Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wielcy wygrani i jeszcze więksi przegrani w ostatnich wyborach. Rekordzista miał aż 90,55 proc. poparcia

Przeanalizowaliśmy wyniki niedzielnych wyborów samorządowych. Wybraliśmy kandydatów, którzy uzyskali największe jak też najmniejsze poparcie społeczeństwa.

W wielu gminach kandydaci na wójtów czy też burmistrzów uzyskali ogromne poparcie mieszkańców. Niekwestionowanym rekordzistą jest Wójt Gminy Chrzanów Marcin Sulowski, który zdobył aż 90,55 proc. głosów. Jego konkurent, Mariusz Żołynia zdołał uzyskać zaledwie 143 głosy, co daje zaledwie 9,45 proc. poparcia. Niewiele mniejsze, gdyż na poziomie 90,03 proc. uzyskał Wójt Gminy Piszczac Kamil Kożuchowski. W tym przypadku nie miał on żadnego kontrkandydata.

W tego typu przypadkach przepisy wyraźnie wskazują, iż jedyny kandydat i tak musi ubiegać się o głosy wyborców. Mieszkańcy danej gminy wskazują wówczas, czy są za tym, aby został on wójtem, czy też nie. A tu zaznaczyć trzeba, iż nie brakowało w kraju sytuacji, kiedy to jedyny kandydat nie uzyskiwał poparcia społeczeństwa.

Bardzo wysokie wyniki osiągnęli również: Wójt Gminy Kłoczew Zenon Stefanowski – 89,28 proc., Wójt Gminy Łomazy Jerzy Czyżewski – 88,74 proc., Wójt Gminy Obsza Andrzej Placek – 88,71 proc., Wójt Gminy Wisznice Piotr Dragan – 87,86 proc., Wójt Gminy Trawniki Damian Baj – 87,43 proc., Wójt Gminy Telatyn Dariusz Kozłowski – 86,92 proc., Wójt Gminy Krzczonów Katarzyna Bryda – 86,84 proc., Wójt Gminy Strzyżewice Barbara Zdybel – 86,02 proc. czy też Wójt Gminy Stoczek Łukowski Marek Czub – 85,01 proc. W ich przypadku również nie znalazł się nikt chętny, aby z nimi konkurować.

Są też gminy, gdzie z kolei z obecnymi włodarzami postanowili zawalczyć o najważniejsze stanowisko inni kandydaci, jednak skończyło się to sromotną porażką. Burmistrza Frampola Józef Rudy nie dał żadnych szans Danielowi Świsiowi uzyskując 86,62 proc głosów. Podobnie Burmistrza Miasta Włodawy Wiesław Muszyński zdecydowanie wygrał z Honoratą Słomiany otrzymując 86,61 proc. poparcia. Wójt Gminy Potok Wielki Leszek Nosal otrzymał 83,37 proc. głosów, jego konkurent Dariusz Nitkiewicz zaledwie 16,63 proc., Wójt Gminy Dzwola Wiesław Dyjach 82,22 proc. zaś ubiegający się o to samo stanowisko Stanisław Rożek 17,78 proc., Wójt Gminy Leśniowice Joanna Jabłońska uzyskał 81,30 proc. głosów, Wójt Gminy Sitno Krzysztof Seń 81,07 proc., Wójt Gminy Chełm Wiesław Kociuba 80,90 proc. poparcia, a na Wójta Gminy Rejowiec Fabryczny Zdzisława Krupę zagłosowało 80,32 proc. mieszkańców, którzy wzięli udział w wyborach.

Jeżeli są spektakularne wygrane, to muszą być też wielkie przegrane. Najmniejszym poparciem cieszył się jeden z pięciu kandydatów na Burmistrza Bełżyc Bogumił Siramowski. Uzyskał on 72 głosy z 5322 oddanych co daje 1,35 proc. Będąca jedną z pięciu kandydatów na Wójta Gminy Janów Podlaski Irena Semeniuk otrzymała od mieszkańców zaledwie 45 głosów, co dało jej 1,99 proc. poparcia. Nieco większe, gdyż wynoszące 2,2 proc. poparcie uzyskał Roman Jackowski, jeden z czterech kandydatów na Burmistrza Urzędowa, 2,23 proc. Michał Gołębiowski starający się o stanowisko Prezydenta Miasta Chełm, 2,25 proc. Ryszard Zajączkowski, czyli kandydat na prezydanta Lublina, a 2,52 proc. Mariusz Korowaj, który chciał zostać Burmistrzem Krasnegostawu.

Za wielkiego przegranego można też uznać Mirosława Chapskiego, który wraz z Arturem Domańskim walczył o stanowisko Wójta Gminy Kraśnik. Ten drugi uzyskał o 17 głosów więcej i wygrał w pierwszej turze. Z kolei Monika Grzesiuk będąca jednym z trzech kandydatów na Wójta Gminy Kraśniczyn otrzymała 533 głosy, tyle samo co Anna Mróz. Jednak to ta druga zakwalifikowała się do drugiej tury. Zgodnie z art. 443 kodeksu wyborczego, w tego typu sytuacjach o wyborze decyduje większa liczba obwodów, w których kandydaci otrzymali największą liczbę głosów, a gdyby i liczby obwodów były równe – rozstrzyga losowanie przeprowadzone przez komisję.

Kiedy w jednych gminach obecni włodarze cieszą się ogromnym poparciem mieszkańców, są też gminy, gdzie jest wprost odwrotnie. Obecna Burmistrz Miasta Dęblin Beata Siedlecka otrzymała zaledwie 15,07 proc. głosów. Z kolei Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś 18,5 proc. W ich przypadku urzędowanie dobiegnie końca po drugiej turze wyborów, kiedy to wyłonieni zostaną ich następcy.

13 komentarzy

 1. na pewno na kaczora tak by nie było tetryk , nieudacznik

 2. Największym przegranym jest jak zwykle ruda kita chociaż uważa że wygrała.

 3. ,.,.,.,.,.,.,.,.,.fsb

  Bo ten Dęblin jest okropnie zaniedbany, główna ulica miasta ,to lata siedemdziesiąte a parking przy targowisku miejskim to zgroza chodniki i krawężniki mają wieki

 4. Podobno w urnie w Parczewie objawiła się sama Maria Smoleńska !

  • Lekceważmy tego upośledzonego umysłowo andrzejka. Gotuje się lewackie ścierwo aż dudni. Dostaliście w dupsko aż serce rośnie. A 9 czerwca w Polsce będzie jak na Lubelszczyźnie. I wtedy szlag ciebie trafi. haha

 5. Wójt Niemiec był dobrym wójtem- strzał w kolano.

 6. Deblin za czasów burmistrz PIS to epoka lodowcową w magistracie się już cieszą że zołzy się pozbędą To babsko pozadzieralo że wszystkimi wszystkich poniewierało obrzucało gow itd itd a co zrobiła dla miasta nic

 7. A jak się nazywa mąż Pani Wójt? Bo żona wójta to wójtowa?

 8. Tekturowe POśmiewisko

  Co najbardziej realizuje obecny rząd: kasowanie instytucji narodowych, atak na PL walutę, zatrzymanie inwestycji strategicznych i programu zbrojeń, zgoda na politykę migracyjną, forsowanie aborcji… Oni realizują wytyczne lewego skrzydła Brukseli. Jak nie rząd. Nadzorcy unijni.

Dodaj komentarz