Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Włodawa: Nadal wysoki stan wody na Bugu i Włodawce. Nie ma zagrożenia epidemiologicznego

Na Bugu we Włodawie nadal utrzymuje się stan alarmowy. Woda opada, ale bardzo powoli.

Stan wody na Włodawce i Bugu sprawia, że od kilku tygodni zalane są okolice Włodawy i wsi przyległych do Bugu. Woda nieznacznie opadła, ale pod wodą są setki hektarów łąk i pól uprawnych. Pod Włodawą rzeka Włodawka sięga zabudowań a duża część działek, na ogródkach działkowych jest pod wodą. Najgorsza sytuacja jest w stronę Orchówka. Tam woda podeszła z obu stron pod drogę. Silny nurt zerwał mostek prowadzący na ogródki działkowe.

Alarmowy stan wód na Bugu może być spowodowany spuszczeniem wody ze zbiorników zaporowych na Ukrainie. Ich nic nie obchodzi, że tutaj ludzie mają zalane pola i budynki gospodarcze – mówią mieszkańcy Włodawy i okolicznych wsi.

W tym roku powódź jest nietypowa. Wysoka woda, dosyć długo się utrzymuje i nie jest ona spowodowana w tej chwili wiosennymi roztopami. Płynąca nawet 1,5 kilometra od koryta odcięła od świata dziesiątki gospodarstw. Gdyby nie pomoc służb, ludzie ci pozostawieni sami sobie mieliby problem, chociażby z wywozem tysięcy litrów mleka i dostępem do środków niezbędnych do życia.

Inspektorzy lubelskiego sanepidu badający wodę w wodociągach na terenie gmin, gdzie wystąpiły podtopienia nie stwierdzili skażenia wody, a w związku z tym zagrożenia epidemiologicznego.

Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska bada wodę w rzece Bug. Sprawdzone dotychczas jej parametry są zgodne z normami. Trwają szczegółowe badania. Służby sanitarne apelują do mieszkańców podtopionych terenów, aby nie korzystali do celów spożywczych z wody z przydomowych studni – informuje Lubelski Urząd Wojewódzki.

Prewencyjnie oczyszczalnię ściegów w gminie Hanna wyłączono. Nieczystości wywożone są na bieżąco beczkowozami.

Sytuacja na rozlewiskach w gm. Hanna i Sławatycze powoli się stabilizuje.

Komentarze wyłączone

Z kraju