Wtorek, 18 czerwca 202418/06/2024
690 680 960
690 680 960

Wojewoda lubelski: „Niewybuch z czasu II wojny światowej stanowi realne zagrożenie dla życia i zdrowia osób” (zdjęcia)

Wojewoda lubelski Lech Sprawka przekazał w piątek rano, że niewybuch znaleziony przy ul. Wrońskiej w Lublinie, stanowi realne zagrożenie dla życia i zdrowia osób. Zaapelował do mieszkańców znajdujących się w wyznaczonej strefie ewakuacji o zachowanie spokoju i stosowanie się do próśb i poleceń służb.

– Niewybuch z czasu II wojny światowej, znaleziony przy ul. Wrońskiej w Lublinie, stanowi realne zagrożenie dla życia i zdrowia osób, dlatego ponownie apeluję do wszystkich mieszkańców znajdujących się w wyznaczonej strefie ewakuacji o zachowanie spokoju i stosowanie się do wszystkich próśb i poleceń służb odpowiedzialnych za przeprowadzenie akcji. Za koordynacje ewakuacji mieszkańców odpowiada Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lublinie – poinformował w piątek rano Lech Sprawka.

Wojewoda lubelski w czwartek po otrzymaniu informacji o planowanej ewakuacji, złożył wniosek do Ministra Obrony Narodowej o skierowanie żołnierzy Wojska Polskiego do wsparcia działań.

– Do akcji zostało oddelegowanych około stu żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy wspierają Policję, Straż Pożarną i Straż Miejską w akcji informacyjnej oraz w transporcie osób z niepełnosprawnościami. Na moją prośbę również, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie oddelegowało pięć karetek pogotowia do transportu osób leżących. Serdecznie dziękuję za efektywną współpracę pracownikom Urzędu Miasta Lublin, funkcjonariuszom służb mundurowych i żołnierzom Wojska Polskiego. Prowadzone działania stanowią ważne i praktyczne doświadczenie w realizacji sytuacji kryzysowych na dużą skalę – przekazał Lech Sprawka.

Obecnie strefę ewakuacji zabezpieczają policjanci, którzy dbają o bezpieczeństwo na drogach oraz pomagają osobom potrzebującym opuścić mieszkania. Oprócz tego na ulicach pojawiły się już policyjne blokady. Nie ma wjazdu do strefy ewakuacji. Mogą się do niej przemieszczać tylko pojazdy odpowiednich służb.

Objazdy komunikacji miejskiej

Od godziny 11.00 rozpoczęły się objazdy ulic: Droga Męczenników Majdanka, Łęczyńskiej, Wolskiej i Fabrycznej. Istnieje możliwość bezpłatnego wyjazdu ze strefy ewakuacji pojazdami komunikacji miejskiej. Ponadto, zostały podstawione dodatkowe, bezpłatne autobusy oznaczone napisem EWAKUACJA przy miejscach zbiórek:
– parking przy Hali im. Z. Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich,
– przystanek Przyjaźni 01 przy dawnym sklepie Domix przy ul. Łęczyńskiej,
– przystanek Łabędzia 02 po stronie targu przy ul. Krańcowej.

Przewiozą one mieszkańców do miejsca docelowej zbiórki na stadionie Arena Lublin.

(fot. LUW\Policja Lubelska\ZTM)

Autor: redakcja

48 komentarzy

  1. Skoro nie zabezpieczają teraz to co robią??

  2. Podobno na bombie jest napis „Little Boy”. Policyjni lingwiści ustalają, co to za język.

  3. Przed kilkoma min. rozmawiałem z Panią z infolinii z zapytaniem kiedy realnie można spodziewać sie inf. o możliwości powrotu do mieszkań ?? Niestety uzyskałem odp. iż takowa inf. pojawi się na str. Urzedu Miasta ;⁠)…przed sekunda dowiedzialem sie tez ze sama ewakuacja zakonczyla sie okolo 13 ? takze …no comment

  4. Wyłączenie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach poza strefą to chyba jakieś „nieporozumienie”.

  5. Wiek ktoś, gdzie na stronie urzędu miasta są te informacje? :-O

  6. Sygnalizacja była wyłączona w strefie i ruch na dr.m.m i krańcowej byl jeszcze do 13 także parodia

  7. Dziadek z blokowiska na krzywej lasce

    Dobrze ,że wszystko się dobrze skończyło.Ale stres był.

Dodaj komentarz