690 680 960

Wrzesień to czas szczególnej aktywności honorowych krwiodawców. Ponad 365 litrów krwi od lubelskich terytorialsów (zdjęcia)

Honorowi krwiodawcy z 2 Lubelskiej Brygady OT ruszyli do regionalnych centrów krwi. Wrzesień to dla nich czas szczególnej mobilizacji.

Po okresie wakacji wciąż brakuje krwi w wielu szpitalach, a Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apelują o wsparcie. Dlatego wrzesień jest dla krwiodawców z 2 LBOT okresem szczególnej aktywności. Terytorialsi wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego ruszyli do regionalnych punktów pobrań oraz organizują akcje HDK w swoich pododdziałach, aby podzielić się krwią z osobami, które potrzebują jej, aby wrócić do zdrowia. Ten cenny płyn oddali już żołnierze z batalionów zlokalizowanych w Białej Podlaskiej i Zamościu. Kolejne akcje HDK już niebawem zostaną przeprowadzone w pozostałych batalionach tj. w Lublinie, Dęblinie i Kraśniku.

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT zawsze znajdują czas, aby oddawać krew na rzecz osób potrzebujących. Aktywnie odpowiadają na wszystkie apele Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie oraz Narodowego Centrum Krwi, regularnie organizując zbiórki krwi w batalionach oraz w lokalnych punktach pobrań.

W tym roku do banków krwi na Lubelszczyźnie oddali już ponad 365 litrów krwi. W sumie od 2018 roku krwiodawcy z 2 LBOT oddali blisko 3360 litrów tego bezcennego daru.

Obecnie grono krwiodawców 2 LBOT liczy blisko 700 żołnierzy, z czego ok. połowa regularnie oddaje krew do lubelskich banków krwi.

Sprawne organizowanie zbiórek krwi, możliwe jest dzięki koordynatorom HDK, którzy powołani są w każdym batalionie oraz w samodzielnych kompaniach 2 LBOT. Zadaniem żołnierzy – koordynatorów HDK jest dbanie o utrzymanie systemu oddawania krwi, odpowiedzialność za planowe akcje krwiodawstwa, a w przypadku nagłego zapotrzebowania na krew również organizacja akcji alarmowych.

(fot. 2LBOT)

11 komentarzy

  1. Tylko, jaka jest „jakość” tej krwi?i – skoro ponad 50% społeczeństwa wyszprycowano bliżej nieznaną substancją GMO? (a wiemy już, że pomocna w zgonach i koincydnecji zakrzepów, zawałow, i raka)

  2. Nie polecam oddawania krwi. Zmotywowałem się by oddać pierwszy raz i rozczarowanie. Personel dziwnie się patrzył, zadawali głupie pytania typu co to jest, co to za krew, dlaczego przyniosłem w wiaderku. Koniec końców krwi nie przyjęli, musiałem wrócić do auta z wiaderkiem krwi 500m przez miasto bo przy RCK nie szło zaparkować. Koniec końców poszła na kaszankę.

  3. To skandal żeby obniżać zdolności obronne kraju upuszczjąc krew żołnierzom.Niech krew w zamian za kasowanie punktów oddają mandaciarze.

Kursy walut

  • USD 4.2928zł 0.29%
  • GBP 5.2571zł -0.51%
  • EUR 4.692zł -0.34%
  • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas