690 680 960

Wkrótce rozpocznie się kwalifikacja wojskowa. Armia zachęca: „Zostań terytorialsem”

Od 17 kwietnia do 21 lipca 2023 potrwa tegoroczna kwalifikacja wojskowa. To doskonały moment na zaplanowanie swojej przyszłości i wstąpienie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

Książeczka wojskowa stanowi coraz częstsze „wyposażenie” młodych Polaków i Polek. Ten wojskowy dokument jest oczywistym atrybutem dorosłości zarówno w środowisku żołnierzy, jak i dowodem na zamknięcie „młodocianego” okresu życia i gotowość by wziąć odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale także za Ojczyznę. W tym roku kolejna grupa wchodzących w dorosłość kobiet i mężczyzn stanie przed komisją lekarską i przejdzie kwalifikację wojskową.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 lutego 2023 roku, kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 17 kwietnia. Potrwa przez 95 dni – do 21 lipca. Do komisji wojskowej zostaną skierowani mężczyźni, którzy ukończyli 19 lat (urodzeni w 2004 roku) mężczyźni, którzy mają 20-24 lata, ale nie posiadają orzeczonej kategorii oraz kobiety posiadające kwalifikacje przydatne w wojsku, np. medyczne. W tym roku przed komisjami stanie około 230 tysięcy młodych Polaków.

Jak co roku przy komisjach powiatowych będzie można spotkać żołnierzy-rekruterów WOT, którzy opowiedzą o zaletach służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Na co dzień służą oni w swoich brygadach, odbywają ćwiczenia wojskowe i biorą czynny udział w realizowaniu zadań swoich sekcji, plutonów i kompanii – są zatem dobrym źródłem wiedzy na temat Terytorialnej Służby Wojskowej. Korzystając z możliwości bezpośredniej rozmowy z rekruterem, warto się do niej wcześniej przygotować.

Dlaczego kwalifikacja wojskowa jest dobrym momentem na dołączenie do WOT?

Stając przed komisją powiatową – w jednym miejscu można uzyskać kategorię zdrowia i założyć ewidencję wojskową. Jeśli już wtedy podejmiesz decyzję o zostaniu żołnierzem Wojska Polskiego skieruj swoje kroki do Wojskowego Centrum Rekrutacji i złóż wniosek o powołanie do czynnej służby wojskowej. Dołączając do Wojsk Obrony Terytorialnej pozostanie przed Tobą 16-dniowe szkolenie podstawowe, które odbędziesz we wcześniej zaplanowanym przez Twoją brygadę terminie, po którym złożysz przysięgę wojskową i odbierzesz książeczkę wojskową.

Już teraz masz możliwość rozmowy z rekruterem z Twojej okolicy – wejdź na stronę https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl i skorzystaj z wyszukiwarki lub zadzwoń na Infolinię Wsparcia Rekrutacji – 800 696 077 (czynną od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30-15.30).

Wojskowe Targi Służby i Pracy – podejmij nowe wyzwanie!

Chcesz porozmawiać o służbie w Wojskach Oborny Terytorialnej „twarzą w twarz”?

Już 17 i 18 marca 2023 w 16 miastach w Polsce, w tym w Chełmie, w hali MOSiR, przy ul. Granicznej 2a, odbędą się Wojskowe Targi Służby i Pracy, podczas których spotkasz między innymi rektuterów WOT. Pomogą Ci wypełnić wniosek o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej oraz zapoznają z wyposażeniem używanym na co dzień przez Terytorialsów.

Wkrótce rozpocznie się kwalifikacja wojskowa. Armia zachęca: „Zostań terytorialsem”

(fot. LBOT\źródło LBOT)

17 komentarzy

 1. Żołnierzem byłem pełne 2 lata (marynarze 3 lata), a potem cykliczne ćwiczenia rezerwistów. W dwa tygodnie to da się wyszkolić jedynie mięso armatnie.

  • Następnym razem zakładaj chełm,to cię koledzy w ciemiączko nie będą napier,,,ać.

