Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wszyscy uczniowie IV klasy otrzymają w tym roku nieodpłatnie laptopy

Komputery dla uczniów IV klasy szkoły podstawowej to główny temat dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa Janusza Cieszyńskiego.

– Począwszy od września tego roku, wszyscy uczniowie IV klasy otrzymają nieodpłatnie laptopy, które będą im służyły przez kolejne etapy edukacji – poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM. – W tym roku sprzęt trafi do 370 tys. uczniów – dodał Prezes Rady Ministrów.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że w ubiegłym roku ok. 218 tys. uczniów z terenów popegeerowskich zostało wyposażonych w komputery. Podkreślił, że celem rządu jest tworzenie równych szans edukacyjnych i rozwojowych dla dzieci i młodzieży z całego kraju.

– Od początku dążymy do ukształtowania Polski równych szans, gdzie opieka zdrowotna, oświata czy kultura będą dostępne dla wszystkich, w każdym zakątku naszej ojczyzny.

Minister Przemysław Czarnek zaznaczył, że po etapie reformy strukturalnej rząd wprowadza reformę programową.

– Z jednej strony dbamy o to, żeby edukacja była na jak najwyższym poziomie i żeby dziedzictwo, które mamy przyjąć, pomnożyć i przekazać rzeczywiście było dostępne dla naszych uczniów. Stąd reformy, jak wprowadzenie przedmiotu historia i teraźniejszość i nauczanie najnowszej historii od roku 1945. Stąd zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa i inne zmiany w podstawach programowych – mówił minister.

Szef resortu edukacji i nauki, że MEiN realizuje szereg programów, których celem jest unowocześnienie procesu edukacyjnego i przekazywanie wiedzy w atrakcyjny sposób.

– Szkołę przyszłości mamy już dzisiaj. To jest najbardziej bogaty w tego rodzaju programy okres w historii szkoły. Tylko w ostatnim roku przeznaczyliśmy dzięki inicjatywie premiera 1,1 mld zł na „Laboratoria Przyszłości” dla 15 tys. szkół podstawowych – mówił minister Czarnek. – Nigdy w historii tego kraju nie było takiego programu, za takie środki finansowe i zrealizowanego w stu procentach od początku do końca – dodał.

Minister Przemysław Czarnek przypomniał, że tylko w ostatnich latach na nowoczesną i cyfrową edukację rząd przeznaczył 5 mld zł.

– Oprócz „Laboratoriów Przyszłości” mamy też program uzupełaniający – Mobilne Laboratoria Przyszłości. Szesnaście zespołów edukatorów, którzy jeżdżą po całej Polsce od września 2022 roku. Odwiedzili już 700 szkół i 40 tys. uczniów po to, żeby ten sprzęt, który trafił do szkół był jak najbardziej efektywnie wykorzystywany. Ten program będziemy kontynuować – dodał Czarnek.

Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński poinformował, że przekazanie komputerów uczniom IV klasy szkoły podstawowej to rekomendacja ekspertów. Sprzęt będzie własnością ucznia, tak jak było to w przypadku sprzętu przekazanego w ramach programu dla dzieci z obszarów popegeerowskich.

Minister Janusz Cieszyński zapowiedział też uruchomienie przetargu na sprzęt komputerowy dla nauczycieli, a w kolejnym roku na sprzęt dla kolejnych roczników.

– Chcemy, by ten program został w polskiej szkole na zawsze – powiedział Janusz Cieszyński.

Wszyscy uczniowie IV klasy otrzymają w tym roku nieodpłatnie laptopy

Wszyscy uczniowie IV klasy otrzymają w tym roku nieodpłatnie laptopy

(fot. pixabay.com\grafika źródło MEiN)

7 komentarzy

  1. Ale głupota, doprowadźcie do ładu klasy informatyczne, zmodernizujcie je, doprowadźcie do szkół światłowody, zatrudnijcie prawdziwych informatyków. Co wy wyprawiacie za nasze pieniądze !!!

    • Rowery rozdajcie, zróbcie nowoczesne siłownie w szkole, a nie gapienie się w ekran. Tak rząd chce wychować naszą młodzież, aby była głupia.

  2. Może lepiej IV kasisów niektórych nauczyć wiązać sznurowadła bo smatfony to obsługiwać umią a butów sznurować, już nie

  3. Będzie jak z tymi respiratorami, zapłacą naszymi pieniędzmi za jakiś złom, ale kolesie się nachapią, a potem umrą w Albanii.

  4. A czemu akurat uczniowie klas czwartych? Dlaczego ci, którzy zdlai do piątej klasy mają być poszkodowani wobec tych, którzy kiblują w tej samej czwartej klasie?