Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wózek widłowy – co wiemy o tym urządzeniu?

Ludzka praca na różnych odcinkach wymaga korzystania z odpowiedniej wiedzy oraz specjalistycznego sprzętu. Dzięki takiemu podejściu do codziennych zadań możliwa jest ich realizacja w krótszym czasie oraz przy mniejszym zaangażowaniu sił. Będzie to także miało przełożenie, np. na mniejsze zużycie materiałów produkcyjnych, itp.

Interesuje cię zdobycie uprawnień na wózki widłowe? Wejdź na https://star.edu.pl/kurs-wozki-widlowe

Jednym z niezastąpionych rozwiązań w logistyce, przeładunkach, czy też pracy magazynowej są wszechobecne wózki widłowe. Jeśli więc w naszej firmie albo przedsiębiorstwie niezbędny byłby dobrej jakości wózek widłowy, to warto dokładnie przyjrzeć się kategorii: wózki widłowe i poszukać takich wózków widłowych, na jakich naprawdę nam zależy. Dobrze przemyślana inwestycja w wózek widłowy, na pewno nam się zwróci. Warto więc do niej podejść z głową i dokonać naprawdę udanego zakupu wózka widłowego.

Wózki widłowe – by praca była łatwiejsza

Obecnie na rynku mamy dostęp do zróżnicowanych wózków widłowych, dzięki którym o wiele szybciej będziemy mogli obsługiwać nawet największy magazyn czy też rampę przeładunkową. Każdy może nauczyć się obsługiwać wózek widłowy, a praca na stanowisku operatora wiąże się z atrakcyjnymi zarobkami. Znalezienie solidnego miejsca, w którym można odbyć tego typu szkolenie, nie powinno być tutaj większym problemem. Należy pamiętać, że ze zdobyciem uprawnień na wózki widłowe wiąże się również zdanie egzaminu. Wózki widłowe to dość szerokie pojęcie i czasami określamy je także mianem wózków jezdniowych. Mamy więc tutaj do czynienia z wózkami: unoszącymi, platformowymi (naładownymi), ciągnikowymi, pchającymi, podnośnikowymi oraz specjalnymi. Bez względu na to, na jaki wózek postawimy w naszym zakładzie pracy, powinien on być w pełni sprawny oraz posiadać wszelkie niezbędne certyfikaty i świadectwa, wystawiane m.in. przez Urząd Dozoru Technicznego. Kolejnym podziałem klasyfikującym wózki jest podział według mechanizmu podnoszenia. Mamy więc tutaj wózki czołowe do przewożenia ładunków oraz wózki boczne. Oznacza to, że wózki te podnoszą towar z przodu albo z boku wózka. Wózki boczne są bardzo popularne, np. w magazynach wysokiego składowania, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca na to, by wózek mógł wykonać pełen obrót, itp.

Wózek widłowy niejedno ma imię

Wózki widłowe różnią się od siebie także napędem, który je wprawia w ruch. W obecnych czasach ta kwestia może być bardzo istotna, jeśli idzie o zakup oraz długoletnią eksploatację takiego pojazdu. Możemy więc tutaj postawić na wózki o napędzie: elektrycznym (akumulator albo napięcie sieciowe), LPG oraz spalinowym (wysoko- albo niskoprężnym). Konstrukcja większości tego typu urządzeń jest bardzo podobna. W jej skład wchodzą więc: podwozie, rama, maszt, przeciwwaga, widły, karetka, krata ochronna oraz kabina operatora. W niektórych typach wózków można korzystać z dodatkowego osprzętu, który poszerza możliwości pracy na tego typu pojazdach. Warto tutaj podkreślić, że wszystkie osoby pracujące na wózkach widłowych, muszą spełnić odpowiednie wymagania – m.in. mieć zrobione wszelkie badania, uprawniające do tego typu odpowiedzialnej pracy. Operatorzy oraz operatorki wózków muszą mieć także konkretne uprawnienia UDT, by móc poruszać się wózkami jezdniowymi zaopatrzonymi, np. w napęd spalinowy. Najczęściej zadawane pytania, jakie mogą się pojawić na różnych forach sieciowych, to np. kwestia, czy na wózkach wolno przewozić inne osoby. Wózki widłowe nie są przystosowane do tego typu zadań, więc przewóz osób w takich pojazdach jest kategorycznie zabroniony. Należy też bezwzględnie przestrzegać takich kwestii jak np. wysokość podnoszenia, czy też ciężar jaki może mieć załadunek. Nieprawidłowe korzystanie z wózka, wideł, itp., bez względu na to czy są to np. wózki spalinowe czy też elektryczne, może skończyć się bardzo poważnym wypadkiem. Organizując transport wewnętrzny należy też ściśle przestrzegać zasad BHP – to z pewnością powinno zaowocować dobrze wykonaną pracą oraz spokojnym powrotem do domu.

Udźwig wózka widłowego oraz inne parametry techniczne – szczegóły mają znaczenie

Jeśli więc będziemy używać każdego wózka widłowego zgodnie z jego przeznaczeniem oraz możliwościami, to z pewnością wózki w naszym ośrodku pracy nas nie zawiodą. Osoby obsługujące wózki czołowe, czy też inne typy wózków wyposażone np. w dodatkowy osprzęt, powinny posiadać wszelkie dokumenty, niezbędne do tego typu pracy, w tym uprawnienia UDT. Wysokiej jakości, sprawne wózki widłowe są niezastąpione w transporcie wewnętrznym, czy też codziennej obsłudze magazynów, itp. W przypadku takich miejsc pracy, korzystających z transportu wózkami widłowymi, warto sięgać po kursy dla swoich pracowników oraz pracownic, by cały czas podnosić ich kwalifikacje. Korzystając z dostępnych możliwości różnego rodzaju, na pewno sprawimy, że nasze wózki widłowe albo paleciaki pomogą nam o wiele sprawniej wykonać daną pracę. W każdym modelu wózka operator musi mieć założony kask i dokładnie wiedzieć, co może a czego nie powinien czynić. Wózki widłowe to rozwiązania techniczne, bez których nasze zadania załadunkowo-rozładunkowe trwałyby o wiele dłużej, a praca przy ich wykonaniu, byłaby ciężka oraz o wiele mniej bezpieczna.