690 680 960

Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości. Przygotowano szereg wydarzeń

Oprócz złożenia kwiatów pod pomnikami, uroczystego posiedzenia Rady Miasta czy też mszy św. w intencji Ojczyzny, podczas wojewódzkich obchodów Święta Niepodległości, przygotowano wiele wydarzeń dodatkowych dla mieszkańców. Będą się one odbywały na placu Zamkowym.

Uroczyste obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbywać się będą w wielu miastach i miejscowościach naszego regionu. W niektórych z nich przygotowano okolicznościowe wystąpienia i złożenia kwiatów, w innych zaś szereg wydarzeń towarzyszących. Niezwykle bogaty program wojewódzkich obchodów Święta Niepodległości zaprezentował Komitet Honorowy Obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Lublinie.

Całość rozpocznie się o godzinie 8:30 na placu Litewskim, gdzie złożone zostaną kwiaty pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na godzinę 9:00 w Trybunale Koronnym zaplanowano uroczyste posiedzenie Rady Miasta Lublin a godzinę później w archikatedrze rozpocznie się msza św. w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerują na Plac Zamkowy, gdzie o godzinie 11:45 odbędzie się dalsza część uroczystości z udziałem mieszkańców i przedstawicieli władz.

W pierwszej kolejności dowódca uroczystości złoży meldunek Dowódcy Garnizonu Lublin, powitane zostaną kompanie honorowe, będzie odegrany i odśpiewany hymn państwowy po którym nastąpi uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt. Po wystąpieniach zaproszonych gości odbędzie się apel pamięci i salwa honorowa, koncert orkiestry wojskowej z musztrą paradną, złożenie kwiatów przez Komitet Honorowy pod Pomnikiem Zaporczyków, tablicami upamiętniającymi Więźniów Zamku oraz
Pomnikiem – Symbolem Lwowa oraz defilada kompanii honorowych i pojazdów historycznych.

Dla mieszkańców przygotowano szereg imprez towarzyszących. W programie jest m.in.: okolicznościowy koncert orkiestry wojskowej, prezentacja grup rekonstrukcyjnych i pojazdów historycznych, wystawa sprzętu Wojska Polskiego i innych służb mundurowych, wycieczki „Szlakiem odzyskania niepodległości” z przewodnikami PTTK, śpiewanki patriotyczne w wykonaniu harcerzy, Miejska Gra Niepodległościowa a o godzinie 16:30 z placu Litewskiego wyruszy Nocna Mila Niepodległości.

(fot. archiwum/Kamil Markiewicz Air Photo Lublin)

3 komentarze

  1. … 11 – tego to już w samolocie do USA … pozdrówcie rodaków

  2. a 12go będzie wolne?? czy po wyborach to już bez sensu?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!
Koncert Siema Żaki na placu Litewskim. Zagrają muzyczne grupy studenckie
Zaproszenie na otwarcie Farmy Dyniowej w Lublinie
Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku