Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jak wybrać grzejnik przenośny dopasowany do potrzeb?

Pierwsze jesienne chłody przypominają nam o konieczności ogrzewania domu. Często zdarza się, że niektóre pomieszczenia, takie jak warsztat czy poddasze, wymagają dodatkowego źródła ciepła. Doskonałym rozwiązaniem jest zakup przenośnego grzejnika, który zapewni komfort cieplny dokładnie tam, gdzie go w danym momencie potrzebujemy.

 

Grzejnik przenośny – dla kogo?

 

Dodatkowe ogrzewanie w domu i mieszkaniu to bardzo przydatny element wyposażenia nie tylko zimą, podczas największych mrozów, ale także wtedy, kiedy sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął, a pogoda zaskoczyła nas nagłym spadkiem temperatury. Zamiast uruchamiać ogrzewanie całego domu, możemy ocieplić pomieszczenie, w którym aktualnie przebywamy – za pomocą małego, przenośnego grzejnika. Przyda się on także wtedy, gdy zaaranżowaliśmy do zamieszkania część domu, która nie była do tego wcześniej przeznaczona. Zamiana poddasza w starym domu na sypialnię to wspaniałe rozwiązanie, pozwalające na znaczne powiększenie przestrzeni mieszkalnej. Niestety, zazwyczaj poddasza takie nie posiadają odpowiedniego ogrzewania. Podobnie wygląda sprawa w przypadku warsztatu urządzonego w starym garażu – temperatura niższa o kilka stopni od tej w mieszkaniu nie sprzyja długotrwałej pracy. Wszystkie te problemy rozwiązać można w bardzo prosty sposób, bez konieczności wprowadzania zmian w instalacji grzewczej; wystarczy dobrać odpowiedni do naszych potrzeb przenośny grzejnik. Do domów i mieszkań polecane są urządzenia elektryczne – istnieje wiele rodzajów grzejników na prąd, a wybór uzależniony jest od indywidualnych potrzeb.

 

Rodzaje grzejników elektrycznych

 

Grzejniki olejowe wypełnione są olejem, który podgrzewany jest przez elektryczne grzałki, umieszczone wewnątrz urządzenia. Ich wadą jest długi czas nagrzewania, do zalet należy natomiast długi czas utrzymywania ciepła, brak problemu wysuszania powietrza i wysoka wydajność. Popularne termowentylatory, zwane inaczej farelkami, składają się ze spiralnej grzałki elektrycznej i wiatraka. Zaczynają grzać od razu po włączeniu i przestają natychmiast po wyłączeniu. Są dużo lżejsze i dzięki temu bardziej mobilne niż grzejniki olejowe. Należy jednak pamiętać, że farelki wysuszają powietrze. Kolejny rodzaj grzejników to konwektory. Ich działanie opiera się na zasadzie konwekcji – zimne powietrze zasysane jest z dołu, po czym, po ogrzaniu, wędruje do góry. Konwektory szybko ogrzeją pomieszczenie, ale równie szybko wystygną po wyłączeniu. Mają one tendencję do wysuszania powietrza oraz spalania kurzu, co może poskutkować nieprzyjemnym zapachem spalenizny w pomieszczeniu. Wysoką wydajnością cechują się piecyki ceramiczne. Za grzałki służą w nich płytki ceramiczne, które szybko się nagrzewają i stosunkowo długo utrzymują wysoką temperaturę. Ponadto, są bardzo trwałe i nie wysuszają powietrza. Nowoczesnym rozwiązaniem są radiatory, również oparte na zasadzie konwekcji, emitujące jednak ciepło równomiernie na wszystkie strony. Kolejny typ ogrzewania to promienniki panelowe, które ogrzewają powietrze za pośrednictwem podłóg czy mebli. Podobnie działają także lampy grzewcze.

 

Rodzaje grzejników gazowych

 

Zdecydowanie mniej polecane do domów mieszkalnych są grzejniki gazowe. Ten typ ogrzewania również dostępny jest w kilku wariantach: na rynku znajdziemy grzejniki na podbłękit, z palnikiem ceramicznym, a także grzejniki z katalizatorem oraz nagrzewnice.

Wybierając grzejniki przenośne do domu warto zwrócić uwagę na wydajność, kwestię wysuszania powietrza oraz poruszania powietrza, co może mieć znaczenie dla alergików. Warto kupić sprzęt o regulowanej mocy działania, przydatny okazać się może także termostat.