piszą tak ci co nigdy nie brali udziału w tych niby ćwiczeniach ileż to razy stał samochód przed remiza a załoga w mundurach czekała tylko na sygnał syreny osp zawsze z wyprzedzeniem wiedzą kiedy i jakie będą ćwiczenia

Dodaj komentarz

Z kraju