 2. Za Jarosława Polskęzbawa. Uraaaaa!

 3. Generał na emeryturze.

  To tacy ” cichociemnni ” XXI w.?? Ciekawy jestem ilu w razie konfliktu da buta w bezpieczne miejsce??

  • szeregowy bez majtek

   te generał w …byłeś i ,,,,widziałeś
   ogólnie całe szefostwo siedzi sobie w ….

 4. Każdy młody człowiek z kategorią A powinien na rok po ukończeniu szkoły średniej/zawodowej iść do woja. Przed studiami, żeby potem nie było, że komuś zabiera się widoki na karierę zawodową i założenie rodziny. Zasada prosta. W zależności od tego w jakiej szkole się uczysz idziesz w wieku 18/19/20 lat do woja i już jako 15, 16 latek się z tym liczysz. Ewentualne uzupełnienie wykształcenia dopiero po odbyciu zasadniczej służby wojskowej. Oczywiście powinna być furtka ze służbą zastępczą dla osób, którym np. względu religijne nie pozwalają na odbycie służby wojskowej czy dla słabych z wuefu jedynakow dla których służba w woju to byłby horror (ciągle wyśmiewane i dodcinki ze strony kolegów i przełożonych), ale służba taka powinna być odpowiednio 2x dłuższa niż zasadnicza służba wojskowa i trwać 2 lata. Powinna być świadczona w szpitalach, hospicjach, schroniskach dla zwierząt lub przy zwykłym sprzątaniu/ zamiataniu ulic.

  • Byłoby wtedy pewnie wielu chętnych powtarzania ostatniej klasy LO. I wiesz jakby znowu ludzie kombinowali byle mieć kategorię D.???

   • Innowierca (ale życzliwy)

    Masz rację, bo co jak co, ale kombinować Polak potrafi, oj, potrafi…

  • Dobrze Edziu, że nie masz nic do gadania w tej sprawie. Marzyć możesz oczywiście dalej o wszystkich młodych, prężnych chłopcach i dziewczynkach…

 5. dwa lata za darmo jak za komuny i w d…. a tu same panienki na ulicach

 6. Dziadek ze Slamsowa

  Może bym i uległ tej agitacji, ale wiek już nie ten, żeby śmigać po bezdrożach, wertepach i małpich gajach.
  Choć strzelać potrafię i nawet lubię. Kiedyś ktoś mnie zapytal o wyniki w strzelaniu do celu na dystansie: „jak okiem sięgnąć” (w moim przypadku to 12,5 m).
  Odpowiedziałem, że trafiam 4-5 razy na 100 strzałów, ale żebyście wtedy widzieli jak się cieszę kiedy trafię.

 7. a będzie szpryca+ i obniżone sprawowanie za bronienie swoich praw xD

 8. Ostatni sprawiedliwy

  Jak co roku przy komisjach powiatowych będzie można spotkać żołnierzy-rekruterów WOT, którzy opowiedzą o zaletach służby w Wojskach Obrony Terytorialnej hahaha aż do takich tanich metod marketingowych się udają no gratuluję zgarnięcie samych przygłupów kto mądrzejszy nie da się ubezwłasnowolnić

 9. byłem na ćwiczeniu rezerwy w grudniu,do tej pory niedostałem rękompensaty za utracony zarobek w cywilu,gmina niechciała wypłacić,odesłała wniosek do jednostki i do tej pory cisza,jak dzwonie to nikt nic niewie,tak więc na następną rezerwę napewno niejadę odrazu zwolnienie,a tak jestem wplecy prawie 2tys,oraz stracony czas

 10. Stawać do szeregu obrońcy w czerwonych habitach, pokazać odwagę.

Dodaj komentarz

Kursy walut

 • USD 3.9769zł -0.83%
 • GBP 5.0142zł -0.36%
 • EUR 4.3543zł -0.41%
 • CHF 4.512zł -0.5%

Polub nas