690 680 960

Wybrano najpiękniejsze fotografie przedstawiające lubelskie krajobrazy. Ich autorzy otrzymają nagrody (zdjęcia)

Konkurs „Kierunek lubelskie krajobrazy” realizowany był w czterech kategoriach: „Poleski Park Narodowy”, „Roztoczański Park Narodowy”, „Lubelskie Parki Krajobrazowe” oraz „Lubelskie pszczoły i pasieki”. Nagrodzono też autorów zdjęć opublikowanych na Instagramie.

W poniedziałek ogłoszone zostały wyniki konkursu fotograficznego „Kierunek lubelskie krajobrazy”, który zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Jego celem była promocja potencjału przyrodniczego naszego regionu, edukacja ekologiczna mieszkańców oraz turystów odwiedzających parki narodowe i krajobrazowe zlokalizowane w granicach województwa lubelskiego, a także inspirowanie ich do działań na rzecz ochrony środowiska. Konkurs realizowany był w czterech kategoriach: „Poleski Park Narodowy”, „Roztoczański Park Narodowy”, „Lubelskie Parki Krajobrazowe” oraz „Lubelskie pszczoły i pasieki”. Swoje zdjęcia mogły nadsyłać zarówno amatorzy jak też profesjonaliści. Każdy uczestnik mógł zgłosić maksymalnie po trzy fotografie w każdej z kategorii konkursowych.

Udział w konkursie wzięło udział 189 osób. Komisja konkursowa zakwalifikowała aż 677 prac. Jak podkreślano, jest to duży sukces, biorąc pod uwagę fakt, że jest to pierwsza edycja tego fotograficznego przedsięwzięcia. Fotografie były oceniane przez przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Roztoczańskiego Parku Narodowego, Poleskiego Parku Narodowego, Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, Nadbużańskiego Związku Pszczelarzy i Stowarzyszenia Pszczelarzy Lubelskich, a także uznanych lubelskich fotografików: Adriannę Rafalską i Damiana Kwaska.

W kategorii „Poleski Park Narodowy” oceniano 161 zdjęć, za najlepsze uznano „W stronę promieni” autorstwa Rafała Długosza. Drugie miejsce zajęło zdjęcie „W Krainie Żurawi – Jezioro Moszne” Gabrieli Ostrowskiej, zaś trzecie „Dumny maluch” Andrzeja Haranicza. W kategorii „Roztoczański Park Narodowy” komisja brała pod uwagę 106 fotografii, największe uznanie uzyskał „Widok z Białej Góry” Dariusza Nicgorskiego, drugie miejsce przyznano Wiesławowi Jabłońskiemu za zdjęcie „Kapliczka domowa”, zaś trzecie Michałowi Gałanowi, który wykonał fotografię „Las w kroplach zaklęty”.

Najwięcej prac, gdyż 220, wpłynęło w kategorii „Lubelskie parki krajobrazowe”. Tutaj pierwsze miejsce: zajął Antoni Sarba za zdjęcie „Droga Mleczna i meteor nad Kazimierskim Parkiem Krajobrazowym”, drugie Aleksandra Stępień, autorka fotografii wykonanej w Parku Krajobrazowym Puszczy Solskiej „Z ruczaju modrego powstała Tanew”, zaś trzecie Grzegorz Piaskowski, który wykonał zdjęcie „Wieczór nad Tanwią”. W ostatniej kategorii„Lubelskie pszczoły i pasieki” oceniano 190 zdjęć. Tutaj na pierwszym miejscu podium stanął Marcin Górecki za zdjecie ”Wschód słońca nad pasieką”, na drugim Mariusz Kołtoński, który nadesłał pracę p.t. „Pszczoła zawisająca nad kwiatem w towarzystwie motyla”, zaś trzecie miejsce przypadło dla Moniki Gołoś, autorki fotografii „Cień – cień pszczoły na płatku maku”.

Komisja przyznała też trzy nagrody specjalne. Ubiegać się o nie mogły osoby, które nie zgłosiły fotografii do konkursu, ale opublikowały je na swoim koncie Instagram z hasztagiem #kieruneklubelskiekrajobrazy. Tutaj pierwsze miejsce zajął Łukasz Widz (lightfotoamator), za zdjęcie „Milky Way”, drugie miejsce przypadło dla Doroty Babkiewicz (babkiewka), autorki zdjęcia „Pszczoła lecąca do ula”, trzecie miejsce przyznano zaś Kamilowi Maszewskiemu (maszewski_fotografia), który sfotografował „Jezioro Wytyckie”. Laureaci pierwszych miejsc otrzymają karty upominkowe o wartości 2 tys. zł, osoby które zajęły drugie miejsce 1,5 tys. zł, a za trzecie miejsce nagroda wynosi 1 tys. zł. Do tego dochodzi zestaw upominków ufundowanych przez partnerów konkursu.

(fot. UMWL)

13 komentarzy

 1. A nagrodą będzie maseczka warta 50 gr haha

 2. piękne zdjęcia

 3. Jest gdzieś lista tych zdjęć z opisem miejsc w których zostały zrobione?

 4. OSTATNIE JEST NAJLEPSZE.

 5. Przydałaby się informacja, gdzie poszczególne zdjęcia zrobiono, lepiej byłoby zobaczyć to na żywo niż na fotce,
  ale chyba autorzy nie chcą się tym chwalić,
  szkoda.

  • takich miejsc jak te jest pełno wszędzie – wystarczy wyjść z betonu i galerii handlowych – okolice pliszczyna, dys, dolina wieprza i bystrzycy, lasy kozłowieckie czy janowskie.

   jedno mnie zastanawia zawsze – kocham robić zdjęcia mam dobry sprzęt dla amatorów, ale nie rozumiem jak można cieszyć się ze zdjęć po obróbce??? a jestem pewien, ze wśród zaprezentowanych przynajmniej zdjęcia Szumów nad Tanwią były obrabiane….

 6. zdjęcie piękne. Tylko w jednym ( z amboną myśliwską) usunąłbym tą ambonę- kojarzy się z obozem na Majdanku.

 7. Czy ktoś wie, gdzie było zrobione tytułowe zdjęcie?? (ostatnie w galerii)

Kursy walut

 • USD 4.4415zł -0.17%
 • GBP 5.4558zł -0.1%
 • EUR 4.6898zł 0.1%
 • CHF 4.7542zł -0.07%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Koncerty, wystawy, spektakle… – zapraszamy na projekty stypendystów!
UMCS zaprasza na Akademicki Jarmark Świąteczny
32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami