Wrzucane do toalety pieluchy, podpaski i chusteczki zapchały sieć sanitarną. Ścieki dostały się do rzeki (zdjęcia)

Powodem jednej z najpoważniejszych awarii sieci sanitarnej w ostatnich latach w Łęcznej, były wrzucane przez mieszkańców do toalet śmieci. Awarię udało się usunąć w piątek w południe.

W tym tygodniu w Łęcznej doszło do awarii sieci sanitarnej. Przy kolektorze, w najniższym punkcie sieci przy rzece Świnka, utworzył się zator, który blokował przepływ ścieków. W wyniku tego ścieki zaczęły wypływać na powierzchnię i część z nich dostała się do rzeki. Ponieważ była to najpoważniejsza tego typu awaria od lat, przy jej usuwaniu, pracownikom Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łęcznej, pomagali fachowcy z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie oraz Przedsiębiorstwa Komunalnego ze Świdnika. Z kolei Łęczyńska Energetyka dostarczyła zastępcze pompy. Jak się okazało, przyczyną powstania zatoru, były wrzucane do toalet m.in. pieluchy, podpaski, szmaty i chusteczki nawilżane.

– Odprowadzanie ścieków do kanalizacji sanitarnej jest najlepszym i najwygodniejszy sposobem na pozbywanie się płynnych nieczystości z terenów naszych posesji. Wszystkim nam powinno zależeć, aby kanalizacja działała bezawaryjnie. W związku z powyższym pragniemy przypomnieć, że urządzeń sanitarnych nie należy traktować jak kosza na śmieci. Niewłaściwe korzystanie z kanalizacji prowadzi do poważnych problemów eksploatacyjnych oraz awarii sieci kanalizacyjnej. Przyczynia się to m.in. do zapychania rurociągów, rozwoju gryzoni, awarii pomp na przepompowniach oraz na obiektach oczyszczalni ścieków. Zatkana kanalizacja może skutkować cofaniem się ścieków i zalewaniem wnętrz budynków. Zatory mogą mieć znacznie szerszy zasięg, może dojść do zatykania i wybijania ścieków ze studzienek na ulice, co powoduje duże straty materialne, uciążliwości dla mieszkańców, a także szkody środowiskowe – tłumaczy Prezes Zarządu PGKiM w Łęcznej Radosław Tkaczyk.

Jak wyjaśniają pracownicy przedsiębiorstw komunalnych, wiele osób traktuje kanalizację jak śmietnik. Z sieci kanalizacyjnych regularnie wyciągane są środki higieny osobistej w postaci wacików, podpasek, tamponów, wkładek higienicznych, chusteczek nawilżanych, do tego pieluchy, ręczniki papierowe czy patyczki do uszu. Nie brakuje rajstop, bandaży, różnego rodzaju szmat, kości i resztek kuchennych. Zdarzają się nawet lekarstwa, igły i strzykawki, rękawice gumowe, prezerwatywy a nawet materiały budowlane. W trakcie remontu mieszkańcy myją wiadra po zaprawach klejowych czy lakierach i wszystko to wlewają do toalet. To sprawia, że sieć się zapycha.

(fot. UM Łęczna)

Zobacz również

23 komentarze

 1. J…E DZIKUSY!

 2. To jest efekt także zaniedbań przedsiębiorstwa wod-kan , które w ramach konserwacji sieci nie przeprowadza regularnego czyszczenia i przeglądów oraz monitoringu

 3. Jakim brudasem trzeba byc żeby wrzucac takie rzeczy gdzie popadnie…szkoda, że im do domów nie cofnęło.

 4. A co tu czyszczenie pomoze ,jak gląby walą do kibla rzeczy których się tam nie powinno wyrzucać .Ale głąb pozostanie głąbem i nic nie poradzisz .On „myśli ” że wrzucajac pieluchę czy pampersa do kibla i spuszczajac wodę ,ona się tam dematerializuje w jakiś cudowny sposob ,a ona normalnie sobie musi dopłynać rurami do oczyszczalni ,gdzie ,o ile dopłynie i tak musi zostać mechanicznie oddzielona od „fazy płynnej „

 5. Pieluchę do klopa, no k*rwa no nie. Ale na takich nic nie poradzi, no chyba że pałą bez łeb, to może by się ze dwa styki zwarły…

  • Po co przemoc, wystarczy kratkę przy wypływie z mieszkania wstawić i nawet stolec się skalibruje.

 6. Z artykułu wynika, że większość śmieci które lądują w kanalizacji produkują kobiety, co tylko świadczy o ich małych rozumach lub po prostu brakiem myślenia bo inaczej tego nazwać nie można. Drogie Panie podpaski, waciki, tampony, patyczki higieniczne nie rozpuszczają się w wodzie!, tylko papier toaletowy wyrzucamy do kanalizacji!.

 7. Baby to tępe dzidy

  Baba ma tylko dwa zwoje więcej od kury -co się dziwicie

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Charytatywny bieg Poland Business Run wystartuje dla Pana Zdzisława z Lubelszczyzny
Zaproszenie na otwarcie Izby Pożarnictwa OSP Bełżyce
Strefa gier – biblioteka otwiera się dla graczy
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Święto teatru studenckiego w Chatce Żaka!