Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Współczesne trendy w HR – jak wyglądają rekrutacje wieloetapowe?

Wieloetapowe rekrutacje powszechnie kojarzą się z długotrwałymi i mozolnymi procesami. Są przeprowadzane głównie przez korporacje, w których panują skomplikowane procedury. Często prowadzą do wyłonienia kandydatów ściśle wpisujących się standardy i oczekiwania firmy. Sprawdzamy współczesne metody rekrutacji kadry pracowniczej.

Rekrutacja jednoetapowa a wieloetapowa – podstawowe różnice 

Rodzaje rekrutacji można podzielić na dwa typy – rekrutacje jednoetapowe oraz wieloetapowe. Pod pojęciem „etapu” należy w tym przypadku rozumieć wszelkie procesy zachodzące między rozmową telefoniczną ze wstępnie wyselekcjonowanymi kandydatami a zatrudnieniem pracownika. 

Rekrutację jednoetapową inaczej można nazwać po prostu podstawową. Najczęściej polega na przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej, przy czym z każdym kandydatem rekruterzy spotykają się tylko raz. Po przeprowadzeniu wszystkich rozmów następuje podjęcie decyzji o zatrudnieniu konkretnej osoby.

Rekrutacje wieloetapowe – jak sama nazwa wskazuje – nie ograniczają się do przeprowadzenia rozmów kwalifikacyjnych. Ten etap może służyć jedynie do zawężenia grupy kandydatów. Wybrane w ten sposób osoby zostają zaproszone do wzięcia udziału w dodatkowych etapach rekrutacji. W celu usprawnienia i przyśpieszenia procesu kolejne etapy mogą odbywać się bezpośrednio po zakończonych rozmowach rekrutacyjnych, aczkolwiek nie jest to regułą.  

Na czym polega rekrutacja wieloetapowa?

Rekrutacje wieloetapowe mogą być przeprowadzane w każdej firmie. Niemniej jednak najczęściej można je spotkać w korporacjach oraz dużych przedsiębiorstwach. Są charakterystyczne w przypadku obsadzania wymagających, specjalistycznych i odpowiedzialnych stanowisk. Pomagają znaleźć pracowników przejawiających cechy oraz umiejętności szczególnie wartościowe z punktu widzenia przedsiębiorstwa. 

Jak wygląda wieloetapowy proces rekrutacyjny? Standardowo obejmuje następujące elementy:

  1. wstępną selekcję CV,
  2. rozmowy telefoniczne z kandydatami,
  3. rozmowy kwalifikacyjne,
  4. testy sprawdzające wiedzę teoretyczną i praktyczną (niekiedy dodatkowa rozmowa z przełożonym),
  5. analiza wyników testów, kryteriów i doświadczenia kandydata przez niezależny panel ekspertów,
  6. zatrudnienie na okres próbny.

Rekrutacje wieloetapowe przeważnie zabierają sporo czasu. Mogą trwać od kilku dni lub tygodni do kilku miesięcy. Ich celem jest szczegółowe sprawdzenie kandydatów. Z kolei osoby uczestniczące w rekrutacji na każdym etapie muszą zaprezentować wysokie umiejętności.  

Nowoczesne rozwiązania dla HR i biznesu

Globalizacja zasobów ludzkich, brainpower i nowych technologii doprowadziła do powstania innowacyjnych rozwiązań dla firm, w tym dla obszarów związanych z Human Resources. Rekrutacje przeprowadzane w oparciu o ludzką intuicję, subiektywne odczucia i uprzedzenia, odchodzą do lamusa i nie są zgodne z normami Diversity, Equity i Inclusion. 

Chociaż wiedza teoretyczna i praktyczna oraz znajomość psychologii nadal są istotne, nowoczesne rekrutacje potrzebują czegoś więcej.  Gdzie szukać rozwiązań na miarę naszych czasów? Odpowiedzią może być Master Management Poland

To firma o zasięgu międzynarodowym, oferująca profesjonalne doradztwo w obszarze HR oraz szereg narzędzi cyfrowych, które pomogą nam wyłonić najlepszych kandydatów na dane stanowisko. Platforma Master People przyśpiesza procesy, ułatwia rekrutację kandydatów oraz ocenę zatrudnionych pracowników. Intuicyjne analizy HR pozwalają stosować obiektywne kryteria porównawcze oraz efektywnie zarządzać talentami. 

Nie tylko rozmowa rekrutacyjna – dodatkowe etapy rekrutacji

Wybór najlepszego kandydata na dane stanowisko z oczywistych powodów nie jest łatwy. Rekrutacja złożona z kilku etapów zazwyczaj ułatwia zadanie i pozwala wybrać odpowiedniego pracownika. Najczęściej spotykane dodatkowe etapy rekrutacji to:

  • testy sprawdzające wiedzę,
  • testy psychologiczne i psychometryczne (np. Test Wielkiej Piątki, testy kognitywne),
  • symulacja sytuacji oraz zadań, z jakimi potencjalny pracownik może się spotkać na danym stanowisku (rekruterzy obserwują wówczas zachowania, umiejętności komunikacyjne etc.),
  • rozmowa z przyszłym przełożonym,
  • dzień próbny.