690 680 960

WOT rozwija współpracę ze szwedzką Gwardią Krajową (zdjęcia)

Przedwczoraj w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej miało miejsce spotkanie z udziałem delegacji szwedzkiej Gwardii Krajowej, której przewodniczyła generał dywizji Laura Swaan Wrede. Podczas spotkania doszło do wymiany doświadczeń pomiędzy formacjami, a także wypracowano koncepcję współpracy między ośrodkami szkoleniowymi – Centrum Szkolenia WOT oraz National Home Guard Combat School.

22 marca br. dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Maciej Klisz gościł w siedzibie Dowództwa WOT delegację szwedzkiej Gwardii Krajowej na czele z Panią generał dyw. Laurą Swaan Wrede – dowódca Formacji. W spotkaniu uczestniczył również dowódca 2 Lubelskiej Brygady OT płk Zbigniew Krzyszczuk.

– To pierwsza wizyta w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej, ale nie pierwsze spotkanie z panią Generał. Bardzo oczekiwałem tej wizyty, mając na uwadze prowadzoną już wcześniej współpracę z Gwardią Krajową Szwecji. W składzie delegacji znalazł się Starszy Podoficer Dowództwa GN Szwecji i komendant ośrodka szkolenia. To wskazuje na moje plany współpracy ze szwedzką formacją ochotniczą i terytorialną. Bardzo duże zainteresowanie pani Generał wzbudził program szkolenia podmiotów pozawojskowych (Narodowy Program Przysposobienia Wojskowego), jako forma budowania odporności społeczeństwa – podkreśla dowódca Terytorialsów.

Podczas spotkania strony wymieniły się doświadczeniami oraz wypracowały decyzję o rozpoczęciu współpracy pomiędzy ośrodkami szkoleniowymi polskich i szwedzkich Terytorialsów. Po spotkaniu delegacja została zaproszona do obserwacji pokazu zajęć taktycznych, m.in. pokazu strzeleckiego, strzelania za przesłon, pokazu zabezpieczenia medycznego, przygotowanych przez 2 Lubelską Brygadę OT i 9 Łódzką Brygadę OT oraz batalion dowodzenia WOT i SP Sonda.

Partnerską brygadą polskiej obrony terytorialnej dla szwedzkiej Formacji jest 2 Lubelska Brygada OT.

– Liderem współpracy z GN Szwecji pozostaje dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, który zaprezentował wyposażenie, wyszkolenie oraz entuzjazm żołnierzy terytorialnej służby wojskowej do realizacji zadań bojowych, ale również wsparcia lokalnych społeczności – dodał gen. bryg. Maciej Klisz.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej nawiązała formalną współpracę ze Szwedami w 2017 roku. Pierwsza wizyta na Lubelszczyźnie miała miejsce w październiku 2018 roku. Na początku kwietnia 2019 r. dowódca 2 LBOT płk Tadeusz Nastarowicz przebywał z wizytą w ośrodku szkoleniowym w miejscowości Kosta w Szwecji. Dowódca i towarzyszący mu oficerowie lubelskiej brygady obserwowali ćwiczenia szwedzkich Terytorialsów i planowali wspólne przedsięwzięcia szkoleniowe. Wizyta dała możliwość bliższego zapoznania się z systemem szkoleniowym, uzbrojeniem i wyposażeniem Szwedzkiej Gwardii Krajowej.

Nie należy również zapominać o inspirującej roli pani gen. dyw. Laury Swaan Wrede dla wszystkich kobiet służących zarówno w WOT, jak i całych siłach zbrojnych. Pani Generał stanowi wzór do naśladowania oraz pokazuje, że kobiety doskonale odnajdują się na stanowiskach dowódczych w wojsku.

Szwedzka Gwardia Krajowa, czyli Hemvärnet (w dosłownym tłumaczeniu obrona domu) istnieje od 1940 roku i jest oddzielnym rodzajem wojsk w Siłach Zbrojnych Szwecji. Formacja pełni funkcję wyspecjalizowanego elementu rezerwy mobilizacyjnej wojsk operacyjnych. Jej misją w czasie pokoju jest pomoc w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych, a także udzielaniu wszechstronnej pomocy społeczeństwu w przypadkach ciężkich sytuacji nadzwyczajnych, takich jak klęski żywiołowe. W czasie wojny głównym zdaniem Gwardii Krajowej jest ochrona i obrona infrastruktury i obiektów istotnych dla obronności państwa.

(fot. WOT)

5 komentarzy

  1. #postronieprawdy

    Żyjemy w czasach totalnego odwrócenia pojęć w którym podżeganie do wojny nazywa się walką o pokój. Już dawno zapomnielibyśmy o wojnie na Ukrainie gdyby nie ciągłe dostawy broni z Polski i całego zachodu. Każdy dzień to dla Ukrainy kolejne straty w infrastrukturze i ofiary w ludziach. Komu to służy? W ten sposób wojna nie skończy się nigdy, a Ukraina stanie się Haiti Europy. Oficjalne statystyki zabitych ukraińskich żołnierzy to bujda na resorach, praktycznie nie ma komu już walczyć, gdyż jedni zginęli a rozsądni wyjechali. Są filmiki z łapanek na ukraińskich ulicach w których siłą wciela się ostatnich zdolnych do walki. Polacy muszą się obudzić i zagłosować na ludzi . którzy nigdy nas nie wciągną do wojny. Jest tylu mądrych ludzi dookoła jak Sebastian Pitoń czy Sławomir Mentzen. POPIS prowadzi Polskę ku kolejnej wojennej zagładzie.

  2. Oj, ostrożnie z tym głośnikiem…

  3. Nigdy nie zapomnę tych kilkunastu tygodni spędzonych w ramach wymiany studenckiej (obopólnej) z pewną Szwedką, podczas wakacji lat 90ych. Katrine, pozdrawiam cię całym sercem! ❤️

Dodaj komentarz

Kursy walut

  • USD 4.1887zł -0.18%
  • GBP 5.2109zł -0.04%
  • EUR 4.479zł -0.25%
  • CHF 4.6211zł -0.19%

Polub nas