Wojewoda lubelski złożył zawiadomienie do prokuratury. Poszło o „nienawiść do Ukraińców, LGBT i muzułmanów”

Jest odpowiedź wojewody lubelskiego na wpisy Tomasza Kitlińskiego skierowane pod jego adresem. Dzisiaj Przemysław Czarnek poinformował, że złożył w tej sprawie doniesienie do prokuratury.

W poniedziałek wojewoda lubelski Przemysław Czarnek poinformował o złożonym przez siebie do prokuratury zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa przez Tomasza Kitlińskiego. Chodzi o wpis opublikowany w mediach społecznościowych i przesłany do redakcji prasowych, w którym Tomasz Kitliński sprzeciwił się uhonorowaniu wojewody przyznawanym przez senat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej medalem Amicis Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Pisał m.in. że wojewoda szczyci się nienawiścią do Ukraińców, LGBT, muzułmanów, a rolę kobiet ogranicza do reprodukcji. Sam medal miał być formą wdzięczności dla wojewody i uhonorowania jego współpracy z uniwersytetem.

Przemysław Czarnek uznał to za atak zarówno na niego jak też na urząd wojewody poprzez publiczne znieważenie, jak też jego poniżenie jako konstytucyjnego organu państwa. Jak tłumaczył wojewoda, to co Tomasz Kitliński napisał pod jego adresem, w jego przekonaniu nosi znamiona przestępstwa karnego i dlatego podjął decyzję o złożeniu do prokuratora regionalnego zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa wraz z wnioskiem o ściganie i ukaranie autora wpisu.

– Tacy są ludzie, którzy należą do świata lewactwa. Świata, który wojuje pod hasłem wolność i tolerancja, i który w gruncie rzeczy prowadzi nas do zniewolenia i tolerancję ma za nic. Jestem na to uodporniony i nie zwracam na to szczególnej uwagi. Wychodzę z założenia, że zawsze tam gdzie jest głupstwo, to polemika z głupstwem, bez potrzeby je nobilituje. Jeżeli mówi się, że „wojewoda lubelski szczyci się nienawiścią do Ukraińców” to jest to uderzenie w państwo polskie, bo wojewoda lubelski jest konstytucyjnym organem państwa, który w żadnej swojej wypowiedzi nie podnosił nienawiści do Ukraińców. Podobnie jak „szczycenie się do nienawiści do LGBT”. Jak przecież personalnie do nikogo żadnych uwag nie kierowałem. Uwagi kierowałem do ideologii, a zawsze podkreślam szacunek do człowieka. Kolejne to „szczycenie się nienawiścią do Muzułmanów”. Ja w życiu nie odnosiłem się do religii muzułmańskiej. Pan Kitliński zdecydowanie przesadził – mówi wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Tomasz Kitliński, jest wykładowcą na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, ubiegał się również o mandat posła w ostatnich wyborach parlamentarnych. Jest też znanym działaczem ruchu LGBT. Jego wypowiedzi nie raz wzbudzały już poruszenie. Ostatnio m.in. nazwał Wojska Obrony Terytorialną „faszystowską militarną organizacją”, gdzie również dowództwo WOT rozważało złożenie zawiadomienia do prokuratury.

– Nie można zostawić tego rodzaju rzeczy bez odzewu. To już nie tylko głupstwo, a przekroczenie granic, które są dopuszczalne w państwie demokratycznym. Ten ruch był konieczny. Tego typu rzeczy celowo upubliczniane w środkach masowego przekazu są w moim przekonaniu przestępstwem, dlatego zwróciłem się do prokuratury – uzasadnił Czarnek.

(fot. UW)

Zobacz również

26 komentarzy

 1. Miłujmy ukrów tak jak ci oni nas miłowali.
  Jak to oni mawiali rzyzać ryzać czy jak to było?

 2. Wystarczyło pójść na Konferencję o pojednaniu polsko-ukraińskim i posłuchać co opowiadał o Ukraińcach. Nawet ówczesny podsekretarz stanu z Ministerstwa Spraw Zagranicznych opuścił salę w trakcie trwania konferencji.

 3. LGBT da wam chleba zamiast zajmowania się gospodarka

 4. ja bym się cieszył jakby ktoś o mnie tak powiedział.

 5. Panie Wojewodo, w państwie demokratycznym jak Pan to ujął „tego rodzaju rzeczy” się po prostu olewa a nie leci do prokuratury która jak wiadomo zapewne będzie Panu przychylna.Państwo demokratyczne póki co …jesteśmy daleko,coraz dalej.

 6. Założę się, że ten zawodnik nie wykłada fizyki jądrowej, chemii kwantowej, genetyki, matematyki tylko coś bardziej progresywnego jak gender studies.

 7. z odniesieniem do roli kobiet?

 8. Jak sie powiedzialo A to trzeba sie zgodzic z opinia B wysnuta na podstawie wlasnych twierdzen A, tchorzu Czarnku. Populizm zbiera swoje zniwo. Jeden proces juz przegrales w sprawie swojej nienawisci. Nawet nie wykonales wyroku przestepco..

 9. i skąd tyle jadu na Czarnka? To już nie można się bronić przed oszczerstwami? Tyle frazesów o mowie nienawiści ale tylko w jedną stronę?

 10. Najśmieszniejszym jest, że Pan Gej Wykładowca szukać będzie teraz kasy zakładając Fundację Miłość i Demokracja. Mam kilku głupich znajomych z lewackich obszarów rozumu i obserwuję sobie co się w tym lubelskim bagienku dzieje. Niezły kabaret, że tak Wam powiem

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7288zł -0.23%
  • GBP 5.2602zł 0.06%
  • EUR 4.5298zł -0.04%
  • CHF 4.1347zł -0.16%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Start Moto Sezonu w Lubartowie
  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej